NEM Platform / XEM Coin
Neden Tercih Edilebilir?

25/12/2017 Pazartesi 02:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Mart 2015'te başlatılan NEM (New EconomyMovement / Yeni Ekonomi Hareketi), blockchain sistemine heyecan verici yeni özellikler getiren bir platform oldu. Bir kanıt konseptinden (proof-of-concept) daha farklı bir konseptle çıkış yapan platform, para birimi olan XEM'in değerinin yükselmesine neden oldu. Mijin ticari blok zinciri tarafından toplanan kitle fonu ile oluştu. Yeni Ekonomi Hareketi (NEM) blok zincir ekonomisine güç sağlayan kurumsal düzeyde bir çözümdür. NEM, "sadece başka bir altcoin" olmakla yetinmeyerek teknolojik açıdan daha gelişmiş, daha akıllı bir blok zinciri geliştirdi. NanoWallet, HTML ve Javascript ile çalışan tam bir dijital para cüzdandır.

nem platform hakkında, xem coin güvenilir mi?

NEM, bir başka açık kaynak şifreleme ve ödeme ağı platformu olan NXT'nin (NEXT) çatalı olarak başladı ancak sonrasında kendi kod tabanını kurdu. 25 Haziran 2014'te yayınlanan alfa sürümünü başlattı. 31 Mart 2015'te ise yeni bir kod tabanına geçti. Platform şu anda C ++ ile yeniden yazılıyor ve 2018 başlarında “Catapult” güncellemesiyle 2018’de piyasaya sürülecek. NEM.ioVakfı, Singapur'da kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve NEM platformunun gelişiminin arkasındaki itici güçtür.

“Fork / Çatal” Nedir?

Yazılım geliştiricileri açık kaynak projeleri üzerinde çalışırken, kod tabanını online olarak yükler, böylece projede çalışan herkes kolayca kodu indirebilir, değiştirebilir veya güncelleyebilir. Bir grup geliştirici, orijinal kaynağa dayanan ancak farklı kodun bir sürümünü oluşturmak istediklerini belirtirse bir fork ortaya çıkar. Forku ortaya çıkaran grup ya orijinal projenin vizyonuyla uyumlu olmayan yeni özellikler ekler ya da mevcut projeyi bozmadan mevcut özellikleri değiştirir. NEM, NXT çatalı olarak başladı" dediğimizde, NEM geliştiricilerinin NXT açık kaynak kodunun bir kopyasını oluşturduktan sonra bu kodu kendi vizyonlarına uyacak şekilde değiştirmeye başladığı anlamına gelir. Açık kaynak kodunun güzel yanlarından biri, sadece forka izin vermesi değil aynı zamanda teşvik etmesidir.

NEM’İN BİTCOİNDEN FARKI

Bitcoin ve diğer kripto para madencileri “Proof of Work’’ (POW) kullanır. Bilgisayarınız blok zincirinde çalışır ve coin kazanırsınız. Fakat çok güçlü donanım gerektirir ve çok fazla elektrik tüketimi olur. Nem kullanıcısı Hasatçılar ise “Proof of Importance” (POI) sistemini kullanır. Importance, Nem sistemine ne kadar yatırım yaptığınızı ölçer. POİ sisteminde yapılan işleme Hasat denir. Temel olarak sistemin işleyişi şöyledir; her düğüm, diğer düğümlerden (yeni bloklar, işlemler vb.) aldığı bilgileri takip eder ve daha sonra bu bilgiyi doğrular. Bilgilerin geçerli olduğu kanıtlanırsa, sağlayıcı düğümün şöhreti artar ya da şayet kötü bilgi varsa şöhret azalır. Tüm düğümlerin itibarı ağın etrafından geçirilir ve her düğümde güncellenir. Bu otomatik yük dengeleme; kötü düğümleri (node) ağdan kaldırmaya yarar. Böylece ağın olabildiğince hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlar. İşlemlerin tıkanmasını önleyen dahili spam filtreleri kullanılır

Madenciliğe alternatif olan Hasat, XEM Coin üretilirken NEM'in blok zincirinin bütünlüğünü korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir sistemdir. Birisi bir işlem gerçekleştirdiğinde, işlemi görmek ve doğrulamak için ilk bilgisayar, bu işlemi yakındaki kullanıcılara bildirerek bilgi topluluğu oluşturacaktır. Bu işleme "blok üretme" adı verilir. Cüzdanınızdaki XEM coinleriniz zamanla hesabınızda önem (importance) kazanmaya başlar. Bir önem puanına hak kazanabilmek için, hesabınızın en az 10.000 XEM’le dolmuş olması gerekir. En az 10,000 XEM’i olan birisi NEM’de bir blok oluşturursa, o bloğun işlem ücretlerini ödeme olarak alır. NEM ağının işlem grafiği, hangi düğümlerin katkıda bulunduğu ve hangilerinin katkıda bulunmadığı hakkında bilgi sağlamak için sürekli olarak analiz edilir. Bu, diğer kullanıcılara ne kadar çok işlem gönderdiğiniz ve ağınızı ne kadar çok kullandığınızın ne kadar önemli olduğu anlamına gelir. Yetki verme süreci ve işlem metriğinin sonucu her düğüm için önemli bir skordur. Bu puanlar, düğümünüzün XEM'yi toplama ihtimalini ölçmek için kullanılır.

xem coin nasıl alabilirim, nem platform/xem coin nasıl alınır

Bitcoin’in sistemi (POW) ve diğerlerinde, madencilik blokları ve ağda bir düğüm oluşturmaya çalışmak ayrı şeylerdir. NEM sisteminde ağdaki düğüm güvenliğini sağlamak ve coinleri toplamak için yapılan işlem aynı yazılımla çalışır. Bu tam bir düğüm yapabilmenizi teşvik eder. Genel olarak, POI sistemi benzersiz ve umut vericidir, geleneksel konsensüs yöntemlerine iyi bir alternatiftir.

Herkes, genel NEM blok zincirini kullanabilir, ancak daha fazla gizlilik gerektiren veya işleri kendi içinde tutmak isteyen uygulamalar için NEM zincirinin özel bir sürümü sunucularda çalıştırılacak şekilde sağlanabilir. Eğer bunu yapacaksanız, yalnızca kullanıcıların seçtikleri önceden tanımlanmış düğümlerden yararlanın. Bu güvenilir özel düğüm ağlarında, kötü niyetli düğümlerin sorunlara neden olmasını önlemek için kullanılan genel ağın bazı özellikleri kaldırılabilir. Özel blok zincirini kullanmak şirketler için daha akla yatkındır

NEM İÇİN GELECEK

NEM hâlâ oldukça yeni ve genç olan herhangi bir kripto para, inişler ve çıkışlar nedeniyle büyük miktarda risk altındadır. Yalnızca bu da değil, NEM’in hala belirlenmiş bir yol haritası yok, bu yüzden beklemek ve görmek zorundayız. NEM’in şu anda resmi bir cüzdanı var: NEM Nano Cüzdan, NEM resmi web sitesinde mevcuttur. Sirkülasyonda 9 milyar coin bulunmakta, hepsi ICO’da oluşturuldu. XEM ve NEM hala çok genç olduğundan, değer hala çok düşük ve Hasat’ta az miktarda XEM elde edebiliyor olabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı NEM ağına katılıp XEM'i kullanmaya başladıkça coin sahipleri de hasat yöntemiyle ekstra, XEM coin kazanabileceksiniz. Ancak bunu yapmak için en az 10.000 XEM'in kazanılmış olması gerekir. Yukarıda açıklandığı gibi hasat, sistemin güvenliğini ve hesap verebilirliğini korumak için küçük miktarlarda XEM kazanmanıza olanak tanır

Değeri yükselen ve heyecanlandıran projeler bizi onların platformuna yönlendiriyor. Mesele yalnızca bir coinin değerinin yükselmesi değil, o coinin ticaret yapma kabiliyeti ve projesinin geleceği ilgili olmalı. Bizleri onların platformuna getiren, yönlendiren tam olarak budur. Söz verilip gelmesi beklenen en umut verici projesi Landstead’dır. Tamamen NEM platformu ve altyapısı üzerinde çalışan arazi (toprak) ve mülk kayıt sistemidir. NEM, blok zincirle çalışan ekonomide önemli bir oyuncu olmayı vaat eden gerçekten etkileyici bir sistem sunuyor. Geliştirme kolaylığı, esneklik ve benzersiz POI sistemi, her geliştirici için NEM’i çekici bir platform haline getiriyor ya da şirketler için. Zaman ilerledikçe, sanırım NEM'in üzerine inşa edilen daha ilginç projeleri göreceğiz. Gözünüz üstünde olsun!

nem platform/xem coin nedir, xem coin ne amaçla tasarlandı

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

nem platform nedir, xem coin nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Power Ledger Token Nedir?
Neden Tercih Edilir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:NEM Platform/XEM Coin Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
NEM Platform Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: