Waves Coin Platformu Nedir?

15/12/2017 Cuma 21:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Kripto para (cryptocurrency) alanına ilgisi olanlar muhtemelen Waves coinini, dolayısıyla da Waves Platformunu duymuşlardır. Waves Platformunun kurucusu ve aynı zamanda Ceosu Sasha Ivanov’dur. Geçtiğimiz 2016 yılında, Rusya menşeili Waves Coin kampanyaları sırasında, şaşırtıcı bir miktarda, yaklaşık 30k BTC toplamayı başardı ve şimdiye kadar dünyadaki en başarılı 7. Crowfund (kitle fonu) kampanyasını yapmış oldu.

waves coin nedir, neden tercih edilebilir

Peki Waves Coin tam olarak nedir ve ne işe yarar?

Waves platformu, kullanıcılarının kendi dijital varlıklarını en güvenli ve basit bir şekilde depolamalarını, yönetmelerini, yayınlamalarını ve ticaretini sağlamaları için tasarlanmış bir platformdur. Bitcoinin altyapısı olan açık kaynaklı blokchain (blok zinciri) altyapısını kullanır. Amaç Bitcoin'in yerine geçmek değil tam aksine Bitcoin, kripto paralar, fiat para birimleri (bildiğimiz “fiyat” yani gerçek para birimi) ve her çeşit gerçek dünya varlıklarının, tamamen merkezi olmayan bir şekilde düzenlenip aktarılması ve değiştirilebileceği bir platform yaratmak. Hayalinizdeki projenize fon oluşturabilmek için kodlamayla uğraşmadan ICO başlatıp kullanıcılardan yatırım alabilirsiniz. Özellikle iki pazar hedeflenmiş. Blok zincirdeki fiat transferleri ve yine blok zincirdeki crowdfunding (kitle fonu).

Waves Coin ile Hem Az komisyonlu Hem Merkezi Olmayan Ticaret

Coinler arası ticaret yapabilmek için merkezi olan exchange borsalarını kullanmak zorundayız. İşte Waves Platform tam burada devreye giriyor. Waves coin platformu dijital para birimi değişiminde ve ticarette gerçek bir dünya bağlantısına sahip. Usd/Euro cinsinden ya da kendi para birimi olan waves ile; bitcoin, etherium, zcash ve bu aralar fazlasıyla yıldızı parlayan litecoin kripto paraları arasında güvenli, merkezi olmayan bir borsada ticaret yapabilmenizi sağlıyor. Şimdilik ticaret yapılacak altcoin sayısı az olsa da gelecek vaat eden altcoinleri bünyelerine katmaya geliştikçe devam edecekler. Waves’in merkezi olmayan borsasında komisyon ücretleri bir hayli düşük . Diğer exchange borsalarına nazaran inanılmaz kazançlı çıkıyorsunuz.

Şu an test aşamasında olan yeni oluşumları Waves Ng projesi hayata geçtiğinde söylenildiğine göre (blok hızı saniyede 100 deniyor) en hızlı işlem yapan altyapı haline gelecek.

Waves Platform En Hızlı ve Güvenilir Altyapı Olma Yolunda

Waves Dex, Waves platformun çıkarmış olduğu merkezsiz borsanın adıdır. Waves Dex, hem merkezi bir platform kadar hızlı, hem de güvenlik sorunlarından etkilenmeyen, tamamen işlevsel bir değişim getirmek için tasarlanmış. Yakında daha kullanışlı yeni arayüzüyle de bizlerle olacak. Güzelliklerinden birisi, ticaret yaparken bitcoine veya etheriuma bağımlılığınızın ortadan kalkıyor olması. İstediğiniz coini borsada mevcut olan başka bir coinle değiştirebilirsiniz. Bize sağladığı bir diğer güzel şey, belki de en önemlisi, borsa içinde değişimini yaptığımız tüm coinlerin ortak private keyi, tıpkı cüzdanlarımızda olduğu gibi sadece bizim elimizde. İşlem yaptığımız borsaların sabah kalktığımızda yerinde duracağından, hacklenmeyeceğinden emin miyiz ya da para yatırdığımız bir coini bünyesinden çıkarmayacağından. Tabii ki hayır! Bu riskler hep var. Merkezi olan MtGox ve Bitfinex gibi hacklenen exchange borsalarını duydukça, insan bu platformun daha da gelişmesini istiyor haliyle. Başka bir artısı ise blok zinciri üzerindeki transferler dakikalar içinde gerçekleşiyor. Bitcoin ve etherium transferlerinin aşırı yoğunluktan saatler bulmasını göz önünde bulundurursak ticaret için iki üç dakikalık bir transfer süresi çok ideal. Bu özelliklerin hepsine html olarak indirilip çalıştırılabilen ve yeni sürümler çıktığında otomatik olarak güncellenen bağımsız bir Chrome uygulaması olan Waves lite cüzdanı üzerinden erişilebilir. Waves Platformdan indirebilirsiniz.

Bir (1) Waves coin komisyonla bir dakika gibi çok kısa bir sürede kendinize ait özel kripto paranızı oluşturabilirsiniz. Waves Platformu’nda alım satım yapmaya başladığınızda görüceksiniz ki bitcoin, waves gibi kripto para birimleri yeşil tikle işaretlenmiştir. Geri kalanlar kullanıcıların yarattığı paralar. Bu şekilde ayırt edebiliyorsunuz. Hangi token için yatırım yapacağınıza çok dikkat etmelisiniz. Oluşturulup da geleceği olmayan çöp kripto paralar yoğunlukta, dikkat edin zarara uğrayabilirsiniz.

waves coin nedir, waves ne amaçla tasarlandı

Waves Coin ile Madencilik Yapabilir miyiz?

Waves ile madencilik yapılmıyor. Nedeni de toplam 100.000.000 olan waves coinlerinin hepsinin piyasaya sürülmesi. Bunun yerine geliştiriciler bize başka bir seçenek sunuyor. O da ‘Masternode’, yani bir blok üretimi olan ‘Ana Düğüm’. Bu şekilde yine Waves coin kazanılabliyor. Bir blok üretimine girebilmek için elimizde en az 10.000 waves bulunması gerekli. Elinde bu kadar Waves coini bulunmayanlar blok üretiminde işlem ücretine dahil olarak Waves’lerini kiralayarak dahil oluyor. Yani siz blok zincirlemesine katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Blok zinciri tamamlandığında, bulunduğunda kazanılan gelirler kiraladığımız kişiye geçiyor. Para dağıtımını o kişi bize yapıyor. Elbette tüm kripto para piyasası gibi bu da riskli bir iş. Kiraladığınız Waves coinlerine asla dokunulamıyor ama kazanılan para direk o kişiye aktarılıyor. Size verip vermeyeceği kendi insafına kalmış oluyor. Kiraya verme işleminde de çok araştırma yapılıp nispeten güvenilir kişileri bulmak gerekiyor.

Digilira

waves coin nasıl alabilirim, waves coin nasıl alınır

Digilira, diğer exchange borsalarında dolar bazında aldığımız coinleri, kendi para birimimiz türk lirası üzerinden almamızı sağlayan merkezi olmayan bir borsa ağı. Digilira, TL ile uluslararası işlem yapabilmemizi sağlayan Waves üzerinden çalışacak bir platformdur. Cex.io gibi borsalarda TL ile önce paramız dolara dönüyor sonra da dolarla bitcoin veya etherium alıyorduk. Artık Digilira’da TL yatırıp bitcoin,etherium,waves… alabileceğiz. Tabi en iyi noktalarından biri transfer yaparken ödediğimiz yüksek komisyon tutarlarından sonunda kurtulmak. Waves merkezsiz borsasında komisyon ücreti 0,003 waves, beş kuruş gibi bir bedeli var. Aşırı yoğunluktan transfer süreleri çok uzayabiliyor ve fiyatı düşen bir coin almak istediğimizde biz transferi gerçekleştirene kadar coin tekrardan yükselmiş olabiliyor. Digilira bizi bu dertten de kurtarıyor. Transfer yapmadan kendi borsası içinde coin al satı yapabiliyoruz. Paramızı hesaba çekerken de aynı şekilde başka bir yere transfer etmemize gerek kalmıyor. Direk Digilira’ya talimat verip parayı hesaba aktarabiliyoruz

Güvenlik konusu da önemli bir husus. Binance gibi borsalar merkezi olan borsalardır ve hacklenmesi olasıdır. Digilira’da tüm kripto paralarımızın anahtarı bizim elimizdedir. Hepsini aynı yerden yönetebiliriz. Bu borsayı kullanabilmek için önce Digiliraya üye oluyoruz. Kimliğimizle birlikte bir onay işleminden geçtikten sonra Waves cüzdanını Digilira platformuna entegre ediyoruz. Bunu yapmaz isek işlemler gerçekleşmiyor. Digilira 11 Aralık 2017’de açıldı. İlk gün 2000’in üzerinde kayıt gerçekleşti ama maalesef site akabinde hemen çöktü. Bu acemiliğin sonunda tabii ki çoğu insanda bir güvensizlik yarattı. Ama iki üç gün içerisinde güçlendirilerek geri döndü. Şu anda sorunsuz çalışıyor. İşlem hacminin büyümesi için de çokça tanıtım yapılması ve sitenin sorunsuz ilerlemesi şart.

Waves Platformu geleceği en parlak kripto paralardan biri. Önü çok açık. Projesinde söz verip de yapamadığı hiçbir şey olmadı şu ana kadar. Ve daha bir çok bekleyen test aşamasında projesi bulunuyor. Avrupa Birliği vatandaşlarına yönelik Waves blok zinciri üzerinden euro ağ geçidi i 23 Mayıs 2017’ de açıldı. Bu müthiş bir başlangıç. Çok yakında başka para birimleri de buna dahil olacak. Çok kısa bir sürede bir arkadaşınız size hiçbir yere bağlı kalmadan düşük bir komisyonla başka bir ülkeden para gönderebilecek. Burger King Rusya, Waves Platformundan kendisine ait bir token çıkardı ‘Whoppercoin’. Bu ve buna benzer çokça projeye Waves öncülük ediyor. Ceo Sasha Ivanov ve takımı gerçekten çok çalışıyor.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız?

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans. waves platform nedir, waves coin nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

IOTA Coin Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Waves Coin Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
Waves Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: