Ödül Tabanlı Coin Steem Token Nedir?
STEEM TOKEN ve STEEMİT PLATFORM

18/12/2017 Pazartesi 20:45

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Her gün sosyal ağlarda bedavaya içerik ürettiğinizin farkında mısınız? Tüm dijital platformlar kar elde etmek için mücadele ediyor. Facebook, İnstagram gibi sosyal paylaşım ağları büyük reklam gelirleri alıyorlar ama bu gelirleri asla kullanıcılarla paylaşmıyorlar öyle değil mi? Peki ödül tabanlı bir içerik platformu olsa ne derdiniz? Merkezi olmayan bir sosyal ağ fikri size de çok cazip gelmiyor mu? Bu akıllıca fikri ortaya çıkartan Steemit.Inc’in kurucuları Ned Scott ve Dan Larimer. 2016 yılında yarattıkları Steem kripto parası ile bu işe giriş yapıyorlar.

Steem, ‘Steemit.com’ isimli, blok zinciri (blockchain) tabanlı sosyal paylaşım ağı üzerinden, kullanıcılarına kendi ürettikleri kripto para birimlerini kazandırmayı hedefleyen yenilikçi bir oluşum. Bir üye, ağ içinde paylaştığı özgün ve kaliteli içeriklerden (bu bir fotoğraf da olabilir), diğer üyelerin (eğer beğenirlerse) verdiği oyla orantılı token kazanıyor. Facebookta like burada oy. Sistem basit görünmesine karşın başlarda oldukça karışık. Bu sosyal ağı, steem üreten ve içinde kullanan sanal bir banka gibi düşünebilirsiniz. Steemit dijital puanlama sistemi gerçek para değerini destekleyen Steem’i kullanır.

steem nedir, steemit neden tercih edilebilir

Steemit Nasıl Bir Platform

Steemit bir blok zincirdir. Bu blok zincirini kullanıp içerik paylaşmak, yorum yapmak, en iyi paylaşımları keşfedebilmek size belirli bir süre içinde token kazandırmaya başlıyor. Üyeler, beğendikleri içerik ve yorumları sistemde oylar. Oy sayısı yükseldikçe yazılımın ürettiği Steem token ve Steem Dolar ödül olarak alınır. Her bir steem doları 1 Abd dolarına eşdeğer Steem miktarını temsil eder ve bu rakam sabittir. Blok zincirinin ürettiği birincil para birimi yani ana para, her şeyin temeli olan Steemdir. Steem ve Steem Doları likittir. Borsada ticaretini yapabilirsiniz. Steem Dolar blok zincirdeki iç markette steem ile işlem görebilir. İç pazarda Steem Dolar 3,5 günde Steem’e dönüştürülebilir. Bu işlemi cüzdanınızdan da yapabilirsiniz.

Steemit’te Oylama Sistemi

Siz içerik ürettikçe ve oylandıkça anasayfaya çıkma ihtimaliniz yükseliyor. Paylaşımlarınıza gelen oylar arttıkça daha değerli oluyorsunuz. Oyu az olan diğer üyelere nazaran, sizin başkalarına verdiğiniz oylar parasal açıdan daha da değerleniyor. Ne kadar çok oy alırsanız itibarınız da o derece artıyor. Kazandığınız tokenlar dolar bazında tüm paylaşımlarınızın altında toplam olarak yazıyor. Herkes birbirinin kazandığı miktarı görebiliyor

steem güvenilir mi, steemit platform hakkında

Steem Power

Blok zincirinin iki tokeni var ama sadece sosyal ağda kullanılan Steem Power (SP) olarak adlandırılan bir steem daha bulunur. Platforma ilk girdiğinizde belirli bir miktarda yatırılan (çok değil) steem, ağ içinde steem powera dönüşür. Ödül olarak isterseniz yarısını steem ve steem dolar, diğer yarısını da steem power olarak alırsınız. Eğer isterseniz tamamını Steem Power olarak tercih edebilirsiniz. Steem powerın borsada ticareti yoktur. Bir üyenin Steem powerı ne kadar fazlaysa oyu da, içerik üzerindeki etkisi de o denli fazladır. Steem powerı ev sahibinize verdiğiniz depozito olarak düşünün, tek fark SP’nin 1/13’ünü haftalık ödemelerde kullanabilirsiniz. Steem Power Streemit platformunda ne kadar güçlü olduğunuzu sembolize eder. Çok SP’ye sahip olduğunuzda sistemdeki oylarınız daha fazla sayılır. SP yoksa oy da kullanamazsınız. Oy kullanma Steem Power miktarını etkiler. Bu yüzden hiç kimse sık sık oy vermez

steemit platform nedir, steemit satın alma

Steemit’te Nasıl Para Kazanılır?

Ağa ilk girdiğinizde neredeyse hiçbir gücünüz yoktur. Fakat burada zaman geçirdikçe ve itibarı olan bazı kullanıcılarla iletişiminiz varsa 10 ya da 100 kat fazla kazanabilirsiniz. Herkesin oyunu almak istediği kişiler balinalardır. Verdikleri oy başına 100 dolar kazanırsınız. İlk oyladığınız içeriğe 0.01 dolar gidiyor. SP’ler arttıkça 10 dolar’lık Dolphin (Yunus) olarak adlandırılıyorsunuz. 100 dolarlık değere ulaştığınızda isminiz artık Whale (Balina) ve çok değerlisiniz. Bir de Küratörlük diye adlandırılan bir şey var ki o da çok oylanan bir içeriği keşfettiğinizde ödül getiriyor. Kazandığınız para, içerikleriniz ne zaman oylandıysa, yedi gün sonrasında hesabınıza aktarılıyor.

Steem Ve Madencilik

Steem de madencilik Bitcoin gibi ‘proof of work’ işlem gücüne dayanan bir sistemle çıkarılmıyor. Nxt ve Waves de olduğu gibi ‘proof of stake’ sistemine dayalı. Blok üreticilerine her bloktan çıkan ödül tokenlerinden pay verilir. Yeni bloklar oluştuğunda yeni steemler yayınlanır. Steemin %10’u blok zincirine güç verenlere, %15’i Steem Power sahiplerine, %75’i ödül havuzu fonuna geçer. Steem, enflasyondan etkilenen bir tokendir. Her yeni steem yaratıldığında enflasyona uğrar. Enflasyon oranı her yıl iki kat artar. Topluluğun isteği üzerine 2016 yılında oran %10’dan %9,5’a düşürülmüştür.

Kullanıcılar tokenleri ICO aracılığıyla bağış toplamak için kullanabilir. Ayrıca herkes kendine özel tokenini yaratabilir. Steem Cüzdanı için; Steemit.com’da steem tokenleriniz otomatikman cüzdan haline geliyor veya isterseniz farklı kriptolar alan cüzdanlarda tutabilirsiniz.

steeö nasıl alabilirim, steem nasıl alınır

Seemit’in Dezavantajları

Steemit platformunun bazı eksileri de yok değil. Ödül Sisteminde, teoride iyi içerik üretimine para geliyormuş gibi görünse de aslında paralar daha çok itibar sahibi liderlere gidiyor. Balinaların ağ üzerinde çok büyük etkisi var. Steem Powerı çok olan kullanıcılar, az olan kullanıcıları büyük ölçüde etkisiz hale getirebilir. Sonuç olarak haksız ödemelere yol açabilir. Geleceği şimdilik çok belirli değil çünkü fazlasıyla bot ve haksız kazanç sağlamaya çalışan insanlar var. Bu da kullanıcıları soğutabilir. Fikir güzel, işleyişini de tam oturturlarsa çok büyüyeceğine inanıyorum. Steemit’in kullanıcı tabanı çok olmasa da - yaklaşık 300.000 kişi, tanındıkça artmaya devam ediyor. Siz de bu platforma dahil olmak isterseniz içerik paylaşırken çok dikkatli olun. Kesinlikle kopyala yapıştır yapmayın. Bir cümleniz bile başka bir yerde paylaşılan cümle olmasın. Olucaksa bile alıntı olduğunu belirtip o kişinin ismini yazmalısınız. Fotoğraf paylaşırken de aynı şekilde, kendi çektiğiniz veya satın aldığınız fotoğraflar kullanılmalı. Duyduğuma göre Ukraynalılar ülkece banlanmış. Ona göre dikkatli olunmalı.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

steemit hakkında, steemit nasıl alınır Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

%100 ‘Proof of Stake’ (POS) Sistemi:
NXT CoinBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ödül Tabanlı Steem Token Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
Steem Token Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: