Raiblocks Nedir?
Ne İşe Yarar?

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Yeni nesil kripto paraların popülerliğini arttıran üç şey var: Komisyonsuz olması, hızlı olması ve madenciliğinin yapılamaması. Bu üç unsuru karşılayan yalnızca birkaç tane coin var. Raiblocks ve Iota en seçkin örneklerden ikisi. Bunu nasıl uyguladıkları büyük ölçüde farklılık gösteriyor. Bu farklılıklar, yaptıkları işin karmaşıklığını ve dayanıklılığının farklı özelliklere sahip olduğunu gösterir. Genel olarak bu buluşlar harika fakat daha da iyileşmesi için rekabete ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Birkaç rakip ve taklitçi zaten ortaya çıkmış durumda, örneğin ilginç gibi görünen Radix, ancak halen geliştirme aşamasında.Raiblocks’u bu özellikler arasında en ön plana çıkartan farkı gerçekten çalışıyor olan bir platformunun olması. Yani diğerleri, fee ücretlerini ortadan kaldıracağız derken Raiblocks gerçekten kaldırdı. Bu konuda somut adım atan ilk platform.

railblocks nedir?

RaiBlocks ilk olarak Şubat 2016'da, yüksek işlem ücretleri ve uzun onaylanma süreleri gibi klasik blok zincir yapılarına özgü birçok sorunun çözümü için yapılan araştırmayla birlikte bitcoin meraklısı Colin LeMahieu tarafından halka açıldı. Medium’da çıkan yazısında "2010 yılında Bitcoin ilk kez tökezledi. O zamandan beri Bitcoinin ölçeklenebilirliği, transfer süreleri ve yüksek ücretleri hakkında düşünmeye başladım. Bazı sorunların farkına varmamla birlikte, 2014 yılında bu performans sorunlarını çözen bir ödeme sistemi tasarlamaya başladım "diye konuştu.

RaiBlocks Nedir? RaiBlocks (XRB), yüksek verimlilik, ölçeklenebilirlik ve üstün performans sağlayan dijital bir para birimidir. Gelişmiş blok zincir teknolojisi ve düşük enerjili anlık işlemlere sahip güvenilir bir ağ tarafından desteklenmektedir.Bütün bunları, blok zincir teknolojisinin uygulanmasında eşsiz bir yaklaşımla gerçekleştirmektedir. Blok-kafes yapısı denilen şeyde, her RaiBlocks hesabının kendi özel blok zincirleri vardır. Proof of stake oy sistemi, ağ genelinde consensusun bir bütün olarak elde edilmesine yardımcı olur.RaiBlocks, kullanıcılarının madencilere ücret ödemesini ortadan kaldıran, ağ senkronizasyonunu beklemekten ve uzun teyit saatlerinden kurtaran bir "blok kafesi" (veya çok boyutlu blok zinciri) kullanan ilk kripto paradır.

RaiBlocks Nasıl Çalışır?

RaiBlocks, "blok kafes" olarak adlandırdığı bir kripto mimarisinde çalışır. Ağ, her bir hesaba kendi blok zincirini ayıran bir blok-kafes yapısına dayanıyor. Proof-of-Stake algoritması kullandığından, birçok blok zincir ve kripto para ağının güç emici madencilik donanımına ihtiyaç duymaz. RaiBlocks’ta tamamen önceden madencilik yapıldığı için tekrardan madenciliğe gerek yoktur. Tüm para, işlem ve değişim için dağıtılır

Blok kafes altyapısı, blok zincir gibi çalışır ancak birkaç önemli fark vardır. Başlamak için, RaiBlock protokolündeki her hesapta “Hesap Zinciri” adı verilen kendi blok zinciri bulunur. Yalnızca bir hesap zincirinin kullanıcısı kendi zincirini değiştirebilir ve bu, her hesap zincirinin blok-kafes ağının geri kalanından uyumsuz şekilde güncellemesine izin verir. Bunun anlamı,kullanıcıların hesapta tüm ağa güvenmeden bloklar gönderip güncelleyebileceğidir.

Neden RaiBlocks Kullanalım?

"Son zamanlarda yüksek talep ve sınırlı ölçeklenebilirlik, popüler kripto para birimindeki ortalama işlem sürelerini ve ücretlerini artırarak tatminkâr bir deneyim sağlamıştır. Burada, her hesabın kendi blok zincirine sahip olduğu, anlık işlem hızı ve sınırsız ölçeklenebilirlik sağlayan, yeni bir bloklama mimarisi ile şifreleme kabiliyeti olan RaiBlocks'ı tanıtıyoruz. Her kullanıcının kendi blok zincirine sahip olmasını ve bunları ağın geri kalanına eşzamansız olarak güncelleme imkânı tanır ve böylece minimum yük ile hızlı işlemler gerçekleşir. İşlemler, işlem miktarlarından ziyade hesap bakiyelerinin izini tutar ve güvenlikten ödün vermeden veritabanı işlemine izin verir." (Raiblocks-WhitePaper)

raiblocks güvenilir mi?

Platformun yaklaşık 1.7 gigabaytlık bir defteri var. Kullanıcılar herhangi bir ücret ödemekten endişe etmeden işlem yapabilir ve tüm işlemler anında gerçekleşir. Aynı zamanda yüksek derecede ölçeklendirilebilir, böylece eşler arası işlemler ve para birimi aktarmaları için sorunsuz çalışır.

Hafif bir protokole dayandığı için işlem ücretleri talep etmez. Ağ üzerinden yapılan tek bir işlem, yalnızca bir UDP paketinde sağlanabilir. Buna ek olarak, tüm işlemler tek tek işlenir, bu da blok boyutu ile ilişkili sorunları ortadan kaldırır. Bu, gecikmelerin imkânsız olduğu anlamına gelmez; bazı blok ağlarındaspamın çoğalmasını önlemek amacıyla tıkanıklık olduğunda devam eden işlemler ertelenebilir.

Raiblocks Nereden Alınır?: XRB hala Bitgrail ve Kucoin gibi düşük işlem hacimli borsalarda satılıyor. Bunun için de şimdilik XRB’nin alımı zor. Binance borsasına girmesi için kullanıcıların açtığı bir oylama şu an sürüyor, büyük ihtimalle kısa zamanda Binance’a girecek

RaiBlocks'un Oylama Sistemi

Ağda fikir birliği, karmaşık bir oylama sistemi ile sağlanır. Bütün süreç içinde dengede ağırlıklandırılmış hesaplar, oylama için her zaman çevrimiçi olan temsili düğümleri seçebilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Cari hesap bakiyesine bakılmaksızın tüm aktif cüzdanlara temsilci olarak katılma fırsatı verilir. Temsilci, oylama sürecine katılmak için çevrimiçi kalmalıdır. Bu hesap bakiyelerinin, ağın bütünlüğünü korumada önemli bir rol oynadığı anlamına gelir. Hesaplarında daha fazla fon olan kullanıcılar tabii ki platformda yüksek seviyeli bütünlüğün korunması için isteklidir, bu nedenle üstün oy verme güçlerine sahiptirler.

Bitcoin ve Raiblocks

RaiBlocks'un yaptığı iş basitçe şifreleme niteliği taşımak olduğundan, kripto para birimlerinde tartışmasız kral olan Bitcoin'e kıyasla XRB dikkate almaya değer bir coin. Bitcoin işlemleri saatlerce işlenirken, RaiBlocks işlemleri anında işlenmektedir. Bitcoin'in proof of work sistemi blok başına çok işlemli işlem gereksinimi duyduğu için, Bitcoin'in işlem ücretleri dik fiyatlara ulaşırken, RaiBlocks işlemlerinde hiçbir şekilde maliyet çıkmıyor.Güvenlik anlamında Bitcoin, yüzlerce terawatt bilgi işlem gücü kullanarak ağın saldırılardan korunmasını sağlar. Yeterli bilgi işlem gücü için oldukça maliyetli. Ancak RaiBlocks ağır işlem gücü olmadan güvenlik sunuyor; onun temsil yetkisine dayanan proof of stake (dPOS) sistemi, defter kütüğünü siber suçlulardan korur, çünkü bir saldırganın blok-kafes güvenliğini aşmak için oylama gücünün yüzde 50'sine ihtiyacı vardır. Hacker için bu kadar XRB'yi elde etmek anlamsızca pahalı, maliyetli olacaktır.Bir kripto paranın etkili bir şekilde çalışabilmesi ve kolayca transfer edilebilmesi için hiçbir masrafı olmamalıdır. Transfer sürelerinin artışı, yüksek işlem ücreti ve ağ ölçeklenebilirligi Bitcoin’in günlük yaşamda kullanılabilir bir para birimi olup olmadıgını tartışılır hale getirdi. Mikro ödemeler için ölçeklenebilirlik ile anında işlemlerde hiçbir ücret alınmaz.RaiBlocks, dizayn olarak yüksek performanslı ve günlük kullanıma uygun olacak bir kripto para olmak üzere kurulmuştur. RaiBlocks protokolünün düşük güçteki donanımlarda çalışabilir olması günlük kullanım için oldukça pratiktir.

RaiBlocks'un Temel Özellikleri

Ölçeklenebilirlik (veri kümesinin boyutunun logaritmasına dayalı olarak)

Para göndermek ve almak için işlem ücreti alınmaz

Özel blok-kafes yapısı

Anlık onaylama ve işlemlerin tamamlanması

Anlık onaylama ve işlemlerin tamamlanması

İşlem ayrıntılarını doğrulamaktan sorumlu hesap sahipleri

Denge ağırlıklı hisselerin kanıtlanması için oy sistemi

raiblocks satın al

Raiblocks’un White Paper’ından:

“2008 yılında, Satoshi Nakamato takma adında isimsiz bir kişi dünyanın ilk merkezsiz kripto parasını yayınladı: Bitcoin. Önemli bir yenilik getiren Bitcoin, para biriminin işlemlerinin defteri olarak kullanılan kamuya açık, degiştirilemez ve merkezi olmayan bir veri yapısı olan blok zinciri olarak ortaya çıktı. Ne yazık ki, Bitcoin olgunlaştıkça protokolde yer alan bazı konular Bitcoin’in birçok uygulama için yetersiz kalmasını sagladı:

1- Düşük ölçeklenebilirlik: Blockchain içerisindeki her blok belirli bir miktarda veri taşıyabilir, bu da sistemin saniyede defalarca işlem yapması demektir ve blok üzerinde yogunluğa neden olur. Şu anki işlem ücreti $30’dır.

2-Yüksek gecikme süresi: Ortalama onaylama süresi 164 dakikadır.

3- Güç İsrafı: Bitcoin ağı yıllık yaklaşık 27.28TWH elektrik harcar, bu da ortalama her işlem için 260KWh demektir.”

RaiBlocks, çakışan ilşlemler üzerinde denge ağırlıklı bir oy birligi ile çözüm sağlıyor. Bu çözüm sistemi daha güçlü, merkezi olmayan bir sistemi korurken daha hızlı, daha deterministik işlemler gerçekleştirir. Raiblocks gelişimine devam ederken şimdiden kendini en hızlı kriptoparalardan biri olarak konumlandırdı.

RaiBlocks Coin ekibinin gündeminde geleceğe yönelik birçok konu var. Buna Bitcoin ile uyumluluk da dahildir.

RaiBlocks coini sağlamak için gereken uyumlu cüzdanlar: RaiWalletBot, RaiWallet ve YapRai Cüzdan temelde desteklenmektedir. Uzun vadede 6-18 ay bekletilebilir.

Raiblocks’un Geleceği : Raiblocks’un geleceği inanılmaz parlak. 2018 onun yılı olacak diyebiliriz. En düşük hacimli borsalarda işlem gördüğü halde 3 milyar dolarla şu an markette 19. Sırada. Bu kadar büyük bir gelişmenin yaşanmasının nedeni Raiblocks’un projesini uzun vadede beklemeden hemen gerçekleştirmesi. Şu an çalışan bir platformu var ve işlem ücretleri gerçekten de yok. Hiçbir reklam, pazarlama yapmadığı halde hatta hiçbir şirketle ortaklık yapmamasına rağmen fiyatı 13 Aralık’tan itibaren 1,5 dolardan 36 dolara kadar çıktı. Binance, Coinbace gibi büyük borsalarda satışa sunulduğunda Raiblocks uçuşa geçeceğe benziyor. Bu borsaların o kadar kötü çöp coinleri alırken şu ana kadar XRB’yi almamaları oldukça garip, bünyesine almak için oylama yapması daha da garip. Bu yıl mutlaka gözünüz kulağınız Raiblocks’ta olsun.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Bol şans

raiblocks nedir?
Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Komodo Coin Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Raiblocks Nedir?
Raiblocks Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: