Lisk Coin Nedir
Ne İşe Yarar?

15/01/2018 Pazartesi 23:20

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Bitcoin ve blok zincir (blockkchain) teknolojilerinin açık kaynaklı doğasından ötürü, yeni kripto para birimleri her seferinde kendisinden önce çıkan coinin farklı özelliklerine odaklanarak pazara giriyor. Bu yeni kripto para birimlerinden biri Lisk / LSK simgesidir.LSK olarak listelenen altcoin şu anda 18. sırada ve piyasa değeri 3.750.202.090 dolar.

Kripto kelimesi dilimize pelesenk olmaya başladığında hiç kimse başka kripto para birimlerinin bu kadar kısa sürede birbiri ardına pazara girmesini beklemiyordu. Aşırı derecede yüzlerce kripto para (altcoin) var. Zorlu rekabet, bu kesin. Ama sonuç olarak birçok altcoin, "ölü" (piyasa değeri tanımlanmayan da var) haline gelmektedir. CoinDesk'in Bitcoin ve Blockchain 2017 raporunda 1000’den fazla ölü (çöp) altcoin var. Aslında nedeni çok açık. Kripto para birimleri sadece kripto para birimleri olmak için artık yeterli değiller. Platformlar diğerlerinin önüne geçmek için gerçek görülebilir sorunlara yönelik çözümler üretmeliler. Bir yararı olacaklarını ayrıntılı bir şekilde anlatıp bu yönde çalışmalar yaparlarsa tutunabilirler

lisk coin, lisk coin kazanma

Lisk Nedir?Lisk, özel yan zincirler geliştirerek, geliştiricilerin Lisk ağında geniş bir uygulama yelpazesi oluşturmalarını sağlamak için başlatılan kendi blok zincirine sahip merkezi olmayan bir ağdır.Çatallamayla oluşmuştur. 2016 Q1 de Max Kordek ve Olivier Beddows tarafından Crypti’den ayrılarak oluşturulmuştur. Bu anlamda Ethereum ağı ile benzerlik taşır. Lisk ekibi yan zincir uygulamasıyla ana ağı çevik tutmayı ve Lisk'ın kendisinin de verimli kalmasını umuyor.Lisk blok zinciri, akıllı sözleşmeler oluşturmak amacıyla değil, Lisk App SDK*(Sdk bir yazılım geliştirme kitidir) çerçevesini kullanarak farklı uygulamalar ve işlevler geliştirmek için kurulmuştur

Lisk, App SDK geliştiriciler uygulamanızın arka planını geliştirirken ön uç da (kullanıcı arabirimi) geliştirebilirler. Başka bir deyişle geliştiriciler, Lisk App SDK'sını kullanarak uygulamalar ve kullanıcı arabirimi için işlevsellikler oluşturabilir. Bu, geliştiricilerin kolayca indirilebilen bir paket içerisinde blok zincir uygulamalar oluşturmalarını sağlar. Şu anda blok zincir endüstrisinde eşsiz bir özellik olan uygulamaların kullanıcı arabiriminemerkezi olmayan bir şekilde erişilebilir. Ayrıca Lisk diğer geliştiricilerin yaptıklarının net bir şekilde gözden geçirilmesini sağlar

Lisk’i farklı kılan nedir?

Market piyasasında ilk 20'de olmak, Lisk'ın kendisini geliştirdiği anlamına geliyor (Pompalama olmadığı için). Kendi türünün ilk örneği olan Lisk, kendisini "yan zincirleri kullanan ilk modüler kripto para" olarak konumluyor. Lisk sistemi herkesin merkezi olmayan kendi uygulamalarını oluşturmak için 'tasarım bloklarını' kullanmasına izin verir.Bireysel uygulama yapılandırması için Lisk için tercih edilen dil, en popüler programlama dillerinden biri olan JavaScript'dir; bu, platform bağımsız sosyal ağlar, IoT uygulamaları, paylaşım ekonomileri, çevrimiçi mağazalar, sözleşme yürütme platformları, borsalar, depolama platformları, finansal uygulamalar, tahmin pazarları, oyunlar ve daha pek çok şey kendi blok zincirinizde, tamamen merkezsizleştiğinde ve karışık konsensüs protokolleri ya da peer to peer ağ algoritmalarının zahmetine gerek duymadan sağlar. Javascript biliyor, bu nedenle Lisk'ın uygulanabilirliğinin oldukça yüksek olduğunu Bir sürü programcı söyleyebiliriz.

Gerçekten güvenilir bir uygulama geliştirmek bunun yanında kendi paranızı çıkarmak istiyorsunuz. Bunun için yan zincirde yarattığınız (veya birden çok şeyi içeren) tamamen yeni bir özel token yayınlayabilir ve bunları tamamen yeni bir kripto para olarak kullanabilirsiniz. Bu, onları bir ICO'ya dağıtabilmeniz veya borsalarda satabilmeniz anlamına gelir ve böylece kullanıcılarınız özel simgeler üzerinde tamamen güvenilir şekilde tam kontrol sahibi olurlar. Bunları blok zincir uygulamanızda kullanabilirler. LSK ile kolayca token alışverişi yapmak için, blok zincir uygulaması içerisinde bir mini-değişim sistemi uygulayabilirsiniz.

lisk coin nedir, lisk coin nasıl alınır

Pratik olarak her şeyi bir Lisk yan zincirine uygulayabildiğiniz doğru olsa da, blok zincir alanının aynı sorunları çözen birkaç projeye sahip olabilecek kadar büyük olduğu da bir gerçek, Merkezi olmayan depolama, tek başına bir blok zincir üzerinde veya Lisk üzerinde yapılabilir. Anonim işlemler bağımsız bir blok zincirinde veya Lisk üzerinde yapılabilir. Bir sosyal bloglama sistemi tek başına bir blokzincir veya Lisk üzerinde yapılabilir… En iyi yanı, eğer bu hizmetlerden birine Lisk blokzincir uygulamasında ihtiyacınız varsa, her şeyi yeniden uygulamaya ihtiyaç duymazsınız. Üçüncü parti teknolojileri kullanmaya başlayabilir ve fonksiyonlarını Lisk blockchain uygulamasından kaldırabilirsiniz

Lisk ile Madencilik Nasıl Yapılır?

Lisk; Bitcoin, Bitshares veya Nxt gibi kendi blok zincirine sahip merkezi olmayan bir ağdır. Madencilikte Bitcoin veya NXT gibi proof of stake (PoS) veya proof of work (PoW) gibi İş Kanıtı'nı kullanmaz, daha ziyade BitShares'in orijinalinin basitleştirilmiş bir uygulaması olan Delegated Proof of Stake (Dpos) olarak adlandırılan bir konsensüs algoritması kullanır. Her LSK sahibi, ağı güvence altına alan ana ağ temsilcilerine (delege) oy verebilir. POS ile madencilik yapan delegeleri oylarsınız. Lisk networkune bağlı bir Lisk cüzdanı aldıktan sonra içinde en az 100-200 Lisk tutmanızn gerekli. Oylama için Lisk’lerin muhakkak cüzdanda olması lazım. Borsalarda tuttuğunuz Lisk’le oy kullanamazsınız. Her delege kullanıcılardan oy alabilmek için çeşitli promosyonlarla kendisini seçtirmeye çalışıyor. Oy vermeye karar verdiğiniz delege kazanırsa yaptığı madencilikten belli oranda komisyon alırsınız. Cüzdanınızda ne kadar Lisk varsa o oranda kazanırsınız. “earnlisk.com” sitesindeki listeden hangi delegenin daha çok komisyon verdiğini görebilirsiniz.

Yalnızca en iyi kullanıcılar blok oluşturma ödülleri kazanabilir, bu da etkin bir temsilci haline gelmek için maddi bir teşvik anlamına gelir. Her delege sıraya girip seçilmek için bekler.

Lisk'ın Diğer Platformlara Kıyasla Bir Üstünlüğü Var mı?

Yan zincirdeki çalışma temeli, şişkinlikteki kusuru ortadan kaldırarak kriptolar arasında Lisk'e üstünlük sağlıyor. Blok zincirleri ile ilgili bir problem, test veya sahte işlemlerle yapay olarak şişirilebilmesidir. Çok fazla kötü amaçlı yapay işlem gerçekleştiğinde bloklar aşırı hızlanır ve sonucunda ağ yavaşlar. Buna Şişmiş Ağ denir. Bu nedenle, Lisk her zaman daha hızlı olmayı vaat ediyor.Lisk Javascript'te geliştirilen, bağımsız, merkezi olmayan blok tabanlı uygulamaları için "blok zincir uygulamaları ve hizmetleri için fiili standart" olmak istemektedir. Merkezi olmayan uygulamalar (dapps), değişmez depolama alanı, merkezileştirilmiş bir barındırma platformu veya akıllı sözleşmelerin hesaplanması da dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalara entegre edilmesi açısından büyük potansiyele sahiptir.

lisk coin satın al, lisk coin güvenilir mi

Lisk Cüzdan Nasıl Alınır?

Satın aldığımız Lisk coinlerini saklamak için bir cüzdan kurmalıyız. Resmi Lisk cüzdanı indirme sayfasına gidin ve Lisk Nano cüzdanını indirin. Yükleme bittiğinde yükleme dosyasını çalıştırın. Kurulumdan sonra Nano cüzdan açılır. 'Yeni Hesap'ı tıklayın. Açılan açılır pencereyi okuyun ve ardından İleri'yi tıklayın. Hesabınız için karışık bir parola oluşturun. Bu parolayı güvenli bir yere yedeklemeniz çok önemlidir. Çünkü bu parolayı kaybederseniz paranıza erişiminizi kaybedebilirsiniz. Bunu yaparsanız paranız güvende.LSK'yi bir hesaptan diğerine göndermek yalnızca on saniye alır

Lisk’in Kendi Platformu’ndan

JavaScript hafifçe yazılmış bir dil olması, bunun güvensiz olduğu anlamına gelmez. Evet, kullanılan programlama dili önemli bir rol oynamaktadır ancak günün sonunda geliştiricilerin ilk etapta güvenli kod yazması zorunluluğu vardır. JavaScript'i seçtik çünkü kelimenin tam anlamıyla her yerde çalışıyor, son derece popüler, yaygın ve hızlı. Güvenlik üzerinde çalışan Google veya Microsoft gibi büyük şirketler var. Giderek artan geliştirici tabanı ve erişim kolaylığı, Javascript için alınan kararda büyük rol oynamıştır.

Kod tabanını daha da güçlendirmek için, sorunları hafifletecek olan, tipik bir JavaScript süper seti olan TypeScript'e nihai bir geçiş planlıyoruz. Ayrıca bazı kritik çekirdek özelliklerini maksimum hız ve güvenlik için C ++'ya geri döndürmeyi düşünüyoruz. Özetle, Lisk gibi bir projede JavaScript kullanırken ortaya çıkan bazı sorunların çözümünde kullanılabilecek tüm seçenekleri kullanıyoruz

Lisk nasıl alınır? Lisk’i Binance ve Bittrex gibi borsalardan satın alabilir, al-sat yapabilirsiniz. (Satın Almak İçin Tıklayın)

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

lisk coin ne işe yarar, lisk coin ne amaçla üretildi

Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

2018'de Artması Beklenen Tahmini 5 Kripto Para BirimiBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Lisk Coin Nedir?
Ne İşe Yarar?