Ethereum Tabanlı Finansal Teknoloji: Omisego
Nedir? Ne İşe Yarar?

18/01/2018 Perşembe 22:40

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

OmiseGo Nedir? OmiseGO merkezi olmayan bir borsa (blok zincir) ve ödeme platformu (cüzdan) sunan Ethereum tabanlı bir finansal teknoloji şirketidir.

OmiseGo (OMG) son zamanlarda önemli bir yere yükselmesine rağmen çoğu kişi hala OmiseGO'nun neyle alakalı olduğunu ve neden popüler kripto para birimi yatırım seçeneklerinden biri olduğunu tam anlamıyla bilmiyor.

omisego satın al

OmiseGO, geleneksel Ethereum tabanlı finansal teknolojiyi kullanır, böylece geleneksel dijital cüzdanlarda kullanılabilir. Ekip, gerçek zamanlı P2P (peer to peer) değer değişimini (kripto ve fiat para) ödeme servisleri üzerinden mümkün kılmayı amaçlıyor.Ethereum ana ağına bağlı olan OmiseGO ağı,ödeme servisleri üzerinde gerçek zamanlı eşler arası değer değişimini sağlar.Tayland, Japonya, Singapur ve Endonezya'da faaliyet gösteren ve Asya Pasifik'teki komşu ülkelerin gelişimlerinde rol oynayacak planları bulunan, girişim destekli bir ödeme şirketidir.

2013'te kurulan ve Forbes'te Fintech Rockstar olarak yer alan OmiseGO, ödeme işlemcileri, ağ geçidi ve finansal kurumlar arasındaki temel koordinasyon sorununun bir cevabı olarak öne çıkıyor. Yüksek hacimli ve düşük maliyetli halka açık bir blok zincirde ademi merkeziyetçiliği etkinleştirerek para birimleri ve varlık türleri arasında çalışan yeni nesil bir değer transfer hizmeti sunar.Etherium ana ağına bağlı olan OmiseGO ağı sayesinde herkes kendi finansal işlemlerinitamamen ademi merkeziyetçi ve ucuz bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Omisego, Etherium ile bankasız bankacılığı (Unbank the Banked with Etherium) amaçlar. Güney Doğu Asya merkezli bireysel kullanıcıları hedeflemeye karar veren ilk kripto platform türüdür. Kullanıcılara kolay, güvenli, hızlı ve düşük maliyetle ticaret yapmalarını sağlayan bir bankacılık hesabı imkânı sunar. Bankaların kabulünü beklemeden açık bir networkte,para ve varlık değerlerini alıp satma ve kendi mali özerkliklerini izlemelerine olanak tanır. Dijital cüzdanlarda kullanılan Etherium merkezli finansal teknoloji,banka gibi gözükür ama paranızın tüm kontrolü ve merkezi sizsinizdir. Omisego bu devrim niteliğindeki teknolojinin tüm avantajlarından yararlanabilir. Hem merkezi olmayan para birimleri hem de fiat para yoluyla eşler arası değer değişimi ve ödeme servislerini gerçek zamanlı olarak sağlar. OmiseGo, her çeşit sayısallaştırılmış para birimi ve varlıkların gerçek zamanlı değişimini kolaylaştıran süper hızlı, süper ucuz merkezi olmayan bir alışveriş olacak. OmiseGo'nun fikri gerçekleşirse, kripto para birimlerini ve küresel ekonomiyi devrim yaratacak.

OmiseGO bu platformu kullanarak "para ve varlık türleri arasında çalışan yeni nesil bir değer transferi hizmeti" sağlayacak. Herkes, finansal işlemlerini yapmak için OmiseGO ağını (Ethereum ana şebekesine bağlı olarak) kullanabilecektir.

Platform ayrıca milyonlarca kullanıcının kripto dünyasına katılmasını kolaylaştıracak. Kullanıcılar, Fiat para kullanarak, merkezi olmayan para birimlerini alıp satabilecek, örneğin ETH, BTC ve diğer para birimlerini kolayca birbirleri arasında değiştirebilecekler.OmiseGO, dövizli işlemler ve ticaret arasındaki engelleri kaldırarak, en iyi para birimlerinin en üst seviyeye çıkmasını sağlayan bir platform yaratıyor. Nihai hedefi, para dünyasında mükemmel bir rekabet ortamı yaratmak.

Ana şirket Omise

Omise, OmiseGo'nun ana şirketi. Omise white-labelödeme servis sağlayıcısıdır. Tayland merkezli ancak Güneydoğu Asya'da faaliyet gösterir. Omise, şu ülkelerle işbirliği içinde: Singapur, Tayland, Japonya, Endonezya ve Malezya. Şirket 2013 yılında kuruldu ve en az 20 milyon dolar tutarında birleşik fon sağladı (tohum, seri A, seri B). Şirket, 2015 yılında Golden Gate Ventures'dan açıklanmayan miktarda fon aldı. Halen Omise'de 100'den fazla çalışanı var.

OmiseGO hangi sorunları çözer?

Bir yatırımcı olarak OmiseGO'nun blok platformunu kullandığınızda, aşağıda açıklanan nedenlerden ötürü, gerçekte bir OmiseGO cüzdan kullanmadan da kapalı sistemler (borsa) arasında paranızın sorunsuz işlemlerini yapabilirsiniz.OmiseGO size, kripto para birimlerinin bir borsadan başka bir borsaya "satışı ve satın alınması" yolunda kolaylık sağlar. Bunu, mevcut para cüzdanlarını merkezi bir OmiseGO blok zincirine bağlayarak mümkün kılar ve böylece kullanıcılar kripto para birimleri alışverişinde kolay ve sorunsuz bir şekilde ticaret yapabilir. Banka hesabı olmayan ya da herhangi bir sebeple finansal sistemle uğraşmak istemeyen kişilerin artık daha fazla seçeneği var. OmiseGO ağı öncelikle kapalı ödeme sistemleri (örneğin; Paypal, Alipay, Visa, WeChat, Apple Pay, TenX Kartlar) arasında birlikte çalışabilirliği sağlamaya çalışıyor.Kolay kullanımlı Ethereum tabanlı finansal teknoloji, banka hesabına ihtiyaç duymaz.

omisego coin, omise nedir

Bir örnek vasıtasıyla anlayalım; Alipay kullandığınızı varsayarsak ve arkadaşınız Paypal yoluyla ödemeleri kabul ederse, ikiniz de birbirinizle bir işlem yapabilir misiniz? Ya da Apple Pay'ı kullanıyorsunuzdiğer kişi visa kullanıyor, ne olur? Peki ya sadece Euro’yla işlem yapıyorsanız ve arkadaşınız da sadece USD kabul ediyorsa? İşte Omisego sizi bu sıkıntıların hepsinden kurtarmayı amaçlıyor. Siz Paypal kullanırken arkadaşınız başka bir sistemi kullanıyorya da farklı para birimleri kullanıyor olabilirsiniz. Para birimleri farklı olsa da alışverişiniz sorunsuz ve ucuz yolla gerçekleşir.

OmiseGo Ekonomisi - düşük işlem ücretleri: Geleneksel havale yöntemlerini kullanmak, kullanıcıların para göndermesini zorlaştırıyor. Ücretler toplam tutarın büyük bir yüzdesini alıyor. OmiseGo düşük maliyetle neredeyse anında transfer imkanı sunar. Fiat para birimleri ile dijital para birimleri arasında kolayca aktarım sağlar

Merkezi olmayan Ticaret (Decentralized Exchange)

Bugünkü borsalar bir merkeze bağlı olup işlem yapan borsalardır. Kullanıcının mevcut olan tüm verileri (genellikle ehliyet ve pasaport), tüm işlemlerin ayrıntılarını içeren değişim platformunun sahip olduğu bir sunucuda (veya bir grup sunucuda) depolanır.Bir merkeze bağlı olan görünüm sağlar

OmiseGO kullanıcılarına,bir merkeze bağlı olan exchange’in aynı fonksiyonelliğini getirir ancak kullanıcının yaptığı tüm işlemleri blok zincirde saklar. Bilgisayar korsanlarının kullanıcının mevcut fonlarını kontrol etmesine karşı korunma sağlar. Bir korsan bunu yapmaya çalışsa bile, her blok zincirinin kullanıcısını tespit etmesi gerekeceği için korsanlık girişimleri neredeyse imkansız hale gelecektir.

Çok sayıda borsa kendisinde işlem gördürmeden önce, kullanıcıların fiat (reel) para birimindenkripto para değişimini (bitcoin’e veya etherium’a) yapmalarını ister. Ya da kendi bünyesinde yapılan alsatlar için komisyon bedeli alınır. Bu kısıtlama nedeniyle bir kullanıcının hesabından çok fazla ücret kesilir.Bir örnekle açıklayalım; BTC'nizi (Bitcoin) ETH’ye (Ether) çevirmek istediğinizi varsayalım, yapmanız gereken ilk şey BTC ve ETH ticaretini kolaylaştıran bir değişim yeri bulmaktır. Borsayı bulduğunuzda, BTC'yi cüzdanınızdan değişim merkezine göndermeniz gerekecektir. Ve işiniz bittiğinde reel paraya çevirmek ya da borsadan çıkarmak isterseniz yine cüzdana veya başka bir borsaya gitmek zorundasınız ve bu transferlerin hepsi bir yük ve yüksek komisyon içerir. Bu sürecin tamamında ve tüm alsatlarınızda borsalar sizden komisyon alır. OmiseGO Platformu bu dolambaçlı yöntemden kurtulmanızı sağlar.Dolayısıyla, ETH'yi ABD Doları'na, ETH'yi BTC'ye dönüştüren OmiseGO ile birlikte olduğunuzda süreç içerisinde küçük bir ücretle doğrudan dönüşüm yapabilirsiniz.

OMG coini proof of stake (POS) konseptini kullanır. Bu sayede, sadece OMG’ye sahip olduğunuz için (cüzdanınızda elbette) işlemler (transaction) otomatik onaylanır ve coin kazanırsınız. OMG’yi Binance ve Bitfinex gibi işlem hacmi büyük borsalardan satın alabilir al-sat yapabilirsiniz.

DEX, OmiseGO cüzdan, White-label Wallet SDK nedir?

1 - OmiseGO'nun Merkezi Olmayan Değişimi (DEX) nedir?

OmiseGO'nun Merkezi olmayan kripto para değişim yeri (DEX), hiçbir kuruma veya kişiye bağlı olmadan(hesap vermeksizin) tamamen bağımsız olarak kullanıcıların değerlerini, gerçek zamanlı olarak diğer değerler ile ticaret yapmasını sağlar.

2 - OmiseGO cüzdan nedir?

Bir uygulama olan OmiseGO cüzdanla, değerli varlıklarınızı ve paranızı gönderip alabilir ya da istediğiniz kadar içerde stoklayabilirsiniz.

3 - White-label Wallet (cüzdan) SDK nedir?

OmiseGo, e-wallet platformları için OmiseGo'nun blok zincirinde cüzdan oluşturabilmek için bir SDK sağlayacak. SDK, geliştiricilerin uygulamaları verimli ve hızlı bir şekilde geliştirmesine olanak tanıyan bir Yazılım Geliştirme Seti veya önceden tanımlanmış programlama işlevleri koleksiyonudur.OmiseGO White-label Wallet SDKüzerindeki tüm işlemler OmiseGO ağında yapılacak ve merkezi olmayan para birimleri tüm ağ kullanıcıları tarafından fiat parasıyla birlikte serbestçe ticarete tabi tutulabilecektir.Dijital cüzdan sağlayıcısı bir tür esnkekliğe sahip. Çeşitli sektörler ve dikey pazarlar için ödeme çözümleri geliştirebilir, ekleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.
OmiseGo'nun kullanıcılar tarafından benimsenmesi sayesindebirçok e-wallet sağlayıcısı üzerinde,OmiseGo'nun cüzdan hizmetleri oluşturabilmesi ve sonrasındablok zincirini e-cüzdan yoluyla ödeme yapmak için kullanabilmesi sağlanabilecek.OmiseGo bir platform olarak başarılı olursa, yani birçok eWallet sağlayıcı onu kabul ederse,Yuan kullanan bir kullanıcının Hindistan'a seyahat edebileceğini ve ödeme platformu üzerinden Yuan kullanarak bir kullanıcıya ödeme yapabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Aynı kullanıcı daha sonra Rusya’ya gidebilir ve yine Yuan kullanarak başka bir kullanıcıya ödeme yapabilir. Bu uygulama tam anlamıyla bir devrim niteliğinde. Parasal sınırları yıkıyor ve para birimleri ile varlıkları arasında benzeri görülmemiş likidite getiriyor.

omisego nedir, omisego ve ethereum

PLAZMA NEDİR?

Vitalik Buterin (Ethereum'un yaratıcısı), OmiseGo projesine büyük ilgi gösterdi. Bu ilgi yalnızca OmiseGo ve Ethereum blok zincirleri arasındaki yakın ilişki yüzünden değil, aynı zamanda Ethereum'un Plazma adlı ağına yapılan bir yükseltmenin ilk uygulayıcılarından biri olmayı planladığı için de geçerli. Plasma akıllı sözleşmeler için devrim niteliğinde bir zincir ölçekleme çözümüdür. Web sitesine göre, Plazma "yüksek düzeyde merkezi olmayan uygulamaları sürekli olarak işletiyor".

OmiseGo ilk plazma Network’tür. OMG’nin değeri yükselişe geçtiği sıralarda OmiseGo'nun kurucusu Joseph Poon veEtherium’un kurucusu Vitalik Buterin, birlikte geliştirdikleriPlazma adı verilen yeni bir protokol açıkladı. Plazma; dünya çapında merkezi olmayan finansal uygulamaların önemli bir bölümünü tek bir çatıda toplayıp temsil edilmesini sağlayan, saniye başına (milyonlarca) ölçeklenebilir akıllı sözleşmelerin teşvik edilmesive uygulanması için önerilen bir çerçeve. Plazma, merkezi olmayan uygulamaları yüksek ölçekte kalıcı olarak çalıştırmayı mümkün kılar.Küresel olmayan verilerin küresel yürütülmesinin etrafındaki en büyük karmaşıklık, veri kullanılabilirliği etrafında döner; Plazma, hatalı zincirlerin çıkarılmasına izin vererek, zincirlerin hatasız dizilmesi için önlem alır.

Omisego: Kısa Kısa Önemli Bilgiler

-İlk plazma.io projesidir.

-Bir platform teknolojisi değildir.

-OmiseGo'nun merkezi varlığı etherdir.

-Merkezi olmayan bir değişim (blok zincir) ve ödeme platformu (cüzdan) sunan Ethereum merkezli bir finansal teknoloji şirketidir.

-Varlık ve para birimlerinizi alıp satmak için kullanabileceğiniz bir e-cüzdan ve ödeme platformudur.

-Güvenli cüzdan Yazılım Geliştirme Seti sayesinde kripto/ fiat / diğer varlıkların yönetiminde yardımcı olur.

-Komisyon, işlem ücretleri, yükleme süresi, şeffaflık, güvenlik gibi sorunları çözer.

-OmiseGO projesi, 2013 yılında kurulmuş başarılı bir fintech şirketi olan Omise'nin bir parçasıdır.

-Bir OmiseGo cüzdan birçok farklı para ve varlık tutma kabiliyetine sahiptir.

-OmiseGo'nun blok zinciri, merkezi olmayan borsanın Ether rezervlerini elinde tutmak için bir Ethereum akıllı sözleşmesinden faydalanır.

-Sayısallaştırılmış para birimleri ve varlıkların gerçek zamanlı değişimini kolaylaştırır.

-OmiseGo'nun e-cüzdanı düşük ücretler, hızlı işlem süresi, kolay nakit çıkışları ve nakit ödemeler sunar.

-OMG coinleri, OmiseGo blok zincirinin yerli para birimidir.

-OmiseGo en hızlı ve en ucuz yerinden yönetimli (merkezi olmayan) exchange'tir.

Piyasada çok fazla para birimi olmasına rağmen OmiseGo, küresel ölçekte tekil bir dünya para birimi hayaliyle bir para sistemi yarattı. Serbest ticaretten sonraki en büyük küreselleşme gücü olabilir mi? Tabii ki, bu en ideal senaryodur OmiseGo için muhtemelen çok daha sınırlı kapsamda kullanılacak. Fakat temel nokta, OmiseGo'nun fikri mantıklı ve önemli bir potansiyele sahip. Omise'nin Güneydoğu Asya'da çok kapsamlı bir ödeme servisine sahip olduğu göz önüne alındığında, ağı gecekte iyi bir şekilde kullanılacaktır. Şimdiden Mcdonald’s, Alibaba ve Alipay’la iş birliği içinde.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

omisego nedir, omisego hakkında Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Raiblocks Nedir?, Ne İşe Yarar?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ethereum Tabanlı Proje Omisego
Omisego Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: