Monero Nedir?

06/03/2017 Pazartesi 20:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Monero, güvenli ve anonim para transferlerine olanak sağlayan ve izlenemeyen bir kripto para birimidir. Monero açık kaynak kodludur ve herkes tarafından ücretsiz kullanılabilir.

logo monero hakkında bilgi, monero nedir türkçe video

Günümüzde çoğu kişi ve kurumlar için finansal gizlilik çok önemlidir. Son yıllarda bankalar, büyük şirketler ve hükümetler, para transferlerimizi izliyor, kayıt altına alıyor ve analizler yapıyorlar. Reklam firmalarına bilgi sızdırmak gibi hafif görünen ihlaller dışında, özel hayatımızı derinden etkileyecek bilgiler de bazı firmalar tarafından satılıyor.

Hangi yola başvurursak başvuralım, her zaman paramızı yöneten, kaydını tutan bir merkezle karşılaşıyoruz. Alışverişlerimiz, finansal işlemlerimizin de gizliliği en az özel hayatımızın gizliliği kadar önemlidir.

Bitcoin gibi Blockchain Teknolojisi’nden yararlanan kripto paralar sayesinde, finansal dahil bir çok işlemi güvenli ve bir merkeze bağlı kalmadan yapabiliyoruz. Bitcoin her ne kadar şuan en popüler kripto para birimi olsa da, Blockchain 1.0 altyapısını kullandığı için tüm işlemlerin kaydı şeffaf ve herkese açık bir şekilde tutuluyor. Tabii ki transfer işlemlerinde ad soyad gibi bilgiler bulunmuyor fakat, kimliğinizi açığa çıkarmak isteyen gizli servisler üst düzey yazılımlar kullanarak, wallet-id’niz ile eşleşen şimdiye kadar ki tüm kayıtları tarayıp, yaptığınız transferleri ve eğer karşı tarafta sizin gibi izleniyorsa yaptığınız ticareti açığa çıkarabiliyorlar. Bu sebeple Bitcoin’in resmi sitesinde de bununla ilgili bir açıklama yapılmış.

gizlilik monero nedir, monero hakkında detaylı bilgi

Monero ise Bitcoin’den bir nebze daha fazla gelişmiş teknolojisi sayesinde her işlemde sizin adınıza tüm gizliliği koruma odaklı önlemleri alıyor ve tam bir güvenlik sağlıyor. 18 Nisan 2014 yılında piyasaya çıkmış ve izlenemez yapısı Bitcoin üzerinde çalışan geliştiriciler, kripto para dünyasındaki büyük ve önemli toplulukların dikkatini çekmiştir.

Monero, kısa sürede bağış tabanlı büyük bir topluluğa sahip olmuş ve bu topluluk sayesinde değeri hızlı bir şekilde artmış, Mart 2017 itibari ile değeri 14.50 Dolara kadar çıkmıştır. Hızlı artışı ve canlı dalgalanmaları sebebiyle yatırımcılar tarafından da ilgiyle izleniyor ve gün geçtikçe Monero’ya yatırım yapan yatırımcı sayısı artıyor.

Monero ve Gizlilik

şema monero hakkında bilgi, monero nedir türkçe video

Monero, elektronik para transferlerinde işlemsel gizliliği sağlamayı amaçlamaktadır. Bitcoin ve Bitcoin’den sonra neredeyse tüm kripto paraların yapısı gereği, tüm işlemler izlenebilir. Herhangi bir gözlemci, Bitcoin’in blok zincirini okuyabilir ve herhangi bir işlem için, işlemin yapıldığı kesin miktarı ve kesin işlem başlangıcını (gönderen adresi) ve varış yeri (alıcı adresi) bulabilir.

Monero ile herhangi bir özel işlem için aynı gözlemci, işlem detaylarını, gönderici, alıcı veya miktarı belirleme olanağına sahip değildir. Bu nedenle, Monero blok zincirindeki işlemler özel ve temelde takip edilemez.

Ancak Monero bir para biriminden daha fazlasıdır. Resmi sloganı "güvenli, özel, izlenemez" şeklindedir ve işlemlerde tarafların gizli kalmasını istediği çok sayıda uygulamayı teknolojisinde barındırır. Monero blockchain’i ile gizli sözleşmeleri gizli tutabilir. Gelecekte Blockchain teknolojisi ile çalışan internet ağı bulutları çevremize yerleştireceğinden, özel yerleşim yerlerine güvenli alanlar sağlamak için Monero gibi açık erişim araçlarının bulunması gittikçe önem kazanmaktadır. İnternet ağı ile bir bütün haline gelmiş Dünya’da çoğu zaman göz ardı edilen, ancak çok önemli bir kavram var: Gizlilik. Monero’yu geliştirirken gizlilik haklarımızı göz önüne alarak hareket edilmiş.

Monero'nun üzerine inşa edildiği temel teknolojiler ve şifreleme, birçok kişi ve araştırma grubu tarafından geniş kapsamlı analiz ve inceleme konusu haline geldi (ve araştırılmaya devam ediliyor). Monero, Andrew Poelstra (andytoshi), Gregory Maxwell ve Nicolas Courtois gibi Bitcoin ve kriptografi dünyasının en tanınmış figürlerinden bazıları tarafından büyük ilgi görmüştür.

Monero ile işlemler temel olarak gizlidir. Ancak, her kullanıcı, farklı düzeylerde gizlilik seçebilir, isteğe bağlı olarak işlem bilgilerini görünür hale getirebilir veya başka bir Monero kullanıcısına denetim izni verebilir.

Monero Nedir? Türkçe Tanıtım Videosu

Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Monero Nedir?
Monero Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: