Golem (GNT) Token Nedir?
Nasıl Kullanılır?

26/04/2018 Perşembe 22:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Blockchain teknolojisiyle gerçekleştirilmek istenen o kadar çok proje var ki saymakla bitmez. Finans, eğitim, oyun gibi sektörleri daha iyi yapacağını söyleyen girişimciler var. Şimdi 2000’ler öncesini aklımıza getirelim. Bilim kurgu filmlerinde bilgisayarların dünyayı ele geçireceği bir süper bilgisayarın / yapay zekânın dünyaya hâkim olacağı anlatıldı. İşte o senaryonun tam tersi Golem’i ifade ediyor. Golem, bilgi işlem gücünün yerinden yönetimine yönelik yenilikçi bir teknoloji. Hesaplama için küresel bir pazar yaratmak için bilgi işlem altyapısını ademi merkezileştirilmiş olarak kullanan, peer to peer (p2p) ağ üzerine kurulmuş bir platformdur. GNT token, Golem ekosistemi katılımcıları arasında karşılıklı değişim aracı olarak görev yapan Ethereum tabanlı bir tokendir.

golem coin nedir, golem nedir

Blok zincir teknolojisinin gelişme eğilimlerinden biri, dağıtılmış bilgisayarların başarılmasıdır. Bu bilgisayar yeniliği, bilgisayar gücünün yerinden yönetimine yönelik yenilikçi bir teknoloji parçası olan Golem'de iyi bir örneğe sahip. Golem ile bilgisayarınızın kullanılmayan işlemci gücünü internet yoluyla bir merkeze gönderiyorsunuz. Merkezde toplanan işlemci gücüyle süper bilgisayar oluşuyor. Yüksek işlemci gücü isteyen işlerde bu sanal bilgisayardan güç çekebiliyoruz. Bunu da Golem – GNT token ile yapıyoruz. Golem için bilgi işlem kapasitesini arttırmaya yönelik çok iddialı bir teknoloji diyebiliriz. Daha basit anlatımıyla Golem’de kullanmadığınız işlem gücünüzü, ihtiyacı olan birine kiraya veriyorsunuz. Dünyanın dört bir yanından toplanan işlemci gücüne sahip küresel bir havuz, ekonomik olarak kullanılabilir.

Golem önemli hatta çok önemli bir duruma çözüm getirmek için uğraşıyor. Şu anda ortaya çıkan sorun, bilgi işlem gücünün, çok sayıda farklı alanda çok önemli olmasına rağmen pahalı ve kıt olmasıdır. Ağır bir bilgi işlem gücü gereksinimi olan kuruluşlar veya kişiler, çoğunlukla özel kullanım için pahalı donanım alırlar ve bu, birçok bağlamda uygun olmakla birlikte, güçlü donanımda ilk yatırım yüksektir ve donanımın sürekli olarak kullanılması muhtemel değildir ve bu nedenle bazı açılardan verilen para aslında boşa gider. Golem ise işlemcilerin zaman içinde eskimesini göz önünde bulundurup bu ihtiyaca yönelik bir geliştirme sunuyor. Golem'in temel amacı, bilgi işlem gücünü paylaşılan ekonomiye tanıtmak; bu bir mal veya hizmetin bir ücret karşılığında bireylerce paylaşıldığı bir ekonomik sistemdir. Temel önceliği; sadece kullandığınız kadar ödeme yapmanızdır. Golem'in platformunun bir kullanıcısı olarak bir web sitesi yayınlayabilir, yoğun bilimsel hesaplamalar yapabilir, uzun bir kod çalıştırabilir veya CGI sunabilirsiniz. Bu hesaplama kaynağını ve kendi kripto para birimlerinizi kullanarak madencileri bile çalıştırabilirsiniz. Golem'in sunduğu temel özellikler arasında eşler arası bir ağ, itibar sistemi, ticaret sistemleri ve görev hesaplamaları bulunmaktadır. Golem, kullanıcılara S-a-a-S (yazılım olarak hizmet) platformu aracılığıyla servis sağlayıcılarını bağlayan eşler arası bir ağıdır.

Ağ, Ethereum blok zinciriyle güvence altına alınarak, ekosistemin üç kullanıcı grubu arasında olan doğrudan ve şeffaf ödemeler sistemini kolaylaştırıyor:

-Bilgi işlem kaynakları talep edenler

-Donanım alt yapısı tedarik eden sağlayıcılar

-Yazılım geliştiriciler, ağ kaynaklarının kullanımını sağlayan uygulamalar yaratıyor.

Günümüzde bulut bilgi işlem kaynaklarının çoğunluğu büyük oranda, Amazon, Microsoft ve IBM devlerinin hakimiyeti altında ve hepsi bu alandaki boşluğun keyfini çıkartıyor. Bu durum malesef tekel pazarların karakteristik özelliklerinin fiyatlamasında verimsizliklere neden olmaktadır. Golem'in pazarı, bu statükoyu bozmaya ve bilgisayarla oluşturulan görüntü (CGI) oluşturma, büyük veri analizi ve makine öğrenimi gibi karmaşık uygulamaları daha erişilebilir hale getirerek tam bir bilgi sağlayarak bu tür verimsizlikleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Platform ayrıca, herkesin yazılımları ağa dağıtmasını sağlayan bir Uygulama Kayıt Defteri (Application Registry) ve bu tür yazılımların para kazanma biçiminde esneklik sağlayan bir İşlem Çerçevesi (Transaction Framework) gerçekleştirerek değer sağlayacaktır. Bu iki bileşenle birlikte, hızlı ve topluluk temelli bir inovasyona elverişli bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Golem, uzun vadede merkezi sağlayıcıların söz konusu verimlilikleri benimsemesini ve müşterilerine aktarmak için ağdan yararlanmasını umuyor. Web'i dünyadaki tüm bilgisayarların donanımını kullanarak merkezsizleştirmek istiyor.

Golem Nasıl Kullanılır?

Hiç Airbnb kullandınız mı? İnanılmaz bir kavram değil mi? Kullanılmayan alanı kiralamak emlak endüstrisinde devrim yarattı. Bilgisayarlarda da benzer bir durumun gerçekleştiğini hayal edebiliyor musunuz? Neden bahsettiğimi merak ediyor musun? Tamam, bu basit örneği ele alalım: Diyelim ki İzmir’de yaşıyor ve 16 GB RAM ve 16 GB GPU'lu güçlü bir bilgisayarınız var. Mimari çalışmalarınız için bir kredi (sizin için ek bir mali yük) satın aldınız. Bunu uyanıkken kullanıcaksınız doğal olarak, ancak uyurken bu güçlü sistemi kullanmazsınız. Aynı zamanda, Çin'deki Pasifik Okyanusu'nda, uyanık ve umutsuzca ekstra bilgisayar gücüne ihtiyaç duyan başka bir mimari öğrenci var. Senin gibi güçlü bir bilgisaya sahip değil, fakat yine de mimari tasarımlarını yapması gerekiyor. Peki ya Çin'deki genç gece saatlerinde bilgisayar ihtiyaçları için sizin sisteminizi kiralamak için size para verirse? Tam bir kazan-kazan durumu olurdu değil mi? İşte Golem’in hayal ettiği oluşum tam da bu. Golem temelde bilgisayarların Airbnb'si. Biraz daha basitleştirmek için, kullanıcı GNT tokenlerini ödediğinde Golem süper bilgisayarları çalışacaktır. Bu belirteçler, Golem ağı üzerinde ekstra bilgi işlem gücü kiralanan insanlara verilecek. Dünyanın ilk açık kaynaklı ve merkezi olmayan süper-bilgisayarı. Ethereum'un blok zincirinde yapılmış, herhangi birisi bunu kullanabilir. Golem'in "süper bilgisayar" ı, dünyadaki tüm kişisel bilgisayarlardan ve dev veri merkezlerinden güç almaktadır.

golem satın al, golem coin satın al

Golem – GNT Madenciliği Yapılır Mı?

Anlattıklarımla birlikte şu an madencilik yaparak köşeyi dönmeyi düşünüyor gibisiniz. Ancak Golem tokenin (GNT) madenciliği yapılmıyor. Bütün tokenler tek seferde üretildi ve sistemde dolaşıyor. Ağ içinde hizmet almak isterseniz token gönderiyorsunuz. Binance gibi popüler borsalarda GNT satın alabilirsiniz.

Ödemeler Nasıl Oluyor?

Süper bilgisayarın gücüne ortak olmak için kendi sisteminize Golem uygulamasını kuruyorsunuz. İşlemci gücünüz network’e girince ve birileri tarafından kullanılınca size bu hizmet karşılığında coin geliyor. Golem ağı üzerindeki ticari ilişki böyle yürüyor. Güç paylaşan sayısına göre ücret de bölünüyor. Son derece paylaşımcı bir süper bilgisayardan söz edebiliriz. Bizi ele geçirmeye çalışan, dünyanın sonunu getirecek bir karaktere sahip değil ;) Hatta geleceğin inşaası için gerekli bilgisayar gücünü tek başına sağlayabilir!

İnternetin Olduğu Her Yerde, İnsanlığın Faydası İçin Çalışıyor

İnternet ne güzel bir icat değil mi? Zamandan ve mekândan bağımsız bir olgu. Golem’in süper bilgisayarını elle tutup gözle göremesek de oralarda bir yerde olduğunu bilmek daha heyecan verici oluyor. Göremediğiniz bu süper bilgisayarın belli bir merkezi bulunmuyor ve işlemci gücünü insanların faydası için gönderiyor. Çılgın proje kendi başına bile devrimsel niteliğe sahip. Aynı zamanda da insanın kafasında ufuk açan düşünceler uyandırıyor.

Golem – GNT Cüzdan (Mobil ve Masaüstü)

Golem Mobil Cüzdan

Jaxx, GNT'yi destekleyen popüler çok para birimli mobil cüzdan (aynı zamanda bir masaüstü sürümüne de sahip). Jaxx'te, özel anahtarlarınızı tuttuğunuzdan, bu sayede tokenleri kontrol eden tek kişi siz olursunuz. Kripto para birimlerini kullanmanın güvenli bir yoludur ve yedekleme anahtarınız varsa GNT fonlarınızı geri yüklemenizi sağlar. Jaxx, iOS mobil / tablet, Chrome ve Firefox Uzantıları ve Mac / Linux masaüstü bilgisayarlarında kullanılabilir.

Golem Masaüstü Cüzdanı

Exodus, Golem'i destekleyen ilk masaüstü cüzdanı. Ayrıca, çeşitli kripto para birimleri için popüler bir cüzdan. Tek tuşla e-posta kurtarma özelliğine sahiptir. Hesaplarınızın güvenliğinden ödün vermeden kolay kullanılabilirliğe odaklanmaktadır. 12 kelimelik kurtarma tuşu özelliği, cihazınızla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız fonlarınızı geri yüklemenizi sağlar. Exodus, Mac, Linux ve Windows ortamlarında kullanılabilir.

*Golem (GNT), bir Ethereum tabanlı token olduğu için ayrıca MyEtherWallet arabirimini kullanarak, Ledger Nano S veya Trezor donanım cüzdanıyla tokenlerinizi saklayabilir, gönderebilir ve alabilirsiniz. Çok miktarda fon tutacaksanız eğer donanım cüzdanlarını kullanmanızı öneririm.

Ekip Üyeleri

Golem şu anda, P2P yazılımları ve blok zincir mühendisliği konularında geniş bilgiye sahip, özel bir programcı ve mühendis ekibi tarafından geliştiriliyor. Julian Zawistowski, Piotr Janiuk, Andrzej Regulski ve Aleksandra Skrzypczak ortaklığında meydana gelen Golem, Ethereum mühendisliğini iyi bilen topluluktan oluşuyor. Aralarında yazılım mühendisi Muhammed Tanrıkulu dikkat çekiyor. Golem Projesi geliştiricilerinin vizyonu, Golem App'i çalıştıran tüm bilgisayarlar tarafından oluşturulan ve desteklenen gerçek bir eşler arası ağ oluşturmaktır. Bu uygulamanın faydalarından biri, dünyadaki herkesin ağa bir bilgi işlem görevi göndermesi için veya ağdaki diğer kişilere bir makine ödünç vermek için Golem App'ı nasıl kullanabileceğidir.

golem hakkında, golem coin güvenilir mi

Geliştiriciler tarafından ele alınacak bir diğer şey ölçeklenebilirlik. Hem Bitcoin hem de Ethereum ile ilgili tartışmalarda her zaman öncelikli ortaya çıkan bir konudur. "Milyonlarca iş istasyonunu bir P2P mimarisi kullanarak" bağlamak, bir teknik incelemede, teoride kulağa süper geliyor ancak gerçek dünyada böylesine önemli bir başarıya ulaşabilmek için bazı zorluklarla karşılaşılacağı kesin. Son olarak Golem Projesi geliştiricileri, diğer çözümlerle kolayca entegre olabilecek bir platform sağlamak istiyorlar. Web sitesine göre plan, geliştiricilerin kendi protokollerini kendi uygulamaları ile bütünleştirmelerine izin verecek çeşitli programlama dilleri için destek sunmak.

Golem'in Yol Haritası

Golem çözümünün yukarıdaki kullanım durumlarına uygulanacağını düşünürsek, sonuçların çok kapsamlı olacağı bir gerçektir. Bu çözümler güvenilir olsa da, oldukça merkezileştirilmiş ve pahalıdır. Golem büyük ve özenli bir projedir. Şu an GNT tokenleri iyi görünüyor ve erken yatırımcılar büyük kazançlar elde ediyor. Golem ICO'sundan bu yana GNT % 5,000'den daha fazla bir oranda büyüdü, bu da sadece 8 ayda mükemmel bir büyüme oldu. GNT'nin para arzı sabittir, bu da projenin daha popüler hale gelmesi durumunda GNT'nin fiyatını arttıracaktır. Golem ekibi, 4 tekrarlamanın ardından tam ürünü serbest bırakmayı planlıyor. 4 versiyon şöyle olacak:

Brass Golem (Alfa Testi): Brass Golem şu an alfa testinde. Bu sürüm yalnızca CGI oluşturma üzerine odaklanmıştır (şu an itibariyle).

Clay Golem: (crowdfunding'ten sonra 15 ay içinde serbest bırakılacak) Clay Golem, Golem'in dağıtık ve merkezi olmayan hesaplama çözümleri için tek elden bir mağaza yapacak. Bu sürümde görev API'si ve uygulama kayıt defteri tanıtılacaktır.

Stone Golem (crowdfunding'ten 24 ay sonra serbest bırakılacak) Taş Golem, Clay Golem'in daha güvenli ve istikrarlı bir versiyonu olacak. Ayrıca Clay Golem'de uygulanan işlevleri de geliştirecek. Görev API'sinin ve Uygulama Kayıt Defterinin yüksek sürüm güncellemelerinin yayımlanması bekleniyor.

Iron Golem (crowdfunding'ten 48 ay sonra serbest bırakılacak) Golem'in son hali Iron Golem olarak anılacaktır. Bu sürüm piyasaya çıktığında geliştiricilere bir internet bağlantısı veya bir sanal alanın dışında çalışan uygulamalar kullanarak uygulamalar geliştirmek için daha fazla özgürlük sağlayacak. Golem'in çok daha istikrarlı ve saldırıya dayanıklı bir versiyonu olacak.

Golem’in Geleceği

Golem, bilgisayarların doğasını değiştirerek bilgi merkezileşmesini sağlar. Böylece, kullanılmayan bilgi işlem gücü paylaşan yeni bir küresel ekonomi oluşturulabilir. Herkes kullanılmayan alanlarını 'kiralayarak' para kazanabilir. Golem, hem heyecan verici hem de geleceğe yönelik güzel bir proje. Golem sisteminin nimetleri bugün için bir ihtiyaç olmayabilir ancak ardımıza baktığımızda sürekli artan işlemci gücüyle kapasiteleri zorlayan işlemler yaparak geleceğe doğru adım atıyoruz. Bir gün gerçekten gündelik hayatta kullandığımız bilgisayarların işlem gücü yetersiz kalabilir. Golem o anlarda kendisini hatırlatacak ve sunduğu çözümle mutlu edecektir. Ayrıca uzun vadeli yatırım düşüncesinde olanlar ellerinde bir miktar GNT bulundurabilir. Bu proje, bilimden işletmeye, sanattan ve borsaya kadar çeşitli endüstrilerde heyecan verici fırsatlar yaratıyor. Golem platformu hala erken gelişme (beta) aşamasındaysa da, başarırsa herkes tarafından erişilebilir bir dağıtılmış küresel süper bilgisayar olacaktır. Süper bilgisayarın nimetlerini tam olarak 2019-2020 gibi göreceğiz.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

golem coin kazanç sağlamak Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Ethereum Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Golem (GNT) Token Nedir?
Golem (GTN) Token Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: