Power Ledger Token Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

23/12/2017 Cumartesi 15:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Power Ledger, Yönetim Kurulu başkanı Dr. Jemma Green başkanlığında yenilenebilir enerji ve Blockchain teknolojileri alanında deneyimli kişilerden oluşmaktadır. Curtin Üniversitesi Sürdürülebilirlik (Avrupa Birliği) Politikası Enstitüsü'nde yatırım bankacılığı konusunda oldukça tecrübeli bir araştırma görevlisi. Takımda ayrıca John Bulich, Dr. Gov Van Ek, Davis Martin gibi alanlarında önemli isimler mevcut. Enerji sektöründe tecrübeli, çeşitli alanlarda geniş deneyime sahip çeşitli bir takım. En önemlisi de Blockchain teknolojileri ve uygulamaları konusunda önemli deneyimlere sahipler. Power Ledger ekibi, enerji uzmanları ve çoğunlukla da geliştirici ve yazılım mühendislerinden oluşur. İnşa etmeye çalıştıkları platform için iyi bir karışım gibi gözüküyor.

Dr. Jemma Green, doktorasını tamamladığında Avustralya'da yaşayan insanların yenilenebilir güneş enerjisine kolay bir şekilde erişim yapamadıklarını farkediyor. Binaların, üçüncü bir enerji şirketine ihtiyaç duymadan kendi aralarında enerji ticareti yapabilmelerini sağlayan Enerji marketini açıp bu sorunu çözmeye karar veriyor. Bunu yapmak için de, Avustralya'da kendi türünün ilk örneği olan bir pil sistemi geliştiriyor Dr. Green. Fakat tabii ki tek başına bu yeterli gelmiyor ve süreci sürdürebilecek yazılımlara ihtiyaç duyuyor. Bir ICO başlatılıp 34 milyon dolar kitle fonu toplanıyor ve böylece blockchain (blokzincir) teknolojisi ile ekosistemi destekleyen Power Ledger doğmuş oluyor.

Power Ledger Platformu, yenilenebilir enerjinin alıcılar ve satıcılar arasında aracı olmadan satılabildiği, blok zincirli, eşler arası bir enerji ticaret platformudur. Platform, ERC20 tabanlı Ethereum blok zincirinin üstüne kurulmuştur.

Şimdi, bir adım geri çekilelim ve blok zincir teknolojisinin aslında ne olduğunu ve PowerLedger'ın enerji pazarında blok zincir teknolojisi ile nasıl daha erişilebilir bir hale getirilebildiğine bakalım.

power ledger token nedir, neden tercih edilebilir

Blockchain Nedir?

Blockchain (Blok zinciri), ticaret yapma biçimimizi değiştiren ve bir merkeze bağlı kalmadan birbirimizle işlem yapabilmemizi sağlayan yeni bir teknolojidir. Blok zincirinin getirdiği en büyük değişim; mal ve para birimi alış-verişini sayısalllaştırması. Blok zincirini tanımlayan bir diğer önemli faktör, eşler arası ticareti (peer-to-peer / P2P) kurma şeklidir. Bir ana sunucuya bağlı kalmayan network mimarisi geliştirilmiştir. P2P; sayısal para birimleri ya da emtiaların (mal), bir banka veyahut enerji şirketi gibi bir aracıya güvenmeden, bir kişiden başka bir kişiye- bir kişiden yüzlerce kişiye merkezsiz aktarılabileceği anlamına gelir. .

Blockchain aslında gelişiminin daha ilk aşamalarında ama yakın bir zamanda farketmeden kullanacağımız, alışkanlık haline gelen bir şey olacak. Gelişim açısından, sanki internet ya da e-postanın geliştiği 1994'e geri döndük –şu anda blok zincirin tüm özelliklerini tam olarak anlayamasak da, nihayetinde bunu internetin kullanımı kadar kolay öğrenip kullanacağız..

Bazen Bitcoin ve blok zincirin farkını anlamaya çalışmak kafa karışıklığına sebep olabilir, ancak Bitcoin'in sadece blok zincir teknolojisini kullanan dijital para biriminin en olgun örneği olduğunu unutmamak önemlidir. Bitcoin ve blockchain aynı şey değildir - Bitcoin sadece kişiden kişiye geçiş yapmak için blok zincir kullanır. Power Ledger Platformu, emtialarla olan işlemleri daha şeffaf hale getirmek için blok zincirinin nasıl kullanıldığına dair mükemmel bir örnektir.

power ledger nasıl satın alınır, power ledger token kazanç sağlama

Power Ledger Nedir ve Ne Yapar?

Power Ledger, blokzincir teknolojisini kullanarak alıcı ve satıcıların bir üçüncü şahıs şirketine bağlı kalmadan birbirleriyle güneş enerjisi ticaretinde bulunmalarını sağlar.

Power’ın iki anahtar konsepti şu şekildedir:

-Enerji şebekeleri arasındaki eşler arası ticaret
-Binalar arasındaki eşler arası enerji ticareti

Bu iki alanın odak noktası, enerji piyasalarındaki yapısal sorunları çözmeyi amaçlamasıdır. Peki bu problemi nasıl çözdüler? Bu ikili model yaklaşımı, aynı anda 2 ana pazara odaklanmak için mükemmel bir fikir; perakende pazarı ve doğrudan P2P. Model, yalnızca mevcut piyasa yapılarına değil, aynı zamanda düzensiz bir piyasa düzenine yönelik yüksek derecede platform (ve uygulama) uyumluluğu sağlar.

Merkezileştirilmiş bir sistemden dağıtılmış bir sisteme geçiliyor. Herkes güneş panelleri satın alamayabiliyor ya da bina çatılarında panel için alan bulunamayabiliyor. Ama kiralayabilirler. Bir başkasının güneş enerjisini kiralayabilirsiniz (Tabii şu an sadece Avustralya için konuştuğumuzu unutmayın). Kısaca Power Ledger Platform, kullanılan güneş enerjisini satabilmeyi ve başka ev sahiplerinin yenilenebilir enerjiye erişimlerini sağlıyor. Takılan sayaçlarla elektrik ticaretini kolaylaştırır ve mülk sahiplerinin enerji tüketimini bir elektrik şirketine bağlamadan yönetir.

power ledger token nasıl alınır, power ledger nereden alınır

Enerji, Blockchain teknolojisinde nasıl sayısallaştırılır?

Power Ledger, tüketilen veya üretilen elektriğin miktarını ölçen bir yazılım çözümü kullanır. Enerjinin bir kişiden diğerine taşınma şekli, "Sparkz" adı verilen token birimi ya da diğer bir deyişle alıcıdan satıcıya taşınan enerjinin dijital bir gösterimi olan birim aracılığıyla oluşur. Takılan akıllı sayaçlar, yazılım sayesinde tüketilen veya üretilen elektriğe göre çıkan sonuçları blok zincirine kaydediyor. Bir kişinin satın aldığı ya da tükettiği elektriği aynı anda blok zincire kaydediyor. Bu iki parça bilgi (sayaçtan çıkış ve bloğa kaydetme) eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Bunun anlamı, alıcının satıcıdan ilgili ödemeyi neredeyse aynı anda almasıdır. Harcadığınız kadar elektriği Sparks ile ödüyorsunuz. Satıcı kazandığı Sparks’ı, dijital cüzdanına aldığında istediği zaman Avustralya dolarına çevirebilir.

Power Ledger, mevcut dağıtım ağlarının değerini korurken enerji ekonomisinin yürütme yetkisini, tüketicilerin elinde tutmasını sağlar. Power Ledger Platformu; elektrik piyasaları, kamu şirketleri, enerji şirketleri, varlık yöneticileri (mal, eşya, emlak) ve uygulama sunucularının (applicationhost) aynı sistemde konumlandırıldığı bir ekosistem yaratmayı amaçlıyor. Geleceğin blok zincir teknolojisinde olduğuna inananlar için, Kripto dünyasının en umut verici projelerden biridir Power.

power ledger token hakkında, power ledger token güvenilir mi

Power Ledger Platform Uygulamaları:

-P2P TİCARETİ - Tüketicilerin elektrik enerjisini kullanarak ekosistem içerisinde birbirleriyle ticaret yapmalarını ve gerçek zamanlı olarak ödeme almalarını sağlayacak.

-NEO-RETAILER PLATFORM - P2P ticaretini destekleyen enerji şirketleri için tüketici tercih ve talebini etkili bir şekilde bir araya getirmelerini sağlar. Enerji şirketleri için Akıllı Talep ve Tedarik Yönetimi.

-MİKROGRID / EMBEDDED NETWORK OPERATOR / STRATA - Kolay ve detaylı elektrik ölçümü, büyük veri toplama, hızlı mikro-işlemler ve şebeke yönetimi sağlar.

-TOPTAN SATIŞ PAZAR YERİ

-AUTONOMOUS ASSET (AA) YÖNETİMİ - Yenilenebilir mülkiyetin paylaşılmasına izin verir

-DAĞITILAN PİYASA YÖNETİMİ

-ELEKTRİKLİ ARAÇLAR - Gerçek zamanlı ölçüm verileri, veri toplama, kullanıcı kimliği ve hızlı işlem anlaşması sağlar.

-GÜÇ PORTU - Sanal hat ve yol yardım araçları, platform aracılığıyla otomatikleştirilebilir.

-KARBON TİCARETİ - Karbon ticareti yapanlar için akıllı sözleşmeler, varlığın güvenilirliği ve şeffaflık sağlar.

power ledger token hakkında, power ledger token satın alma

Power Ledger Token (Powr / Sparkz)

Platform, ekosistemde ikili token kullanarak işlemleri kolaylaştırır.

1.Power token, ekosistemin yakıtı olarak hizmet eder. Platforma katıldığınızda Sparkz'ı üretmek için Powr'a ihtiyacınız vardır.

2. SparkzToken: Bir enerji biriminin değerini temsil eder ve yerli para birimine (Avustralya Doları) sabitlenir (1 Sparks=1 Avustralya centi) Sparks, Ekosistem içindeki işlemler için kullanılacak para birimidir. Power Ledger kendisi Sparks üretiyor.

Önemli Yatırımcılar / Destekçiler

Projeyi destekleyen birkaç üst düzey yatırımcı mevcut ki bu proje için uygulanabilirliği ve geleceğe dair olasılıklarının iyi bir göstergesi. PowerLedger, şu anda Avustralya'nın en büyük perakende enerji sağlayıcısı olan Origin ile bir blockchain denemesine katıldı. Ayrıca şirket, gelişmekte olan pazarlara gelecekteki hizmetlerini genişletmesine yardımcı olmak amacıyla, Hindistan'da bilgi teknolojileri devi TechMahindra ile ülke içinde birkaç yüz mikrogrid kurmak üzere ortaklık yapıyor. Tayland’la yenilenebilir enerji ticareti için BCPG ile anlaşma imzalandı.

Power Ledger hem Avustralya hem de uluslararası pazarlarda büyük başarı yakaladı. Elon Musk’ın ilgisini çokça çeken bir proje bu platform. İkili görüşmeler yapıldı. Bakalım Aralık sonunda bir ortaklık anlaşması yapılacağı çokça dillendiriliyor. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse Power Ledge’i kimse tutamaz uçar gider.

power ledger kazanma, power ledger alma

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

power ledger hakkinda, power ledger nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Çin'in Ethereum'u, NEO Coin Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Power Ledger Token Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
Power Ledger Token Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: