Blok Zincir Destekli Platform:
VeChain Nedir?

17/03/2018 Cumartesi 23:10

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

VeChain, tedarik zinciri yönetimi süreçlerini iyileştirmek için tasarlanmış, blok zincir destekli bir platformdur. VeChain, korumalı ve dağıtılmış defter (blokchain) teknolojisini kullanarak, perakendecilere ve tüketicilere, satın alınan ürünlerin kalitesini ve özgünlüğünü belirleme olanağı sunar. Ürün kaynak malzemelerinden hizmet geçmişine ve yedek parça değişimlerine kadar, bir ürünün tedarik zinciri hareketi hakkındaki her bilgi, tüm katılımcılar için güvenli bir tedarik zinciri yönetimi ekosistemi yaratacak şekilde kaydedilebilir ve doğrulanabilir.

VeChain hakkında söylenecek çok söz var. Özünde tedarik zincirinde devrim yaratmak isteyen bir Internet Of Things (IoT) şirketidir. Şirket; ürün odaklılık ve kaliteyi garanti altına almak, markalara küresel taklitçilikle mücadelede yardımcı olmak üzerine odaklanıyor. Vechain ile perakendeciler, üreticiler ve müşteriler blok zinciri, bir ürünün tüm tedarik zincirini izler ve satın aldıkları şeyin orijinal olduğundan emin olabilirler. Tedarik zincirinin izlenmesi stratejinin yalnızca yarısıdır. Ayrıca ürünler, satış noktalarında ürünün orijinalliğini doğrulamak için cep telefonları tarafından taranabilen radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketleri ile donatılmıştır. Etiket hasar görürse veya çıkarılırsa, blok zinciri ürünü arızalı kabul eder.

vechain satın al, vechain güvenilir mi?

VEN Coin Nedir?

VEN coin 2015 yılında piyasaya çıktı, bu yüzden tam olarak bir bebek değil. Bu para birimi, müşterilerinin şu anda kullandıği gerçek bir ürün. Ama pazar hala planlama aşamasında olan ürün ve çözümlerle dolu. Bu noktada bazı projeler tamamen fikir düzeyinde.

Fikir, blok zincir teknolojisini kullanarak satın alınan malların orijinalliğinin doğrulanabilmesidir. Bu, ürün kalitesini sağlamayı amaçlayan, ancak endüstrileri merkezi olmayan küresel bir ağda kullanılan bir sistemdir. Ürünler (luks urunler, mesrubat sektoru, araba sektoru, magaza sektoru, lojistik) ne kadar varlık gösteriyorsa sonuna kadar izlenir. VeChain, token dijitalizasyonu yöntemi ile güvenli tedarik zinciri yönetim ekosistemini elde etmeyi planlıyor. VeChain, üreticilerin platforma benzersiz kimliklerle ürünler atamasına olanak tanıyor. Bu da üreticilere, tedarik zinciri ortaklarına ve hatta tüketicilere, tedarik zinciri aracılığıyla ürünlerin hareketini izleyebilmelerini sağlayacaktır. Vechain, bir ürünü işaretlemek ve izlemek için VeChain Identity (VID) teknolojisini kullanır. Bu yöntem etiketli ürünün tedarik zinciri faaliyetleri ile ilgili tüm bilgilerinin gerçek iş dünyasından dijital platforma dönüştürülmesini sağlar.

Örneğin, platform ve beraberindeki teknolojiler şaraphane endüstrisinde kullanılabilir. Bir şişe şarap, hem şarap üreticisinin hem de tüketicinin, şarabın üretim noktasından son tüketiciye kadar olan hareketini izlemesine olanak tanıyan bir VID ile donatılabilir. Tüketiciyi aldatmaya yönelik herhangi bir teşebbüs saptanır, çünkü şarap orijinalliği tedarik zinciri sürecinin her aşamasında belirlenebilir.

vechain nedir, vechain hakkında

VeChain, ürünlerin varlık dijitalleşmesine izin vermesinin yanı sıra, yetkilendirme temelli dijital sahiplik yönetimini de desteklemektedir. Yani ürünlerin sahipliği platformda dijital olarak temsil edilebilir. Bu da akıllı sözleşme teknolojisinin kullanılmasıyla yapılır; dijital bir varlık, hem ortak bir anahtara hem de özel bir anahtara sahip bir hesaba bağlanır. Genel anahtar gönderilir ve diğer kullanıcılar tarafından tanınabilir ve erişilebilen diğer isim bir e-posta adresi olarak gösterilir. Özel anahtar, kullanıcı yetkilendirmesini ve karşılık gelen dijital varlığa erişimi sağlar. WaBi gibi projeler bebek maması ve ilaçların özgünlüğüne odaklanıyor. VeChain ise lüks öğelerin, şarapların ve otomobil parçalarının bütünlüğünü kontrol altında tutuyor.

VeChain (VEN) Blok Zincir Düğümleri ve Tokenler

Güvenlik, ağ düğümlerinin kullanımı ile platformda sağlanır. Bu ağ düğümleri doğrudan ekosisteme katılan işletmeler ve kuruluşlar tarafından kontrol edilebilir. Ağ düğümleri, kalite denetimi, cüzdan hizmetleri gibi hizmetleri sağlayabilir ve hatta bir özel anahtar yönetimi servis sağlayıcısı olarak görev yapabilir. Platform, VeChain tokenleri olarak bilinen kendi yerli VEN tokenini kullanır. Bunun yanı sıra VEN tokenleri işlem yoluyla ekosistemi kolaylaştırmaya yardımcı olan ağ düğümlerine (kullanan kullanıcılarına) verecekleri bir teşvik mekanizması olarak da kullanılacaktır.

VeChain (VEN) Vakfı

Şirket zinciri, Temmuz 2017'de Singapur'da kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. VeChain Vakfı, ağın kurulumundan, teknolojik araştırma ve geliştirmeden sorumludur. Vakıf iş geliştirme konusunda da önemli bir rol oynamaktadır. Blok zincir teknolojisini bir hizmet olarak kullanmak isteyen işletmelerle olan ortaklıkları teşvik etmekte ve desteklemektedir. Buna ödeme hizmetleri, özel anahtar yönetimi, akıllı sözleşme geliştirme ve cüzdan geliştirme dahildir.

VeChain Müşteriler ve Ortaklıklar

Babyghost, BitOcean, China Unicorn, Directed Imported Goods, DNV GL, Healthcare Co Ltd, Hyperledger, Jiangsu Printed Electronics Co Ltd, Kuehne & Nagel, MadeForGoods, Microsoft, PwC, Renault, Unilever, Danone, Michelin, Givenchy, Xiamen Innov Information Technology Co Ltd

VeChain çok etkileyici müşteri ve ortaklıkları kısa sürede bir araya getirdi. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu işleyen ve çalışan bir üründür. Zaten büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır. Vechain 2015'te teknolojilerini geliştirmeye başladı. 2017’de başarılı bir ICO sonucunda VEN Ağustos’ta piyasaya sürüldü. O zamandan bu yana gelişme devam ederken, 2015'ten beri ortaklıklar ve blok platformları üzerinde çalışıyorlar.

vechain nedir, vechain kazanç sağlama

Ortaklıklara Renault iyi bir örnektir. Otomotiv devi, otomotiv tedarik zinciri için VeChain (VEN) kullanıyor. Çin'deki en büyük lüks şarap ithalatçısı olan Direct Imported Goods, ülkedeki sahte şaraplara yönelik büyük endişeleri gidermek için VeChain'in blok zincirine bir milyon şişe şarap yerleştirdi. Güney Doğu Asya'da, blok zincir kullanımını artırmak için Mayıs 2017'de PwC ile ortaklık kuruldu.

VEN'in en çok güven veren yanı güçlü yatırımcıların yatırım yapıyor olması ve iyi bir ciroya sahip olmalarıdır. Breyer Capital'in milyarder CEO'su Jim Breyer’ın, VeChain paralarını portföyünde bulundurğu bilinmelidir. Bu durum kripto dünyasında kurumsal güveni büyük ölçüde artırıyor

VeChain Token'in İkinci Tipi: Thor Güç

VEN dışında bu ağda Thor Power adı verilen bir para bulunmaktadır. VeChain THOR ile kullanıcılar, akıllı sözleşmelere güç verebilir ve platformda uygulamaları çalıştırabilir. THOR ve VEN arasındaki ilişki, NEO ve GAS’ın çalışma prensibiyle benzerdir. VEN sahiplerinin üretme oranı, sahip olduğu VEN birimi başına 0.00042 THOR'dur ve bu günlük miktardır

VeChain'in / VEN’in Geleceği

Uluslararası Ticaret Odası tarafından hazırlanan bir raporda, 2022 yılına kadar dünya sahtecilik pazarının 2.3 trilyona ulaşabileceği belirtiliyor. Bu rakamı düşündüğünüzde, VeChain'in çözmeye çalıştığı ticari problemin büyüklüğünü anlamaya başlıyorsunuz. Şirketin çalışma ürününe, güçlü ekibine ve çok uluslu müşterilere sahip olması önümüzü görmemize vesile oluyor. VeChain, Walton, WaBi ve IOTA ile birlikte çok etkileyici IOT projelerinden biridir ve hepsi de kripto pazar endekslerini tetikleyen projelerdir. Son olarak yeni gelen bir habere göre yukarıda bahsettiğim Breyer Capital’in kurucusu Jim Breyer, VeChain’in danışmanlık teklifini kabul etti. Breyer yaptığı açıklamada, VeChain’in danışmanlık teklifini kabul ettiğini, VeChain ve Breyer Capital arasındaki ilişkinin blok zinciri piyasasında bir kilometre taşı olacağını belirtti.

Hiç şüphe yok ki, blok zincir teknolojisi zincir yönetimi tedariğinde önemli bir yenilik olabilir. İş ortaklıklarının ve teknolojik gelişmelerin giderek artan bir listesine sahip olan VeChain, tedarik zinciri yönetimini, düşünme biçimimizi yeniden şekillendiren yıkıcı ve yenilikçi bir güç olarak konumlandırıyor.

VeChain şu anda , 3.5 milyar dolar piyasa değerini zorluyor. Fiyat itibariyle 7,5 dolar seviyelerinde. Bitcoin dipleri gorurken bile artmaya devam eden bir coin VEN. 873.378.637 VEN’den 455.471.810 VEN coin piyasaya sürülmüş durumda. Binance, Huobi, HitBTC ve Liqui'de (şu an Bittrex'te mevcut değildir) VEN'i satın alabilir ve VET olarak listelenen MyEtherWallet (MEW) cüzdanınızda saklayabilirsiniz.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

vechain nedir, vet coin nedir

Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Açık Kaynaklı Dijital Para Birimi DigibyteBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Blok Zincir Destekli Platform: VeChain
VeChai Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: