Stellar Lumens Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

07/01/2017 Pazar 22:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Stellar Lumens, sınır ötesi ödeme kolaylığı sağlayan blok zincir teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, açık kaynak kodlu bir kripto para birimidir. Stellar Lumens'ın arkasındaki ekip, mevcut modellerden daha ucuz, daha hızlı ve esnek olan küresel ödeme kolaylığı üzerine çalışıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Stellar Lumens'in görevi azgelişmiş ülkelere para gönderme sürecini basitleştirerek mücadele etmektir. Özünde, dağıtılmış defterlerin merkezi olmayan bir ağ üzerinde saklanmasıyla diğer birçok dijital para birimine benzemektedir. Ancak Stellar Lumens'ı diğer dijital para birimlerinden ayıran şey, doğrudan ağında para alışverişi yapabilmesidir. Bunu, kullanıcıların para yatırıp para çekebilecekleri, ağdaki güvenilir tarafları kullanarak gerçekleştirir.

stellar lumens nedir, neden tercih edilebilir

Stellar.org, 2014 yılında ABD Delaware eyaletinde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. SDF'nin hissesi yoktur ve bireylere kar etmez. Stellar Geliştirme Vakfı’nın misyonu, küresel finansal erişim, okur-yazarlık ve entegrasyonu teşvik etmektir. Stellar Vakfı’nın vizyonu, tüm gelir seviyesindeki kişilerin, kullanımı kolay, güvenli ve uygun fiyatlı finansal hizmetlere kolayca erişebildiği açık ve uygun fiyatlı bir finansal sistem ortaya çıkarmaktır. Ayrıca geliştiricilere, toplulukları için finansal ürünler ve hizmetler yaratmak için teknolojiyi kullanma imkânı sunmayı amaçlıyor. Stellar, internet gibi birçok yerde dağıtılmış bir defteri çalıştıran merkezi olmayan sunucular ağıdır. Bu defter, hem insanlar hem de şirketler için sistemdeki her işlemi kaydeder. Her bir Stellar sunucusunda küresel defterin tam bir kopyası bulunur. Ağ birden fazla sunucu ile daha sağlam hale gelir. Sunucular, hareketleri kontrol etmek ve defteri 2-5 saniyede bir senkronize etmek için birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Bu mekanizma bir konsensüs (Stellar Consensus Protocol / SCP) olarak bilinir.

Stellar'ın asli varlığı Lumens Coin'dir. Stellar ağının yerleşik para birimi, iki amaca hizmet eder: Birincisi, Lumen spam önlemede rol oynamaktadır. Her işlemin ücreti 0.00001 lümenlidir. Bu ücret kötü niyetli kullanıcıların ağa sızmasını önler. Lumens, bir güvenlik simgesi olarak çalışır; çok sayıda işlem üretmeye veya defterdeki büyük miktarda depolama alanını tüketmeye çalışan DDoS saldırılarını azaltır. Stellar ağı ayrıca, tüm hesapların en az 20 lümen dengesi korumasını gerektirir. Bu gereklilik, hesapların özgün olmasını ve ağın sorunsuz bir şekilde işlem akışını sürdürmesini sağlar. İkincisi, Lumen yüklü para işlemlerini kolaylaştırabilir. Bazen döviz çiftleri arasındaki ticareti kolaylaştırır; aralarında büyük bir doğrudan pazar yoktur ama köprü görevi görür. Bu işlev, lümen ile ilgili para birimi arasında likid bir pazar varsa mümkün olabilir.

stellar lumens hakkında

Stellar’ın Diğer Özellikleri

Stellar Lumens, para transfer etmekten fazlasını yapar. Aynı zamanda döviz (forex) platformu olarak da işlev görür. Platform kullanıcısı, en iyi döviz kurunda dövizleri otomatik olarak değiş tokuş edebilir. Ağda bir değişim görevi görebilir. Çeşitli şekillerde para birimi alışverişi yapabilir. Örneğin, para birimlerine karşılık gelen emirle ticaret yapmak isteyen iki kişiyi birbirine bağlar. Örneğin Euro için Usd alışverişi yapmak isteyen biri ve Usd için Euro değişiminde bulunmak isteyen bir kişi, işlemde aracı olarak kendi dijital para birimini (Lumens) kullanabilir.

Stellar’ın Doğuşu

Stellar’ın kurucularından Jed McCaleb aynı zamanda Ripple’ın da kurucusudur. McCaleb, Ripple ağını oluşturmak için David Schwartz, Arthur Britto ve Chris Larsen'i ekibe katmıştı. Jed McCaleb, Chris Larsen'le olan anlaşmazlıklardan sonra ayrıldı ve bir yılın ardından Stellar ile hızlı bir dönüş yaptı. Stellar, Ripple açık kaynak kodunun aynı kod tabanını kullanıyor. Stripe’la ortaklık kurdu.

Stellar 2014 yılında doğdu. Stripe Stellar’a, 2 Milyar Lumens kripto parasıyla geri ödenen 3 Milyon Dolarlık bir yatırım yaptı. Stellar Takımı, Patrick Collison, Stripe, Sam Altman ve WordPress kurucusu Matt Mullenweg gibi prestijli danışmanları da cezbetti. Ripple ve Stellar platformları arasındaki temel fark, felsefede, projelerin yönetim modellerinde ve platformun birincil kullanıcılarında yatıyor.

stellar lumens satın alma, stellar lumens ne amaçla tasarlandı

Stellar Performansı: Stellar, Ethereum da dahil olmak üzere diğer protokollerden önemli ölçüde daha ucuz ve hızlıdır. Stellar'da 100.000 işlem yapmanın 1 Cent maliyeti vardır.. Stellar’da Güvenlik: Stellar'ın belirgin bir Akıllı Sözleşmesi vardır fakat kasten sınırlı bir sistemdir. Potansiyelini sömürülebilir kod yazılmaması için sınırlar. Ethereum'un Turing tam bir programlama dili vardır; bu da karmaşık akıllı sözleşmeyi yazabileceğiniz anlamına gelir; esneklik güzel olsa da, pratik olarak geliştiricilerin istismar edilebilir kod yazmalarına izin verir. Hackerlar, açıklardan yararlanarak milyonlarca doları çalabiliyor (hatta çaldılar). Stellar modelinin sadeliği, bu durumlardan kaçınmaya yardımcı olur.

Stellar’ın Kullanım kolaylığı: Stellar'da bir token başlatmak son derece kolaydır. Basit tokenler birkaç saat içinde oluşturulabilir ya da daha karmaşık olan tokenler bir veya iki gün sürebilir. Stellar basit programlamayı desteklediğinden, akıllı sözleşme geliştiricileri kiralamanız gerekmez. Yatırımcılar, Stellar'a dayalı ICO'lara ETH veya BTC'yi kullanarak girebilirler. Stellar'ın ilk ICO'su olan Mobius: Stellar blok zincirinde gerçekleşecek ilk ICO mobius.network'tur. Mobius, David Gobaud tarafından kuruldu; GooglePlay ve AppStore ödemeleri yapmaktan kaçınmak ve farklı blok zincirlerine kolaylıkla bağlanmak için, merkezi olmayan uygulamaların oluşturulmasını sağlayan uygulama geliştiricileri için bir ara katman aracıdır. Mobius Stellar, Ethereum'a kıyasla çok daha fazla güvenlik ve daha düşük saldırı yüzeyi ile pratik bir ifade seviyesi sunuyor; artı işlem hızı ve maliyet fazlasıyla cazip.

Coin Almaya Buradan Başlayabilirsiniz

Stellar Lumens Masaüstü Cüzdanı

Stellar Desktop Client açık kaynak kodlu bir masaüstü istemcisidir. Gizli anahtarınızı şifrelemenize ve bilgisayarınızdaki bir dosyada yerel olarak saklamanıza izin verir. Windows, Mac ve Linux’u destekler.

Stellar Lumens Lobstr Mobil Cüzdan

ripple nasıl alabilirim, ripple nasıl alınır

Lobstr Wallet, Stellar Lumens cüzdanıdır. Lobstr, Lumens gönderip almak için akıllı ve güvenli bir yol olan bir web uygulamasıdır. Temiz tasarım ve e-posta bildirimleri gibi yararlı özellikler tüm deneyiminizi basitleştirmekte ve Lobstr'u en kullanıcı dostu cüzdanlardan biri haline getirmektedir. Android ve İos desteklidir.

Lumens Dağılımı

Stellar Ağı'nın oluşumunda, protokolde belirtildiği gibi 100 milyar lumen (XLM) oluşturuldu. Stellar ağı, dahili, sabit enflasyon mekanizmasına sahiptir. Ağa yeni lümenler her yıl % 1 enflasyon oranında eklenir. Ağ aynı zamanda bir işlemdeki her işlem için bir taban ücreti toplar. Ücretlerden sağlanan fonlar enflasyon havuzuna eklenir. Ekosistem için dengeli bir önlem olarak, lumes tutan herkes bu havuzdaki fonların nereye gidebileceğini seçebilir. Protokol, her hafta bu lumen coinleri ağdaki diğer hesaplardan % 0,05'lik oy alan herhangi bir hesaba dağıtır.

Stellar Lumens’in Geleceği

Stellar Lumens, saygın şirketler olan BM ve KlickEx ile birçok yeni ortaklık duyurdu. Azgelişmiş ülkelere odaklandıklarından, Stellar Lumens yatırımcılar için geleceğe dair iyi bir yatırımdır. Stellar Lumens geçtiğimiz günlerde, sınır ötesi ödeme uygulamaları geliştirmek amacıyla Deloitte ile bir ortaklık daha duyurdu. Deloitte ve IBM'le olan yüksek profilli global ortaklıklara dayanarak, Stellar Lumens çok fazla potansiyele sahiptir. Stellar Lumens hâlâ emekleme aşamasındaysa da, sınır ötesi para akışının kısıtlanmasını hafifleterek küresel dünyanın daha da yakınlaşmasına yardımcı olmaya hazır görünüyor

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

stellar lumens nedir, stellar lumens güvenilir mi

Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Verge Coin Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?



Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:



Stellar Lumens Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
Stellar Lumens Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: