NEO Coin Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

21/12/2017 Perşembe 21:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

NEO coinin ilk adı Antshares olarak bilinir. Shangai merkezli Onchain adlı şirket tarafından ICO kitle fonlarıyla geliştirildi. Ağustos 2017 başında yeni bir markalaşmayla adı Neo olarak yeniden adlandırıldı. NEO, kullanıcıların varlık aktarımı ve ticaretinde bulunabileceği bir platformdur.

Neo adını alan coin, Çin için blok zincir teknolojisini kullanmaya yönelik daha büyük bir adımın parçası oldu. Yeniden markalama, Pekin'deki Microsoft Merkez Binası’nda başlatıldı. Değişiklik sadece bir isim yenilemyi değil daha bir çok gelişmeyi de beraberinde getirdi. Fikri mülkiyet hakları, e-tıbbi kayıtlar, dijital sözleşmeler de dahil olmak üzere dijital kanıt depolama hizmeti sunmak için Microsoft ile ortaklık yaparak “Hukuksal Zincir” adlı bir blok zincir konsorsiyumu oluşturdu

Blockchain teknolojisi bir bütün olarak toplum normları üzerinde büyük bir etki yapacak diye öngörülüyor ancak bu değişimlerin nasıl hayata geçirileceği hala belirsiz. Pek çok insana göre NEO, Çin'in Ethereum'udur. Ancak, soru şu ki beklentileri karşılayabilir mi?

neo coin nedir, neden tercih edilebilir

Neo Akıllı Sözleşme

NEO Akıllı Ekonomisi; ekonomi ve ticaretin, tüm ekonomik ve ticari anlaşmalarının, programlama dillerinde kodlanmış olduğu, merkezi olmayan bir blok zincir için bir Akıllı Sözleşme kullanır. Bu Akıllı Sözleşme, sözleşmenin şartları yerine getirildiğinde yürürlüğe girer ve anlaşmaya varıldığında herhangi bir taraf şartları etkileyemez veya değiştiremez. Akıllı sözleşme, içinde programlanmış otomatik kurallara göre her şeyi yapacağından bu konseptte taraflar arasında birbirine güvenmeye ihtiyaç yoktur. Yani her şey açıktır.

NEO, Akıllı Sözleşme'den daha ileri gidiyor ve her şeyi sayısallaştırmak istiyor - her varlık (ev, araba…) değişmez bir blok zincir üzerinde kendi dijital kimliğine sahip olacak. Her varlığın birden fazla kullanıcısı olabilir ya da sadece bir taneye sahip olabilir.

Bu senaryoda, herhangi bir şeyin ticareti çok ama çok kolay olacaktır - sahiplik haklarınızı doğrulamak, işlemleri denetlemek veya taraflar arasında arabuluculuk yapmak için üçüncü taraflara ihtiyaç duyulmaz. Bunların tamamı Akıllı Sözleşme ile otomatikleştirilecek ve yürütülecektir. NEO sadece varlıklara ve eşyalara dijital kimlik sağlamaz, aynı zamanda insanlara ve kurumlara da sağlayacaktır

neo coin nasıl satın alınır, neo coin kazanç sağlama

Neo coinin Ethereum'a göre gelişmiş çoklu programlama dillerini desteklemesi çok (ICO için) büyük avantajdır. Başka bir deyişle, NEO'nun giriş engelleri, yeni geliştiriciler için çok daha küçüktür ve yerel olmayan işlem ve tanımlamanın temel unsurlarını desteklemektedir.

Bazı analistlere göre, kripto paranın en büyük avantajı, gerçek dünyaya uygulanmasında yatıyor. Dijital varlıkları ve akıllı sözleşmeleri birleştiren NEO potansiyel olarak reel ekonomiye entegre olabilir.

Çin çapında borsaların çoğunun NEO kullandığını belirtmeden olmaz. NEO'nun yükselişi Çin'in kripto para pazarındaki öneminin bir yansıması olarak görülüyor. Ayrıca, NEO coin sahipleri coinlerini cüzdanlarında tutarak kendi ürettikleri Gas tokeni çeşitli zamanlarda ödül olarak alabilirler. NEO'nun arkasındaki ekip, birlikte çalışabilen çarpraz zincir patentini (cross-chain) aldı. Bu patentin uzun vadede projeye fayda sağlaması bekleniyor. neo coin nereden alınır, neo coin nereden satın alınır

NEO Coin genelde ticaret yapanlar tarafından al sat yapılmaz. Peki Neden?

NEO'nun satılmadan elde tutulmasının nedeni şudur:
- Her zaman NEO sahibi olarak kendinize fayda sağlayacak tekliflerde oy kullanma hakkınız olur. Ağdaki her değişiklik daima sizin yararınıza olacaktır.
-NEO'yu cüzdanınızda tutarak çeşitli zamanlarda "Gas token" sahibi olursunuz. ("Gas" daha önce "Antcoin" / "ANC" olarak adlandırılmıştır). Gas tokeni borsalarda alıp satabilirsiniz. Gün itibariyle 36 dolardır.
-"Ekstra Servis Ücretleri" (transfer) vasıtasıyla platform işlem gelirinin bir kısmını topluyorsunuz.
Sentezden ve extra transfer ücretleri tahsilatından elde edilen GAS, gerçek zamanlı olarak cüzdanınıza geçer. Alacağınız Gas tokenin miktarı cüzdanınızda kaç tane NEO coin varsa ona göre hesaplanır.

NEO ve ETHEREUM Karşılaştırması

Ethereum en başarılı ve ünlü dijital para birimi platformlarından biridir ve NEO kendini Ethereum'un Çin versiyonu olarak konumlandırmayı hedeflemektedir. NEO,Ethereum'a çok benzediği kadar çok da farklıdır.

Neo Fiyat Parimetresinde, NEO’nun fiyatı kısa sürede (iki ayda 2 dolardan 50 dolara) nasıl bu kadar fırladı?

Sadece bir tesadüf mü? Çin hükümetinin katılımından dolayı pump/dump mı yapıldı? (Toplu alış ve satış yaparak fiyat artışı ve düşüşü)NEO, hiç kimsenin çözemediği bir meseleyi gerçekten çözdü mü? NEO gerçekten "Çin Ethereum" mu?

neo coin hakkında, neo coin satın alma

NEO ve ETHEREUM: Benzerlikler Nelerdir?

İşte temel benzerliklerden bazıları:
-NEO ve Ethereum, özellikle Dapps, ICO'lar ve akıllı sözleşmeleri merkezi olmayan bir şekilde barındırmak için tasarlanmış blok zinciri projeleridir
-Her iki proje de eksiksiz, açık kaynaklı ve çokça ilgi gören büyük bir topluluk tarafından destekleniyor.
-İlgili blok zincirleri kripto varlıklarıyla (Ethereum'daEtherToken - NEO'da GasToken) işlem yapıyor.

NEO ve ETHEREUM: Farklılıklar Nelerdir?

Günümüzde kripto dünyasında birçok altcoin yaratıldı. Bununla birlikte, Ethereum’a karşı bir rakip veya alternatif bulamazdınız bu altcoinlerden. NEO'nun Ethereum'a rakip ve bir alternatif olabileceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü her ikisi de kullanıcılarına merkezi olmayan bir platformda kişisel ve değerli şeyleri (mülkiyet işleri, para, gizli veriler vb.) saklayarak güvenli bir biçimde; özel bir işletme, devlet kurumu ve banka gibi üçüncü bir tarafın müdahalesi veya gözetimi olmaksızın işlem yapma olanağı sunuyor

NEO, Ethereum'dan daha hızlı, kullanıcı dostu ve daha güvenlidir. Neo saniyede 10.000 işlem yaparken Ethereum 15 işlem yapar. Bence bu şu anda NEO'nun en büyük avantajı. Ethereum'un kurucuları şu anda kendi hızlarını geliştirmeye çalışıyor. Neo da transfer 10 sn. sürer

Etherium’da madenciliği Proof of work yoluyla, Neo’da ise Proof of Stake yoluyla yaparsınız.İkisi arasındaki temel fark, arkasında yatan teknolojide saklı. Özellikle ikisinin oluşturulduğu teknolojide ve daha çok programlama dilinde. Ethereum sadece Solidity kodlama dilini kullanır. Öte yandan, NEO tüm kodlama dilleriyle uyumludur, altı dili de destekler. Bu da geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri kodlamak için yeni bir dil öğrenmesi gerekmediği anlamına gelmektedir.

neo coin kazanma, neo coin alma

Mining (Madencilik) için POW, yoğun enerji ve işlem gücü isteyen pahalı bir işlem. POS ise hem çevre dostu hem de ekonomik. Yalnız şu da bir gerçek ki, bu NEO için büyük bir avantaj olmayabilir çünkü Ethereum eninde sonunda verimli bir PoS mekanizmasına geçebilir ki büyük ihtimalle de geçecek. NEO, Çin hükümeti ve Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından desteklenmektedir. Bu, NEO'nun Çin'deki popülerliği için en önemli faktör haline geldi. Ayrıca Microsoft, Alibaba ve WINGS’de arkasında. Öte yandan Ethereum, hiçbir ülkenin hükümeti tarafından desteklenmiyor.

NEO'nun amacı, merkezi olmayan uygulamalar (DApps) ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesinin yanı sıra geleneksel gerçek dünya varlıklarını sayısal kimlik yoluyla sayısallaştırarak akıllı bir ekonomi yaratmaktır.Ethereum'un amacı, sayısal kimlik, havale, merkezi olmayan borsalar, bilgi işlem ve KYC'lerin sayısız kullanım örneğini barındırarak blok zincirine dayanan dünyanın tek süper bilgisayarı olmaktır NEO, Ethereum'a kıyasla çoklu programlama dillerini desteklediği için daha kullanıcı dostu (şu an NEO'nun akıllı sözleşmeleri ve DApps'ler Java'da yazılabilir ve derlenebilir).

Ethereum'da ise akıllı sözleşmeler ve DApps yazmak istiyorsanız Solidity adlı yeni bir programlama dili öğrenmek zorundasınız. Problem şu ki bu dili çok az kişinin biliyor olması. Ethereum'un neden daha iyi bilinen başka bir programlama dili tercih etmediğini kimse bilmiyor . NEO, yatırımınızın bütünlüğünü korur ve ağını beklenmedik "zor çatal" ların ayırmasına izin vermeyecek şekilde inşa etmiştir. Ethereum, Ethereum ve Ethereum Classic olarak iki ayrı kripto para birimyle iki çatallı hale geldi.

neo coin hakkında, neo coin güvenilir mi

NEO ve Ethereum: Bu Savaşta Kim Kazanacak?

NEO ve Ethereum için, her ikisinin de kendi artı ve eksileri vardır.NEO Coin geliştiricileri kendilerini Ethereum ile doğrudan rekabet içinde konumlandırdıklarını söylediler. Tabii ki bunun için önlerinde uzun bir yol var. NEO'nun daha yaygın olarak Çin'de kabul edileceği düşünülüyor (çünkü Çin hükümeti bunu kabul edebilir ve Çin vatandaşlarını kullanmaya zorlayabilir). Dünyanın geri kalanı ise hiçbir zaman Neo kullanmadan Dapps'ı Ethereum blok zincirinde çalıştırabilir.

Ethereum'un piyasa değeri açısından dünyadaki en değerli ikinci kripto para olduğu bir gerçek. Ayrıca Ethereum, kripto pazarında, özellikle de teknolojik yönleri açısından iyi konumlandırılmış. Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum teknolojisinin bir sonraki iterasyonu (iteration) için yol haritasını yakın zamanda açıkladı - Ethereum2.0. NEO'nun etkili bir şekilde Çin'in Ethereum'u olabileceğini ve piyasaya hâkim olup olmadığını söylemek için henüz erken. Ama gene de, kimse geleceğin ne olduğunu söyleyemez. Her iki proje nispeten yeni ve ikisinin de temel vaatlerini yerine getirmesi gerekiyor.İlerleyen zamanlarda hangisinin üstünlük kuracağına dair daha net bir resme sahip olacağız.

Tüm kripto (şifreli) para birimi yatırımcıları hem NEO hem de Ethereum'u araştırmalıdır. Çünkü bu projelerin her biri dünyanın en popüler altcoini ve yakın gelecekte muazzam bir ödeme ekosisteminin temeli olma potansiyeline sahiptir. *Cüzdan için Neon Wallet’ı kullanın.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

neo coin, neo coin ve ethereum farkları Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Ödül Tabanlı Steem Platform Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:NEO Coin Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
NEO Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: