Ripple Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

27/11/2017 Pazartesi 02:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Ripple Nedir? Ripple blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş, düşük ücretlerle hızlı bir şekilde para transferini mümkün kılan bir alternatif coindir..

Sembolü XRP olan Ripple, 2012 yılında David Scwartz, Arthur Britto ve Rytan Fugger tarafından geliştirildi. Şuanda (Kasım 2017) değeri 0.24 dolar civarında seyir ediyor. CoinMarketCap sıralamasında en popüler 4. Coin olarak yer alıyor ve popüleritesini uzun zamandır koruyor. Mayıs 2017’de 8 milyar dolarlık işlem hacmini yakalamıştır.

ripple nedir, neden tercih edilebilir

Ripple Madenciliği Mümkün Mü?

Geliştirici kurum tarafından coinlerin (100 Milyar XRP) tamamı üretildiğinden madenciliği yapılamamaktadır. Transferi sırasında alınan düşük komisyon ücreti kadar piyasada dolaşan coin siliniyor.

Bitcoin’in değerinin sürekli artmasının nedenlerinden biri olan zorlaşan madenciliği Ripple’da olmayan bir faktör. Ancak buna karşılık her transferde dolaşımdaki XRP sayısı azalıyor ve azaldıkça değerlenmesine katkıda bulunuyor.

Ripple Güvenli Mi?

Ripple merkeziyetsiz ve açık kaynak kodlu olarak blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir. ECDSA ve ED25519 gibi güçlü şifreleme algoritmaları ile işlemler güvenli olarak gerçekleştirilmektedir. Bir çok banka tarafından kullanılması da güvenli olduğuna kanaat getirebileceğimiz faktörlerden biridir.

Interledger Protokolü denilen bir altyapı sayesinde işlemler bir uçtan diğer uca şifreli ve güvenli şekilde gerçekleşmektedir.

Ripple Ne Amaçla Tasarlandı?

Ripple’ın Şifreleme uzmanlarından David Schwartz Ripple’ın ne amaçla tasarlandığını şu şekilde anlatıyor: “Günümüzde kullandığımız ödeme sistemleri 80’li yılların başlarında kullandığımız eposta sistemleri gibi. Her internet sağlayıcısı müşterileri için kendi mail sistemlerini kurdu ve farklı sistemleri kullanan insanlar arlarında kolayca iletişime kuramıyorlardı. Ripple ise günümüzün ödeme sistemlerindeki bu benzer sorunu çözmek, birbirinden farklı çalışan ödeme sistemleri arasında bağ kurmak için tasarlandı.”

Ripple Ağı geçtiğimiz yıldan beri 50’den fazla banka tarafından kabul edildi ve kullanılıyor. UBS, ATB Financial, UniCredit ve Sandander gibi bankalar ripple’ın sunduğu bu kolaylıktan yararlanıyor ve müşterilerine sunuyor. Ülkemizde ise Akbank bu sistem ile tanışan ilk Türk bankasıdır ve Ripple ile altyapısını güçlendiriyor.

ripple nedir, ripple ne amaçla tasarlandı

Ripple Neden Tercih Edilebilir?

Ripple, ilk kripto para ve en popüler olan Bitcoin’e göre daha hızlıdır ve transfer işlem ücretleri 3000 kat daha düşüktür. Ucuz bir transfer imkanı sunan Ripple işlem başına 0.00001 XRP transfer ücreti kesmektedir. Bu kesintinin çok düşük olması Bitcoin’e ve diğer birçok altcoine göre tercih edilmesi için avantaj sağlıyor.

Transfer süresi minimum 1 saat olan Bitcoin’e kıyasla 72 kat daha hızlı bir şekilde yaklaşık 5 saniye içerisinde Dünya’nın her yerine transfer yapabilirsiniz.

Not: Buraya Tıklayarak Bitcoin Hakkında Daha Fazla Bilgi Alabilirsiniz.

Yatırım amacıyla düşünüldüğünde Bitcoin’in binlerce kat büyümesi ve bu oranda yatırımcısına kazandırmasından sonra birçok kişi bu treni kaçırdırdığını düşünmektedir. Bitcoin’in uzun süren işlemleri ve son zamanlarda borsaların artan işlem ücretlerine karşın altcoinler yenilikçi ve canlı bir liman haline gelmiştir. Madenciliği büyük firmaların tekelinde olan Bitcoin’inden ziyade Ripple gibi altcoinlerin tercih edilmesi beklenen bir durumdur.

Diğer altcoinlere göre dönüşümü oldukça kolay ve doğası gereği diğer para birimlerine hızlı bir şekilde dönüşebilir.

Başında da bahsettiğim gibi Ripple sadece bir coin değil aynı zamanda uluslararası bir ödeme ağıdır. Ripple ile herhangi bir para birimi kesintisiz ve sorunsuz olarak aktarılabilir.

Ripple Nasıl Alınabilir ve Cüzdanlar Nelerdir?

ripple nasıl alabilirim, ripple nasıl alınır

Ripple kullanıcısına her zaman kolaylık sağlamayı hedeflemiştir. Bu sebeple diğer çoğu coinde rastlayamacağınız şekilde kendi sitesinden satışını yapmaktadır.

Bunun yanında dilerseniz mevcut Bitcoinlerinizi yabancı borsalarda hızlıca XRP’ye dönüştürebilirsiniz. Henüz hiç coininiz yoksa Türkiye’de faaliyet gösteren Koinim, Paribu gibi borsalardan Bitcoin alabilir ve yine yabancı borsalarda Ripple’a çevirebilirsiniz. Bu borsalardan güvenli olarak önerebileceklerim ve en çok bilinenleri Poloniex ve Cex.io olabilir. Cex.io sitesinden dilerseniz kredi kartınız ile doğrudan XRP alabilirsiniz.

Ripple cüzdanlarından en çok kullanılanı ve tercih edileni Rippex ve Gatehub’dır.

ripple cüzdanı nedir, ripple xrp nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Yepyeni Bir Yatırım Projesi İle
Karşınızdayız: "Yatırım Çiftliği!"Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ripple Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
Ripple Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: