MAKER (MAKR) VE
DAİ (DAI) COİN

04/05/2018 Cuma 03:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Maker Platformu'nun iki para değeri vardır: Makercoin (MKR) ve Dai (DAI). Yaklaşık üç yıl önce kurulan MakerDao, Rune Christensen, CEO'su ve kurucusu tarafından yönetiliyor.

Maker coin-MKR - Maker Platformunu yönetmek ve Dai'yi yaratmaya aracılık etmek için kullanılan dalgalı değere sahip bir kripto paradır.

Dai - Her zaman sabit değere (1 $) sahip olan istikrarlı bir kripto para birimidir.

maker coin nedir, dai coin nedir

Kripto paraların değerinde yaşanan dalgalanmalar sabit oranlı bir ödeme aracı olmasının önüne geçiyor. Fiyat dalgalanmalarına bağlı olarak kripto para birimleri, herhangi bir doğrudan ödeme veya teminat olarak kullanım için şu anda ideal değil. Dakikası dakikasına uymayan kripto varlıklarının, piyasa riskini hafifletmek için istikrarlı kripto paralara (Tether gibi) ihtiyaç vardır.

Sabit bir coin, Bitcoin veya Ether'den farklı olarak, volatiliteye sahip değildir. Değeri, belirli bir fiat para birimine sabitlenmiş olan düşük volatiliteli bir kripto para birimidir. Bu paralar, ticeret yapanların fiat parayı kullanmak zorunda kalmadan daha etkin bir şekilde manevra yapabilmelerine olanak tanıyor. Aynı zamanda kripto-para değişim işlemlerinin, fiat ticaretine izin veren uzun ve sıkı doğrulama sürecini üstlenmek zorunda kalmadan kullanıcılarına “fiat tipi” para birimleri sağlamalarını sağlıyor.

Maker (MKR) Nedir? Maker, insanların Ethereum’un akıllı sözleşme platformunu kullanarak geliştirebilecekleri çok sayıda muhteşem ürün ve hizmetin en iyi örneklerinden biridir. Esasen, Maker Platformunda Dai'yi üretmesi ve Dai tokeninin ABD Dolarına karşı fiyat volatilitesini azaltmak için vardır. Maker ile herkes Dai üretmek için Ethereum varlıklarını kullanabilir. Dai yaratıldıktan sonra diğer kripto para birimleri gibi aynı şekilde kullanılabilir: başkalarına serbestçe gönderilebilir, mal ve hizmet için ödeme olarak kullanılabilir veya uzun vadeli tasarruf olarak tutulabilir.

Maker Paltformu, Dai'yi kontrol eden ve satan akıllı bir sözleşme platformudur. Merkezi bir organizasyona ve üçüncü taraf denetimlerinin zorluğuna duyulan güveni ortadan kaldıran Maker Platformu, Ethereum blockchain'de tamamen denetlenebilen şeffaf bir stabilcoin sistemi yaratmış. Dai, Ethereum blok zincirinde çalışan ilk ademi merkeziyetçi stabilcoinlerden biri olarak ticareti kolaylaştırmak için piyasaya sürüldü. Merkezi olmayan Maker platformu, dış piyasa mekanizmaları ve ekonomik teşvikler kullanarak Dai'nin değerini bir ABD dolarına dengeler. Sürecin tamamen verimli ve merkezi olmayan bir şekilde yönetilmesinin merkezinde Dai ve MKR coini arasındaki ilişki vardır. Dai sabit kalırken, MKR değeri dalgalanır ve kullanıcıların aktif olarak yararlanmalarını sağlar.

Maker'ın amacı, DAI'nin değerini, Teminatlı Borç Pozisyonları (CDP) adı verilen akıllı sözleşmeler aracılığıyla dengelemektir. Maker platformu ve tedarik mekaniği içindeki önemli rolü nedeniyle Maker Coin ,piyasadaki çoğu dijital paradan daha değerlidir. MKR, yardımcı bir program ve yönetim belirteci olduğundan, Maker platformunun düzgün çalışması için gereklidir. Dai üretmek için kullanılan CDP'ye ücret ödemek için kullanılır. Ücretler ödendikten sonra MKR'ler her zaman yakılır.

Dolaşımda yaklaşık 638.000 MKR vardır ve ne zaman ücret ödemek için kullanılırsa, kullanılan MKR yakılarak yok edilir. Giderek daha fazla MKR yakıldığı ve yakılacağı için değeri artacak, böylece işlemlerin yapılması için daha az MKR gerekmeye başlayacak. MKR'nin yönetimsel yönü oylama için kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bu anlamda MKR, Maker topluluğunda hisse ve sahiplik olarak düşünülebilir. MKR sahipleri, Maker ağı için önerilen her kararda oy kullanır ve teklif sunarlar. Oylar düzenlidir ve öneriler genellikle risk kontrol ve güvenlik parametreleri ile ilgilidir.

maker coin, dai coin

MAKR’in Değeri Nereden Geliyor? MAKR’ın değeri, ABD Doları’na sabitlenmiş olan DAI'ye bağlanır, yani 1 DAI = 1 ABD dolarıdır. Ayrıca, fiyatını dengelemek için faiz oranlarını kullanır. Teminat varlıkları bulunan herkes, bunları CDP'ler aracılığıyla Maker platformunda DAI satın almak için kullanabilir. Bu CDP'ler, kullanıcılar tarafından yatırılan varlıkları tutar ve daha sonra MAKR'yi satın almak veya satmak için kullanılmak üzere DAI oluşturmasına izin verir.

DAI ve TETHER KARŞILAŞTIRMASI

Benzerlikler: Her ikisi de dolara endekslidir. Her ikisi de teminat destekli varlıklardır. Her ikisinin de madenciliği yapılamaz.

Farklılıklar: Tether'in fiyatı , denetlenen banka rezervlerinde fiat ABD doları tarafından desteklenirken, Dai çok yüksek seviyede teminatla Ethereum akıllı sözleşmeleriyle desteklenmektedir. Tether’ın fiyatı, yatırımcının ABD Doları için bir Tether alışverişi yapabilmesinden elde edilir. Dai'nin fiyatı, ABD Doları cinsinden, özerk geri bildirim mekanizmaları ve dış ekonomik teşvikler gibi dış piyasa faktörleri kullanılarak dengeleniyor. Tether, Bitcoin blockchain üzerinden Omni Layer protokolü ile çıkarılır. Dai, Ethereum blockchain ile piyasaya çıkarılır. Tether aslında merkezidir, sadece Tether limited tarafından çıkarılabilir ve yok edilebilir. Diğer yandan Dai, sadece bireysel kullanıcılar tarafından yaratılıp imha edilebileceğinden, bağımsız ve merkezsizdir. Bu, paranın ABD dolarına bağlı kalmasını ve ticaret yapanlara piyasanın durumuna bakılmaksızın istikrar sağladığını garanti eder.

Makercoin ve Dai Nasıl Saklanır

Hem Maker hem de Dai, ERC-20 standardına bağlı standart Ethereum Token'idir. Bu nedenle, Maker ve Dai, MyEtherWallet gibi bir ERC-20 uyumlu cüzdanda saklanmalıdır. Yazılım cüzdanlarından daha iyi güvenlik sunan Ledger Nano S ve Trezor gibi donanım cüzdanları genellikle ERC-20 standart belirteçlerini saklamanın en güvenli yoludur.

CDP AKILLI SÖZLEŞME PLATFORMU NASIL ÇALIŞIR

Sadece bir tüketici iseniz, aşağıdaki açıklamayı kendi merakınız dışında anlamanız gerekmez. Sadece Dai'yi satın almak isterseniz, çeşitli borsalarda dolar, bitcoin, ether ve diğer para birimleri için ticaret yapabilirsiniz.

Dai, teminat ile desteklenir (mesela ether). Bir ether sahibi olduğunuzu ve Dai'yi oluşturmak istediğinizi varsayalım. İlk hamleniz, etherinizi CDP olarak olarak bilinen “teminatlandırılmış borç pozisyonuna” göndermek olacaktır. CDP, blok zincirde çalışan bir yazılım türüdür, ethereum blockchain ve Maker ekosisteminde yaşar. Bu yazılıma akıllı sözleşme denir.

Tüm Maker ekosistemi, CDP gibi “akıllı sözleşmeler” üzerine kurulmuştur. Bir blockchain, bir aracıya ihtiyaç duyduğunuz durumdaki çoğu şeyi kendinizin yapabilmesini sağlar. Bitcoin, bu kavramın kullanılmasını sağlayan ilk ağ, temel öncüldür. A noktasından B noktasına, kendinizden başka kimseye güvenmek zorunda kalmadan bitcoin gönderebilmenize olanak sağladı. Tüm güven, herkes tarafından kontrol edilmeyen blok zincirine verilir. Ethereum bu konsepti bir adım daha ileriye götürdü ve kullanıcıların bu transferlere talimatlar eklemesine izin verdi. Bu şekilde akıllı sözleşmeler doğdu. Şimdi şunu söyleyebilirsiniz: “Şu tarihte, bu zamanda ve bu özel talimatlarla, şu kadar Ether'i A noktasından B noktasına gönderin.”

maker coin hakkında, dai coin hakkında

Maker'daki temel akıllı sözleşme CDP'dir. CDP'yi daha iyi kavrayabilmeniz için bir örneklendirme yapalım. Konut kredisi talebinde bulunacağınız bir bankadasınız. Satın alacağınız evi teminat olarak gösterdiniz ve karşılığında size kredi verdiler. Evinizin değeri azalırsa, krediyi geri ödemenizi isteyeceklerdir. Krediyi geri ödemezseniz de, evinizi elinizden alacaklardır. Bunu Maker'a adapte etmek için, evinizi Ether, bankayı akıllı sözleşme ve Dai'yi de kredi ile değiştirin. Hepsi bu kadar. Dai'yi borç olarak almak için (bankadan kredi almak gibi), Ether'inizi Maker CDP akıllı sözleşmesine teminat olarak veriyorsunuz. Eğer Etherinizin değeri sonrasında belirli bir eşiğin altına düşerse, akıllı sözleşmeye geri ödemek zorunda kalacaksınız veya Eterinizi en yüksek teklifi veren kişiye açık artırmaya çıkarmak zorundasınız. Özetle CDP'ler, Maker sistemindeki teminatın (etherin) nerede tutulduğudur. Etheriniz CDP akıllı sözleşmesinde olduğunda, Dai'yi yaratabilirsiniz. Yaratabileceğiniz Dai miktarı, CDP'ye ne kadar ether eklediğinize bağlıdır. Bu oran sabittir, ancak zamanla değiştirilebilir.

Şimdi Ether'in 100 dolar değerinde olduğunu ve teminat oranının da % 150 olduğunu varsayalım. CDP akıllı sözleşmesine 1 Ether (100 $) gönderirseniz, 66 Dai oluşturabilirsiniz. Bu mevcut Ether değeriyle, yaratılan her 100 Dai'nin, 1.5 Ether teminat ile desteklendiği anlamına gelir. Maker sisteminde, Ether'ininizi kaybetmezsiniz, ancak siz de artık kontrol etmiyorsunuzdur. CDP'ye gönderdiğiniz Ether, 66 Dai'yi geri ödeyene kadar orada sıkışmış durumda kalır.

Bir “black swan-siyah kuğu olayı” dediğimiz, Etherin fiyatının bire bir teminat oranının çok altına düştüğü bir durum muhakkak söz konusu olacaktır. Neyse ki, Maker Platformu'nun bu gibi durumlar için bir çözümü bulunuyor: Maker Coinin işlevi.

Makerin görevi

Maker sisteminde Dai üretmek için kullanılan CDP'lerde tahakkuk edilen ücretlerin ödenmesi için MKR gereklidir. Sadece MKR bu ücretleri ödeyebilir ve MKR ödendiğinde, kaynaktan çıkarılır. Bu durum, Dai ve CDP'lerin benimsenmesi ve talebi arttırdığında, MKR için ek ücret talep edileceği ve böylece kullanıcıların ücretleri ödeyebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda MKR yakıldığı için arzın azalacağı anlamına da gelir.

Bir yönetim coini olarak MKR, Maker sisteminin risk yönetimi ve iş mantığı için oy kullanması amacıyla kullanılmaktadır. Sistemlerin başarısı ve hayatta kalması için risk yönetimi çok önemlidir ve uygulamada, her bir teminat varlığı ve CDP türü için spesifik risk parametrelerinin oylanmasıyla yapılır.

Sistem yönetimi için oylama süreci, sürekli onay oylama yoluyla yapılır. Bu, her MKR sahibinin elinde bulundurduğu MKR ile herhangi bir sayıda teklif için oy kullanabileceği ve yeni bir teklif sunabileceği veya oylarını istediği zaman herhangi bir zamanda geri çekebileceği anlamına gelir. Tüm MKR sahiplerinden en fazla oyu alan teklif, “en yüksek öneri” olur ve sistemin risk parametrelerinde değişiklik yapmak için etkinleştirilebilir.

CDP'lerin teminatlandırma oranı, MKR sahiplerinin oyu ile belirlenir. MKR sahipleri, Maker sistemindeki en yüksek otoritelerdir - sistemi yönetirler ve iyi yönettiklerinde finansal olarak fayda sağlarlar. Sistemi düzenlemek için MKR sahiplerine ücret ödenir. Bunun için de çoğu kişi MKR satın alır. Maker coin, son çare olarak işlev görür. Sistemdeki teminat, mevcut durumda Dai'nin miktarını karşılamak için yeterli değilse, ilave teminatın artırılması için MKR açık pazarda tekrar yaratılır ve satılır.

Sistemi mümkün olduğunca güvenli tutmak ve öngörülemeyen şeyleri önlemek için Maker ekibi, küresel çözüm adı verilen bir süreç eklemiştir. Küresel çözüm tetiklendiğinde, tüm sistem donar. CDP'lerdeki Dai'ler tüm sahiplerine teminat olarak iade edilir. Yani, küresel bir anlaşma tetiklenir de elimde 100 Dai'm var ise ve bir ether 100 $ değerinde ise, 100 Dai'yi doğrudan bir ether karşılığında akıllı bir sözleşmeden geçirebilirim.

MKR için en büyük değişim borsası Oasis'tir - tamamen ethereum sözleşmelerinde çalışan, insani kontrol olmaksızın tamamen özerk olan ve % 0'lık ücrete sahip olan merkezi olmayan bir değişim. Merkezi olmayan Oasisdex değişim platformu ve CDP marjı ticaret platformu yakın bir zamanda birleşti. Aynı zamanda DigixDao, Digix Gold token'leri Dai'ye sunmaya yardımcı olmak için Maker ile ortaklık kurdu.

Sonraki aylarda Maker Platformu, Dai üretmek için kullanılabilecek teminat türü sayısını genişletmeyi planlıyor. Şu anda, CDP oluşturmak ve Dai yapmak için sadece Pooled Ethereum kullanılabilir. Maker’un geliştirme yol haritası oldukça geniş ve birden fazla blockchain uygulamasında zaman içinde Dai’nin yaygın olarak benimsenmesine odaklanıyor.

maker coin hakkında herşey, dai coin güvenilir mi Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Ayı ve Boğa Pazarı Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Maker (MAKR) Ve Dai (DAI) Coin
Maker Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: