Ethereum Nedir?
Bitcoin ile Farkları Nelerdir?

08/02/2017 Çarşamba 20:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Bugün sizlerle Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimini Ethereum’u inceleyeceğiz. Ethereum’un başarısının arkasında yatan sırlara, kurucularının Ethereum hakkındaki düşüncelerine ve geleceğine nasıl baktıklarına değineceğiz.

Aynı zamanda bu yazımla, bir coine ön yargı ile yaklaşmayıp yatırım yaparak uzun vadede nasıl kazanç sağlayabileceğinizin de bir örneğini göstermiş olmayı umuyorum.

Ethereum Nedir?

Ethereum 30 Temmuz 2015 yılında, Kurucularından biri olan Vitalik Buterin tarafından, Amerika’daki bir bitcoin konferansında tanıtıldı.

Tanıtımı sırasında bahsedilen özellikleri sayesinde çok büyük bir ilgi ve alaka ile karşılandı. Ethereum, mantıksal olarak Bitcoin’in çok daha gelişmiş hali olarak anlatıldı.

Ethereum Nasıl Mining Edilir - Üretilir?

Ethereum temel olarak bitcoin ile aynı teknolojik temelle çalışıyor. Bu kripto para, bitcoin gibi merkeziyetsizleştirilmiş, şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blockchain teknolojisi ile geliştirilmiştir. Ethereum, bitcoinde olduğu gibi ağa katılan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımlarını kullanarak yeni coinler üretebileceği şekilde geliştirilmiştir. Ethereum’da yeni coin üretmek için bitcoin’den farklı olarak CPU yani bilgisayarın işlemcisini kullanmak yerine GPU yani çok daha seri çalışan ekran kartını kullanıyor.

Çok büyük donanım maliyetleri gerektirmeyen Ethereum mining algoritması sayesinde, evinde bile mining yaparak ağa katılacak kitle sayısı çok büyük bir rakama ulaştı. Mining ağının katılımcıların ( aynı zamanda transfler işlemlerininde ev sahiplerinin ) sayısı, ağın çok daha stabil ve güçlü olmasına, işlemlerin hızlı olmasına olanak sağlıyor.

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ethereum, bitcoin ile karşılaştırıldığında arkasındaki imkanlar itibariyle bitcoinden daha gelişmiş olduğu görüldüğünde akıllara; “Ethereum, Bitcoin’in tahtını devirecek mi?” sorusu geliyor.

Bu soruya yanıt olarak, Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin şu sözleri söylüyor.

“Eğer dijital paralar ile Dünya’daki değerli kaynakları karşılaştıracaksak Bitcoin’i en popüler maden altın, Litecoin’i ise ondan sonra gelen gümüş olarak kabul edebiliriz. Bu durumda Ethereum diğerlerinden tamamen farklı olarak petroldür. Çünkü Ethereum’un arkasındaki teknoloji geleceğin internetinin enerji kaynağı olacaktır. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Ethereum'un Kurucusu: Vitalik Buterin

Ethereum'un Kurucusu Kimdir? Vitalik Buterin

Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin aynı zamanda büyük bir kitle tarafından takip edilen bitcoin ve kripto para portalı Bitcoin Magazine sitesinin kurucularından birisidir.

Buterin, aynı zamanda çok iyi bir yazılımcı ve kripto paraların geleceğimizi şekillendireceği konusundaki düşünceleri, yaptığı çalışmalarla ne kadar idealist olduğunu da gösteriyor.

Bitcoin ile tanıştığı 2011 yılından itibaren tüm hayatını, fikirlerini hayal gücünü, yüzyılın keşfi gözüyle bakılan bu yeni teknolojiye endekslediği için üniversite öğrenimini yarıda kesmiştir. Bitcoin topluluklarına, düzenlenen bitcoin etkinliklere ve kripto para buluşmalara katılarak bitcoin dünyasının çekirdeğinde yerini almıştır.

Ethereum Projesinin Başarısı

Ethereum projesi Vitalik Buterin dahil sadece 4 kişi tarafından tasarlanmıştır. 2 ay gibi kısa bir süre içerisinde 32 kişilik bir geliştirici ekibi oluşmuş ve çalışmaları son derece titizlikle yürütülmüştür.

Borsaya çıkamadan önce yaklaşık dört bin kişilik bir topluluk tarafından da desteklenmiş olmasıyla, sağlam temellerle ve yavaş bir şekilde büyümüş, uzun vadede yatırımcısının büyük miktarlarda Ethereum ile kâr etmesini sağlamıştır.

Öyle ki ETR 2015 yılının Ekim ayında 0.42$ değerine sahipken, bugün Şubat 2017 itibari ile 12$ değerinde.

Apple Tarafından Kabul Edilen
İlk Cüzdan Uygulaması:
JAXX Ethereum Wallet

Ethereum Wallet, Ethereum Nedir

Ethereum wallet yani ethereum cüzdanı ise sistem henüz çok yeni olduğundan Bitcoine göre biraz daha kısıtlı uygulamalarla karşımıza çıkmaktadır. Krypktokit tarafından geçtiğimiz yıl deneme yani beta sürümü yayınlanan Jaxx Ethereum cüzdanı, Haziran 2016 dan itibaren Apple’ın onay vermesi ile birlikte iOS AppStore’da da yayınlanmıştır. Jaxx Ethereum cüzdanı aynı zamanda Appstore’da yayınlanan ilk Kripto Para cüzdanıdır.

Ethereum'a Yatırım Yapmak

Küçük bir örnek verecek olursak, anlık büyük dalgalanmaları değerlendirmeksizin sadece 2015 yılında 1000$ lık bir yatırım ile aldığınız ve sakladığınız Ethereum’un değeri bugün 28 bin 571 dolar olacaktı. Anlık büyük dalgalanmalarda doğru zamanda alıp doğru zamanda satılarak yapılacak akıllıca işlemler ile bu kâr oranı 30 – 40 kat olabilirdi.

Bu büyük kazanç fırsatını kaçırdım mı?

Bugün daha gelişmiş teknolojilerle, mining maliyeti dahi olmayan, büyük topluluklar tarafından desteklenen yeni coin yaratılıyor. Kripto para dünyasını takipte kalıp bu tür fırsatları değerlendirmek size büyük kazançlar için kapılar açabilir.

Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Infinity Economics Nedir?
Yeni Bir Bitcoin mi Doğuyor?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ethereum Nedir? Bitcoin ile Farkları Nelerdir? Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: