Quantum Projesi / QTUM Coin Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

01/01/2018 Pazartesi 00:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Quantum Projesi Nedir? Singapur merkezli Quantum Vakfı tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu karma bir Blok zincir uygulama teknolojisidir. Kısaltılmış hali Qtum’dur. Qtum, bitcoinin blok zincirinin gücünü Ethereum'un sanal makinesiyle birleştirerek güçlendirmeyi öncelikli amacı yapan bir platformdur. Qtum, her şeyden önce bir araç kitidir. Hem sağlam hem de modüler olacak şekilde tasarlanan Qtum, büyük blok zincirlerde kullanılacak küçük sözleşmeler oluşturabilir.

qtum coin nedir, neden tercih edilebilir

Qtum Nedir?

*Qtum Nedir sorusunun tek bir cevabı yok.* Qtum'un amacı, uygulama veritabanlarının saklanma biçimini değiştirmektir. Merkezi yöntemdeki gibi bir veritabanını tek bir sunucuda tutmak yerine, Qtum platformunda çalışan uygulamalar blok zincirindeki işlemler olarak saklanacaktır. QTUM'ın arkasındaki fikir, akıllı sözleşmeleri daha kolay ve daha güvenli hale getirirken, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimleri ile birlikte çalışabilirlik sağlamaktır. QTUM kodunun temelini Bitcoin'in blok zinciri oluşturur.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), hesap bakiyelerini kullanan bir sistem üzerine kurulmuş olsa da, EVM'yi Bitcoin blok zincirine yerleştirmek ciddi bir teknik zorluktur. QTUM bu zorluğu, blok zincirinin çıktılarını hesap bakiyelerine dönüştüren Hesap Soyutlama Katmanı ile çözer ve EVM ile UTXO tabanlı blok zincir arasındaki bilginin aktarılmasını kolaylaştırır. Bu soyutlama katmanı QTUM'un en büyük teknolojik katkısıdır.

QTUM, her iki dünya (Bitcoin ve Etherium) için en iyisini sunmaya çalışır. Yani Ethereum ağında bulunan programlama kolaylığını Bitcoin blok zincirinin istikrarı ve güvenliği ile birleştirir. Buna ek olarak QTUM geliştiricileri, yeni merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve işletmeler için diğer blok-tabanlı kullanım örneklerinin hızlı bir şekilde oluşturulmasına aracı olacak araçları, planları ve akıllı sözleşmeleri sağlayacaktır. Bunu yaparak QTUM, özellikle iş dünyası ve kurumsal amaçlar için akıllı sözleşme uygulamalarının kapsamını ve birlikte çalışabilirliğini artırmayı umuyor. İşletmelerin akıllı sözleşme kurmalarını ve yürütmelerini kolaylaştırmak için araçlar, şablonlar ve akıllı sözleşme seçeneklerini uygulayacak. Eski sistemlerde otomasyonu artıran ve maliyeti düşüren blok zinciri tabanlı çözümlere geçiş kolaylaştırılacak. Bu çözümler işletmeler için umut vericidir, ancak pratikte, bu seçeneklerin birçoğu blok zincir teknolojisinin mevcut durumu ile mümkün değildir. QTUM ekibine göre Ethereum’un halen çözülmeyen problemleri vardır.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApps)

Bir işletme yeni bir uygulama, bir web sitesi veya yazılım geliştirdiğinde, uygulamanın veritabanının bir sunucuda depolanması gerekir. Buna merkezi bir sistem denir. Bu veritabanının tek bir sunucuda veya çoklu sunucularda depolanıp depolanmadığı önemli değildir. Bir hack atağı tüm data kümelerini bir anda değiştirebilir ve ne değiştiğini bulmanın bir yolu yoktur

Qtum, işletmelerin merkezi olmayan uygulamaları geliştirmelerine olanak tanır. Her kullanıcı sisteminde işlemleri depolamak için bitcoin'in blok zincir teknolojisini kullanır. Tüm işlemlerin onaylanması (doğrulanması) gerekir ve bir kez onaylandıktan sonra blok zincirindeki her kullanıcıyı uyarmadan bunları değiştirmenin bir yolu yoktur.

qtum coin nasıl alabilirim, quantum projesi hakkında

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler geleceğin kontratları olarak düşünülür. Bankaların bekleyen emir uygulamalarına benzer. Akıllı sözleşme transferlerinde eğer gerekli kodlar girildiyse dijital kripto tokenler bir kullanıcıdan bir veya daha fazla kullanıcıya aktarılabilir. Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde bulunur ve sözleşme ile kodlanan şartlar yerine getirildiğinde otomatik olarak tetiklenir. Qtum, kullanıcıların bu sözleşmeleri kolayca oluşturmalarını sağlayan bir komut dili sunar.

"İki bankanın imzaladığı bir sözleşme iki bankanın mutabakatı ile sona eriyor olabilir. Bir ana sözleşme uygulandıktan sonra veya feshinden sonra sözleşmeyi imzalayan kişilere tam kontrol sağlıyor. Gerçek hayat senaryosunun bir taklidi. Master Contract, blok zincir uygulamasına yeni bir potansiyel getiren ve akıllı sözleşme kavramını genişleten büyük bir adım.'–Quantum Vakfı-'"

QTUM kavramını ve neden yaratıldığını anlamak için, öncelikle Blockchain ve kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. QTUM gibi bir platformun gerekliliğini anlamak için kavranması gereken ikinci şey, belli başlı tüm para birimlerinin belirli bir ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlanmasıdır. Örneğin, Bitcoin servet deposu olarak inşa edildi. Ethereum yürütülebilir komutlara odaklanırken Monero ve Zcash gizliliğe odaklandı

quantum projesi güvenilir mi, quantum projesine katılma, qtum coin

Farklı odak noktalarına sahip kripto paraları elde bulundurduğumuzda platformlar aynı olmadığı için tüm farklı paraları tek bir yerde toplayamıyoruz dolayısıyla da birlikte çalıştırılamıyor. QTUM birlikte çalışabilirlik yoluyla bu sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik bir çözüm olarak oluşturuldu. Daha basit bir perspektif içine koymak için QTUM, farklı kripto paralardan oluşan en iyi nitelikleri karma bir platformda birleştiriyor.

QTUM ayrıca mobil platformlarda blok zincir için optimize edilmiştir. Çoğu kişinin mobil cihazları kullanarak internete girdiğini dikkate alır. Bununla birlikte, çoğu şifreleme platformu masaüstüne yöneliktir. QTUM, mobil platformlar aracılığıyla daha kolay erişim sağlamak için boşluğu kapatmayı amaçlıyor.

Qtum’da Madencilik Nasıl Yapılır?

Qtum’da Madencilik Nasıl Yapılır? sorusuna gelirsek, Qtum’da madencilik yapılmıyor. Proof of Stake modeliyle Qtum coinlerinizi platformda tutarak belirli bir süre sonra coinlerinizi arrtırabilirsiniz. Karşılıklı İşbirliği Programı kurar, böylece harçlar diğer paydaşlarla paylaşılır. Bu, ağdaki saldırıları çok daha pahalı yapar. Bir blok oluşturduktan sonra adresiniz blok zincirine kaydedilir ve 500 blok sonra işlem ücretleri 10 ödül kazanırsınız. Ödül ve teşvik sistemi için bir moderatör Madenci bazı ücretleri alır, ancak aynı zamanda diğer madencilerin rastgele bir grubunu da alır. Böylece ağ ücretlerin bir kısmını diğer madencilere paylaşmaya teşvik edilir

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans..

qtum coin güvenilir mi, quantum projesi nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

BNC Borsası: Binance Exchange NedirBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Quantum Projesi / QTUM Coin Nedir?
QTUM Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: