%100 ‘Proof of Stake’ (POS) Sistemi:
NXT Coin

17/12/2017 Pazar 18:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

28 Eylül 2013’te, Bitcointalk üyesi BCNEXT adlı bir anonim yazılım geliştirici, ilk dijital para sunumunu (ICO) yaparak NXT kripto para projesine fon arar ve küçük çapta bitcoin bağışları toplamaya başlar. Hedefi normalde 250 bitcoinken, 18 Kasım’da bağış işlemi toplam 21 BTC ile sona erer. Birkaç gün sonra başlangıç bloğunu yayınlayarak , yarattığı 1 milyar coinin katkı paylarına orantılı olarak 78 paydaşa dağıtıldığını duyurur.

NXT, 21 BTC’nin 6.000 dolar yaptığı 2013’ün sonlarında kripto dünyasındaki ilk ICO’lardan biridir. NXT, merkezi olmayan ikinci nesil açık (şeffaf) kaynak kodlu bir blok zincir (blockchain) plartformudur. Bitcoinin kaynak kodunu kullanan diğer altcoinler gibi değildir. NXT, sıfırdan kendisine ait orijinal bir kodlamayla Java da yaratılmıştır. Bunun için de kendisini ikinci nesil kripto para olarak adlandırır. NXT, kullanıcılarına token yaratmalarını ve bu varlıklarla merkezi olmayan bir borsa üzerinde ticaret yapabilmelerini sağlar. Çoğu altcoin; hash mekanizması, bloklar arası zaman, başlangıç zorluğu gibi bitcoin kodunun sadece parametrelerini geliştirir. NXT ise ortaya çok daha fazlasını koyar.

nxt coin nedir, neden tercih edilebilir

NXT Hangi Fonksiyonları Sunar?

NXT Coin, sadece kripto para üretmez. Aynı zamanda kullanılıcılarına yeni para birimleri üretebilmelerini sağlar. Geliştirme ve tasarım özgürlüğü sunar. Bu Para birimleri hem ticarette hem de bir projede kitlesel fon arayışlarında kullanılabilir. Mesaj gönderme, bilgi (veri) depolama, oylama sistemi ve hesap kontrölü gibi yeni özellikleri mevcuttur. Nxt Marketplace, blok ve zincir tabanlı dijital ve fiziksel malların hizmet alışverişini sağlar.

NXT’de enflasyon yoktur. Para daima statiktir. NXT, merkezi borsaların aksine merkezi olmayan bir borsa geliştirmiştir. Diğer geleneksel borsalara göre avantajı dolandırıcılık ve hırsızlık riskinin azaltılmasıdır. İşlem masrafları çok düşüktür.

NXT, potansiyeli olan bir platform. Çok iyi bir proje olmasına rağmen maalesef ki hala istenilen seviyede değildir. 2013 yılından beri de geliştirilmektedir. Toplam 1 milyar adettir. Bitcoinin iniş ve çıkış trendlerinde ve keza altcoinlerin, garafikleri incelerseniz görüceksiniz ki NXT coin değerinde, genel olarak stabil kalmayı başarmıştır. Bu bile sağlam bir yapıda olduğunu gösterir.

nxt coin hakkında, nxt coin ne amaçla tasarlandı

NXT’ de Madencilik

NXT Coinde Bitcoin gibi ‘Proof of Work’ (POW) madencilik yoktur. POW; çalışma, enerji harcama üzerine kurulu bir sistemdir. POW’da kimin işlem gücü fazlaysa transfer bedellerinin paylaşımları ona göre oranlanır. Çok Güçlü ve hızlı donanımlı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. POW’da ekipman ne kadar güçlü olursa o kadar çok bitcoin maden elde edersiniz. Bu yarışta güç tüketimi küçük bir şehrin elektrik tüketimine eşit olabilir.

NXT’nin Bitcoinden teknik farkı %100 ‘Proof of Stake’ (POS) sistemine dayalı blok zinciri üzerine çalışmasıdır. POS, işlem gücüne dayalı değildir . POS’un yaptığı işlem, dövme (forge) olarak adlandırılır. Dövme işlemi için en az 1.000 NXT’yi cüzdanınıza taşıyın. Sonrasında 24 saatlik bir onay bekleme süresinin ardından dövmeyi etkinleştirmek için kırmızı düğmeye basın. Cüzdanınızı mutlaka açık tutmalı ve çevrimiçi olmalısınız. Ve dövmeye başladınız. Şans Size vurduğunda, yani bir blok oluşturabildiğinizde o bloğun içindeki tüm transfer işlem ücretleri hesabınıza yatar. Sizin cüzdanınızda, başkasının cüzdanında olan coin veya tokenden daha fazlası var ise; sizin, transfer ücretlerinden daha fazla oranda kazanma şansınız olur.

nxt coin satın al, nxt coin madenciliği

Bilgisayarınıza Java programını kurarak Coin veya tokenlerininizi cüzdanınızda tutmanız yeterlidir. Cüzdanınızda ne kadar çok NXT kripto paranız varsa şansınız o kadar artar. Kazanabilmek için mutlaka NXT bulundurmak zorundasınız. Diğer kullanıcılar ile bir araya gelip dövme gücününüzü dövme havuzunda kiraya verebilirsiniz. Böylelikle katlanan güçle daha fazla kazanma şansınız olur. Hesaplamalar coin miktarına göre yapılır. Dövme işlemi POW’a göre eneriji tüketimi açısından hem daha ekonomik hem çevre dostudur.

NXT Cüzdank

NXT Client indirin. Hesap açarken şifreniz uzun ve karmaşık rastgele bir dizilimden oluşsun. En az 35 karakter girin hatta daha fazlası ya da sizin için sistemin oluşturduğu şifreyi kullanın. Şifrenizi mutlaka güvenli bir yere kopyalayın. Artık NXT coinlerinizi cüzdana atabilirsiniz

NXT 2.0 / Jelurida / Airdrop

Jelurida’nın geliştrdiği NXT 2.0 olarak piyasaya çıkan yeni coin Ardor’un ilk childchain (çocuk zincir) tokeni Ignis, 500.000.000 adet olarak 28 Aralık günü , cüzdanında NXT coin tutanlara dağıtılacak. Her iki NXT coini çin bir Ignis token verilecek. 2 NXT=1Ignis. Borsa da şu an işlem gören Ardor ve Ignis geçici olarak bulunmakta. Asıl çıkışını 1 Ocak 2018’de gerçekleştirecek. Herkes airdroptan gelecek tokenleri düşündüğü için NXT fiyatı biraz artmaya başladı. Sizin de NXT coinleriniz varsa ve borsadaysa, satmayı da düşünmüyorsanız bir an önce cüzdana atmanızda fayda var. Malum transferler artık çok uzun sürüyor.

nxt coin, nxt coin 2.0

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

nxt coin satın alma, nxt coin borsası Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Dashcoin Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:NXT Coin Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
NXT Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: