Ethereum Nedir?
Ethereum Classic Nasıl Kullanılır

26/04/2018 Perşembe 21:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Ethereum Nedir?

Ethereum, 2015 yılında piyasaya sürülen merkezi olmayan bir yazılım platformudur. Akıllı Sözleşmelerin ve Dağıtık Uygulamalar'ın (ĐApps) herhangi bir kesinti, sahtecilik, kontrol veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan kurulmasını ve çalıştırılmasını sağlar. Ethereum sadece bir platform değil, aynı zamanda bir blokzincirinde çalışan bir programlama dili (Turing complete) olup, geliştiricilerin dağıtık uygulamalar oluşturmasına ve yayınlamasına yardımcı olur. Ethereum'un potansiyel uygulamaları geniş kapsamlıdır. En basit haliyle “Bitcoin ile birçok açıdan benzer bir dijital para birimidir” tanımını yapabiliriz. Blockchain tabanlı, açık kaynaklı ve eşler arası transfer sağlayan bir teknolojidir. Bu işlemler “ether” adı verilen birimlerle yapılır. Ether’i arabanıza koyduğunuz benzin gibi düşünebilirsiniz. Ethereum ağının işleyebilmesi için “ether”e ihtiyacı var.

Ethereum - Gerçekleştirilen tüm kodları işlemler olarak kaydeden bir blokçu

ethereum classic, ethereum classic hakkında herşey

Ether / ETH - Ethereum blok zincirine yakıt sağlayan şifreleme.

2014’te VitalikButerin tarafından projelendirilen Ethereum, akıllı sözleşmelerin (smart contracts) kurulabildiği ve uygulandığı bir platform. Bu vizyon göz önüne alındığında Ethereum kendini “süper bilgisayar” seviyesine konumluyor. Ethereum muhtemelen kripto dünyasında Bitcoinden daha da ilerleme gösteren en iddialı blok projesidir. Ethereum'un ne olduğunu tanımlamak zor, çünkü yaratıcıları ve geliştiricileri bile projeye çeşitli geniş tanımlar vermişler. Ethereum bir blok hesaplama organizasyonu olduğu için ve ayrıca tüzel bir varlık olmadığından dolayı blok zinciri daimi olarak her zaman kamuya açıktır. Ether, genel olarak iki amaç için kullanılır; diğer kripto para birimleri gibi bir dijital para birimi alışverişi olarak algılanır, uygulamaları çalıştırmak ve işten para kazanmak için Ethereum'da kullanılır.

Ekonomist Dr. Gavin Wood Ethereum'un özelliklerini şöyle sıralamış

*Fiziksel olarak herhangi bir yerde bulunmayan dünya üzerinde tek bilgisayar.
*Başarısız olamaz, durdurulamaz ve sansür edilemez.
*Ardında hiçbir makam, hükümet veya şirket yoktur.
*Saldırıya dirençlidir (Bitcoin'i saldırıya karşı koruyan ilkelere dayanır).
*Her yerde bulunur ve internet bağlantısı olan her yerde erişilebilir.
*Her zaman doğrulanabilir ve denetlenebilir. Her denetimde aynı sonuç elde edilecektir.

Dünyanın neresinde olursa olsun bütün geliştiriciler, Ethereum blokzinciri üzerinden uygulamalar yazabilir. Bu platform üzerinden insanların ilgi göstereceği hizmetler açığa çıktıkça, Ethereum’un değeri daha da artıyor. Ağ, Ether "madenciliği" sağlar. Bu madencilik işlemi Bitcoin’in kullandığına benzer. Ethereum ağı üzerinde madenciliğin nasıl yürütüleceği konusunda kesin talimatlar veren ayrıntılı çevrimiçi elkitapları bulunuyor.

Ethereum Nasıl Ortaya Çıktı?

Ethereum adı ilk kez 2013 yılında, o sıralarda Bitcoin teknolojisiyle yakından ilgili VitalikButerin tarafından beyaz bir sayfaya yazıldı. Buterin, Bitcoin teknolojisinin daha da özelleştirilebileceğine inanıyordu. Bitcoin’in artık daha ileri gitmesi gerektiğini düşünen Buterin, Bitcoin ağının akıllı sözleşmeler taşıyıp taşıyamayacağına ilişkin çalışmar yürüttü. Ancak istediği sistemi Bitcoin teknolojisi karşılıyamıyordu. Bundan dolayı 2014’te kendi sistemini kurarak akıllı sözleşmeleri uygulayabileceği Ethereum ağını ortaya çıkardı. Böylece uzun soluklu bir macera başlamış oldu.

ethereum classic nedir, ethereum classic güvenilir mi

Ethereum, ICO yapılarak piyasaya çıkan ilk kripto para olma özelliğine sahip. Geliştirme aşamasında yatırım yapanlara 60 milyonluk Ether kaynağından pay alabilecekleri söylenmişti. İnsanların ilgi göstermesiyle birlikte yasal düzenlemeler için fon birikti ve geliştirme aşamasındaki ekibin ihtiyaçları karşılandı. ICO’dan sonra Ethereum ekosistemi yükseliş ivmesi kazandı. Blok zincir üzerinde farklı uygulamalar vaat eden Ethereum, günümüzde birçok girişimin altyapısı olarak kullanılıyor.

Dao Nedir? (Decentralized Autonomous Organization) (Merkezi olmayan özerk organizasyon)

Ethereum, devrimci fikri ve kullanıcıları için açtığı geniş olanaklar yelpazesiyle çok başarılı oldu. Bu, çok ses getirdi ve kısa sürede Ethereum girişimlerine çok fazla yatırım yapıldı. Bu projelerden biri DAO ya da Merkezi Olmayan Özerk Kuruluştu. Bu proje Ethereum'un akıllı sözleşmelerini, merkezî bir şekilde yatırımları yönetmek, onları bildiğimiz organizasyonel yönetim yapılarını değiştirmek için kullanmaya çalışıyordu.

DAO’lar, yazılımda tamamen demokratik bir şekilde çalışan kurumlardır. Tüm kural ve yönetmeliklerin kağıt parçası yerine kaynak kodunda yazıldığı düzenlemenin dijital sürümüdür. Çalıştığı platforma Blockchain denir. yazılabileceği en yaygın oluşum Ethereum blokzinciridir. Ethereum'da, genellikle Solidity dilinde yazılır. DAO'da, her eylem veya oy zincirdeki işlem biçimiyle temsil edilir. Burada üyeler adres ile temsil edilir (Ethereum, Ethereum adresi). Bu adresler; bir insana, bir robota, IOT aygıtına veya başka bir DAO'ya ait olabilir. Tam teşekküllü bir organizasyonu çalıştırmak için tamamen otomatik bir sistem için ideal hale getirmeye çalışılır. Her üyeye DAO'nun paylaşımlarını temsil eden bir simge verilir; bu simgeler DAO'da belirli bir karar almak için oy kullanabilir. Bir adresin ne kadar çok simgesi varsa DAO üzerinde o kadar denetime sahip olur.

Blockchain, Adem-i merkezileştirilmiş Web olarak da adlandırılan yeni nesil İnternet'in itici gücüdür. Güveni merkezden uzaklaştırmamıza izin veriyor. Blockchain'deki akıllı sözleşmeler, P2P (peertopeer) topluluğunun temelini oluşturan işlem maliyetlerini radikal bir şekilde azaltarak, daha önce mümkün olmayan örgütsel yapıların yeni biçimlerine olanak tanır. Bu teknolojinin durumu nedir ve Blockchain tabanlı DAO'ların (Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar) tuzakları ve zorlukları nelerdir?

Blok zincirinin vaadi, radikal şeffaflık ve otomatik uygulanabilir kod aracılığıyla merkezden aşağıya doğru karar verme konusuna meydan okumaktır. Blok zincirindeki akıllı sözleşmeler, işlem maliyetlerini radikal bir şekilde düşürmekte ve daha önce uygulanması mümkün olmayan yeni ademi merkeziyetçi örgüt yapılarına izin vermektedir. Böyle akıllı bir sözleşmenin formları, DAO'lar (Decentraized Autonomous Organizations) veya DVBN'ler (Dağıtılmış Sınırsız Sanal Ülkeler) 'dir. Bankasız para, yöneticileri olmayan şirketler, politikacısı olmayan ülkeler gibi düşünebilirsiniz.

DAO, Ethereum'un platformunda inşa edilen en eski ve en büyük uygulamalardan biridir. İlkeler gereği sert çatallamayı reddeden Ethereum topluluğunun bazı üyeleri tartışmalara yol açtı. Bir diğer kısmı çatallamayla işlemi tersine çevirmek ve blok zinciri düzeltip çalınan paraları iade etmek istedi. Tartışmalar sonucunda ilk grup, bir kurtarma işleminin blok zincir teknolojisinin ilkelerine aykırı olduğuna karar verdi ve bu yüzden eski blok zincirini korudular. Bu nedenle orijinal Ethereum, temelde Ethereum Classic'tir ve Ethereum'un (ETH) mevcut versiyonu temelde "yeni" Ethereum'dur. Başka bir deyişle, ETC eski bloğun eski şifrelemesidir ve ETH yeni sürümüdür.

DAO sert forkundan önce ETH'ye sahip olan kullanıcılar, çatalın ardından eşit miktarda ETC'ye sahip oldular. Sert çatalın amacı, hem çalınan paraların iadesi için hem de yoğun hesaplamalar için ödemelerin daha akılcı bir şekilde dağıtılmasıydı ve bu da ETH’de gerçekleştirilen saldırılar için uygun koşulların ortadan kaldırılmasına yol açtı.

DAO Hacklenmesi Aslında bir anlamda başarısının kurbanı oldu. Proje,150 milyon dolarla yatırım rekorunu kırarak, fonlama hedeflerini üç katına çıkardı. Bu, Ethereum ağındaki en büyük oyunculardan birinin yanı sıra anında bir hedef haline geldi. Bir hacker DAO'yu yöneten akıllı sözleşmelerden birinde bir kaçak keşfedince, DAO'nun hesabından 70 milyon dolar hackledi. Bu olay, herhangi bir akıllı sözleşme projesinin güvenlik açığını, yani programcılar tüm boşlukları kapattığından emin olmazlarsa sözleşmelerinin saldırılara karşı savunmasız kalacağı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Ethereum'un kodu olduğu gibi kaldı ancak bu saldırı Ethereum'un itibarını zedeledi. Ağ şimdiye kadar programlama perspektifi açısından kusursuzdu ama etkili bir oyuncunun kendi alanına girmesi ile Ethereum topluluğunun liderleri bu duruma tepki göstermek zorunda kaldı.

Seçenekleri inceledikten ve ağın diğer saldırılara karşı savunmasız kalmasını neden olacak yumuşak bir çataldan kurtulduktan sonra kurucularından ve önde gelen Ethereum programcılarından Vitalik Buterin bir çatal çözümü sundu. Ardından zor bir çatal uygulandı 70 milyon dolar geri alındı. Çoğu kişi, Ethereum'un temel ilkelerine aykırı olduğu için bu çatallaşmaya karşı çıktı. Çatal, Ethereum topluluğu içinde bir anlaşmazlık ile sonuçlandı. Kullanıcıların küçük ama çok yetenekli bir azınlığı ağın değişmezliğini; güncellemeyi ve çatallamayı reddetmek suretiyle sağlam tutmaya karar verdi. Bunun sonucunda Ethereum ikiye ayrılarak Ethereum Classic doğmuş oldu.

ethereum classic hakkında, ethereum classic nedir

Akıllı Sözleşmeler Nedir?

Az önce Ethereum’un amacının akıllı sözleşmelerin yürütülebileceği bir platform olduğunu söyledik. Şimdi akıllı sözleşmelerin ne olduğunu açıklayalım. Akıllı Sözleşmeler en yaygın olarak Ethereum blockchain yapısında kullanılmaktadır. İlk kez 1993 yılında tasarlanan bu fikir, bilgisayar bilimcisi ve kriptografcı Nick Szabo tarafından bir çeşit dijital satış makinesi olarak tanımlandı. Merkeziyetçi defterin akıllı sözleşmeler için kullanılabileceğini fark etti. Sözleşmeler bilgisayar kodu haline dönüştürülür, saklanır, sistem üzerinde kopyalanır ve blok zinciri çalıştıran bilgisayar ağı tarafından denetlenir.

Akıllı bir sözleşme, bir sözleşmenin koşullarını müzakere eden kuralları ve düzenlemeleri içeren bir yazılım parçasıdır.Sözleşmeyi otomatik olarak doğrular ve sonra üzerinde anlaşmaya varılan şartları yerine getirir. Ve bu akıllı sözleşmenin merkezileştirilmiş kodu Ethereum blok zincirinde icra amacıyla dağıtılmış hale getirildiğinde daha akıllı bir sözleşme haline gelir. Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmelerin kodlanması ve yürütülmesi, bunları merkezileşmeden değiştirilebilir ve bağımsız hale getirir. Akıllı sözleşmeler ile taraflar arası anlaşmazlıklar ortadan kaldırılabilir ve maliyetler azaltılabilir.

Akıllı Sözleşmenin Ethereum Üzerindeki Özellikleri

-Kendinden yürütme
-Değişmezlik
-Kendinden doğrulama
-Otomatik zorlama
-Tasarruf
-Üçüncü tarafları veya aracıları kaldırır

Blok zinciriyle ilgili en iyi şeylerden biri, izin verilen tüm taraflar arasında var olan merkezi olmayan bir sistem olduğundan aracılara ödeme yapmanıza gerek yoktur. Size zaman ve çatışmadan tasarruf sağlar. Blok zincirlerinin problemleri var, ancak geleneksel sistemlere kıyasla belirgin, hızlı, daha ucuz ve daha güvenli oldukları için bankalar ve hükümetler onlara yöneliyor. Basit bir örnekte, ethereum kullanıcıları akıllı bir sözleşme kullanarak belirli bir tarihe kadar bir arkadaşına 10 ether gönderebilir. Bu durumda, kullanıcı bir sözleşme oluşturur ve verileri söz konusu sözleşmeye iterek istenen komutu yerine getirir.

Akıllı Sözleşmeler Ethereum'da Nasıl Çalışır?

Geliştiriciler, Ethelyum'un Solidity adlı anadilini kullanarak akıllı sözleşme kodunu yazarlar. Bu sözleşme kodları, belirli koşullar karşılandığında para işlemi veya partiler arasında mal alışverişi gibi birçok formda olabilir. Yazılan kodlar, akıllı sözleşmenin kodunu çalıştırmak için evrensel bir çalışma zamanı derleyicisi veya tarayıcısı olduğunu söyleyebileceğiniz EVM-Ethereum Sanal Makinesi'ne yüklenir. Kod bir kez EVM'de olduğunda, her Ethereum düğümünde aynı olacaktır. Ve her düğüm koşulların karşılanıp karşılanmadığına bakmaya çalışacaktır. Düğüm ağı, yalnızca belirli koşullar yerine getirildiğinde işlemleri doğrular. Ethereum sözleşmesi, dijital varlığın yakıt alacağı iki veya daha fazla partiyi içerecektir (Ether). Sözleşme başarılı bir şekilde uygulandığında, dijital varlık kodda tanımlanan mantıklara göre dağıtılacak veya yeniden dağıtılacaktır.

Ağın bir kişiden diğerine geçmesini sağlayan, temel akıllı sözleşmeleri ilk kez destekleyen ilk kriptonun bitcoin olduğunu belirtmek gerekir. Ancak, bitcoin para birimi kullanım durumuyla sınırlıdır. Ethereum, bitcoin'in daha kısıtlayıcı dilinin (yüzlerce scriptten oluşan bir betik dili) yerine geçen, geliştiricilerin kendi programlarını yazmasına izin veren bir dil ile değiştirir. Ethereum, geliştiricilerin kendi akıllı sözleşmelerini yapmasına veya programlamasına olanak tanır; Dil 'Turing’, daha geniş bir hesaplama talimatları kümesini destekliyor demektir.

ethereum nedir, ethereum hakkında herşey

İngilizcesi “smart contracts” olan süreç, gündelik hayatımızda kullandığımız sistemleri ele alarak daha verimli ve uygun maliyetlere çekmeyi amaçlar. Hukuk sisteminden, finans sektörüne, bilgisayar sistemlerine kadar her şeyi kapsayabilir. Soyut kavramlar zor anlaşılacağı için bir örnekle açıklamak çok iyi olacaktır. Örneğin, bir hayali karakterimiz olsun, adı da Ali olsun. Ali’nin Ethereum blok zincirinde şu belgeleri sakladığını düşünelim: Kimlik belgesi, vasiyetname ve ev tapusu. Ali’nin öldüğü gün, ölüm belgesinin blok zincirine aktarıldığını varsayalım. Normalde Ali’nin vasiyetinin yerine getirilmesi, ölüm belgesinin incelenmesi gibi yasal süreçler yavaş işler. Birçok devlet idaresinden onay alınacağı için hata payı da vardır. Ancak, ölüm belgesi resmi olarak düzenlenip zincire yüklendiğinde her şey otomatikleşir. Dolayısıyla maliyetten kısılır ve hızlı olur. Ali, mülkünü bir akrabasına bırakmak istemiş olabilir. Ethereum ağı tarafından bu istek o akrabaya otomatik olarak aktarılır. Bu nedenle Ali’nin yakınları vasiyetnameyi görmüş olur ve bugünkü gibi devlet dairelerine gitmelerine gerek kalmaz. Çünkü her şey blokzincirde belirtilmiştir.

Sonuç olarak akıllı sözleşmelerin insan hayatını direkt etkileyen bir olgu olduğunu söyleyebiliriz. Kira kontratlarının blokzincire yüklendiğini düşünsenize. Şu an anlatılanlar buzdağının görünen yüzü. Daha büyük projeler yapılıp, daha önemli ihtiyaçlar belirlenip Ethereum ağı kullanılabilir. Dolayısıyla Ethereum’u gelecek için kullanılabilecek en önemli enstrümanlar arasında gösterebiliriz. Bu da insanları dijital vatandaş olmaya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Ethereum Nasıl Elde Edilir?

Ether almanın birçok yolu var. Nasıl şu an geleneksel finans sistemine göre mal veya hizmet sağlayarak para kazanıyorsanız, aynı şekilde emeğinizin karşılığını Ether olarak isteyebilirsiniz. Bu şekilde Ether kazanmak daha ucuzdur ve güzel bir alternatif yol sunar. Ethereum alıcısını ve satıcısını buluşturan borsalarda bütçenize göre alım yapmanız mümkün. Daha sonra dijital cüzdanınıza aktarıp saklayabilirsiniz. Türkiye’de BTC Türk üzerinden TL yatırarak Ether ile takas yapabiliyorsunuz. Ya da Türk borsalarından Bitcoin çekip yurt dışı borsalarına yatırarak Ether’e çevirebilirsiniz.

Ether almanın birçok yolu var. Nasıl şu an geleneksel finans sistemine göre mal veya hizmet sağlayarak para kazanıyorsanız, aynı şekilde emeğinizin karşılığını Ether olarak isteyebilirsiniz. Bu şekilde Ether kazanmak daha ucuzdur ve güzel bir alternatif yol sunar. Ethereum alıcısını ve satıcısını buluşturan borsalarda bütçenize göre alım yapmanız mümkün. Daha sonra dijital cüzdanınıza aktarıp saklayabilirsiniz. Türkiye’de BTC Türk üzerinden TL yatırarak Ether ile takas yapabiliyorsunuz. Ya da Türk borsalarından Bitcoin çekip yurt dışı borsalarına yatırarak Ether’e çevirebilirsiniz.

Ether Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Ether'in değeri veya fiyatı, Ethereum ağı üzerindeki etkinliğin değeri ile doğrudan ilişkilidir. Birçok kişi Ether fiyatının nasıl hesaplandığını merak ediyor. Hâlbuki diğer para birimlerinin ölçüsü nasıl hesaplanıyorsa Ether için de aynısı geçerlidir. Yine bir örnek üzerinden gidelim. Fiyat, şartlara bağlı olarak değişir. Portakal piyasasından yola çıkalım. Tedarikçinin belirlediği bir fiyat ve müşterinin aklında bir fiyat vardır. Müge tedarikçi, Ezgi müşteri olsun. Müge portakalı 2.5 TL’den satmak istiyor fakat Ezgi sadece 2 TL vermeye niyetli. Bu durumda anlaşma sağlanamadığı için ticaret gerçekleşmez. Pazarlık ile 2.25 TL’de uzlaştıklarında alışveriş gerçekleşir. Meyvelerin mevsimi de fiyatı etkiler. Kurak zamanlarda portakal arzı az olacağından, portakal almak isteyenlerin oranında düşüş yaşanabilir. Bu da fiyatın artmasına neden olur.

Elbette Ethereum portakaldan biraz farklı ama temelde aynı fikre dayanıyor. Kripto paraların fiyatını, basında çıkan haberler, firmaların ve devletlerin aldığı pozisyonlar, arz edilen miktar ve borsalardaki emirler belirliyor. Ethereum’u destekleyici haberler çıktığı zaman borsalarda yüksek alım olduğu için Ethereum değerli olarak görülür ve fiyatı artar. Ethereum hakkında olumsuz bir dalga gelirse değeri düşeceği riskli ile elinde Ether bulunduranlar satmak ister. Aynı portakalda olduğu gibi borsalarda alıcı ve satıcı emri aynı fiyattaysa değiş tokuş gerçekleşir.

Ethereum Suçlular Tarafından Kullanılıyor Mu?

Bu soruya iki türlü cevap verebiliriz. Hem evet, hem hayır. İnsanların blockchain teknolojisine henüz alışmamış olması, konuyla ilgili tam bilgi sahibi olmaması, genel yargının suçluların rahat dolaşabileceği bir sistemmiş gibi algılanmasına neden oluyor. Nedense kimse etrafına bakıp suçluların hangi araçları kullandığına bakmıyor. İnterneti kullanmayan, mesajlaşma uygulamaları indirmeyen, sosyal medyada gezinmeyen var mı? Bunları kullananlar arasından suç işleyen elbette çıkıyor. Ama kimse yasaklanmadan bahsetmiyor. İnternet hizmetlerini fayda için de kullanabiliriz, zarar vermek için de. Ethereum zinciri de kötü kullanımlara karşı önlem alınmaya çalışıyor. Ethereum’u bir sepete, kullanıcıları da yumurtaya benzetirsek, çürük yumurtası sayısı 1-2 tanedir. Hangi teknoloji olursa olsun, suç girişimi önlenemez. Ancak sıkı güvenlik önlemleri alınarak caydırıcı unsurlar entegre edilebilir.

Ethereum Madenciliği Nedir?

Ethereum, bir kişiden diğerine aktarılan işlemi (para transferi, veri gönderimi vs.) büyük bir küresel deftere kayıt eder. Bu gönderimlerin hızlı ve doğru bir şekilde kaydedildiğinden emin olmak zorundayız. Madencilik sistemi de defterin doğruluğunu ispatlayan bir araçtır. Ethereum söz konusu olduğunda bu süreç, kişi veya şirketler tarafından değil, dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilgisayar tarafından yürütülür. Bu bilgisayarlara da madenci deniliyor. Blok zincirine aynı anda karmaşık işlemler geldiği için bu bilgisayarların işlemci gücü ne kadar yüksekse karmaşık hesaplamalar o kadar çabuk çözülür. Ethereum ağının işlemeye devam edebilmesi için madencilik yapanlara bir miktar teşvik pirimi verilir. Karmaşık hesapları çözen bilgisayarlar bir miktar Ether kazanır.

Madencilik yapmak için profesyonel bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. Eskiden evde madencilik yaparak Ether kazanabilirdiniz. Hâlâ yapabilirsiniz ancak maliyetinizi çıkarmanız zor. Tıpkı bir altın madeni gibi Etherium’u da rezerv olarak hayal edebilirsiniz. Madenin derinliklerinde işlem yapanlar (yüksek işlem gücü) sizden daha avantajlı.

Ethereum Özel Anahtarları Nedir?

Ether’i satın aldıktan sonra saklamak gerek. Depolamanın veya saklamanın önemli bir parçası “özel anahtarlar”dır. Özel anahtarları posta kutusunu açan anahtarlara benzetebiliriz. Yabancı biri kutuyu açan anahtara sahip olmadan kişisel postalarınıza bakamaz. Ali ve Ayşe’nin bir gönderim işlemi yapacağını varsayalım. Ali’nin, Ayşe’nin posta kutusu adresini bilmesi, öğrenmesi gerekiyor. Ayşe’nin numarası 666 olsun. Nasıl ki IBAN numarası bilmeden bir işlem yapılamıyorsa aynı durum Ethereum için de geçerli. Ali’nin Ayşe’ye Ethereum gönderdiği anonim olarak blockchain’de yer alacağı için herkes bu işlemin gerçekleştirildiğini bilir. Heyecan verici kısım da bu. İnsanlar 666 numaraya bir Ethereum gönderildiğini biliyor ancak kimin işlemi olduğunu anlayamıyor. Ayşe, gelen Ethereum’u kullanmak için onu önce posta kutusundan çıkarması lazım. Özel anahtarı olmadan o kutuyu açamaz. Eğer anahtar kodunu kaybederse veya çaldırırsa kimse orada olan şeylere ulaşamaz. Bu yüzden özel anahtarlar kişiye özeldir, kopyalanamaz. Bu arada eğer Ali, Ayşe’nin adresi yerine başka bir adrese Ethereum gönderirse yaptığı işlemi geri alamaz. Bu nedenle, alıcı adresin doğru girildiğinden emin olmanız gerekiyor.

ethereum nedir, ethereum nasıl kullanılır?

Ethereum, Ağındaki Güveni Nasıl Sağlıyor? Güvenlik

Senkronizasyon: Hiçbir şey başka bir şeyle etkileşime girmez.

Giriş: Bir bilgisayardaki tüm iletilerin kökeninde bulunur ve gönderenin adresini bulmak için her şey denetlenebilir.

Süreklilik: Ethereum'u kapatamazsınız.

Ölümsüzlük: Hiçbir şey harici olarak silinemez. Ağ üzerindeki nesneler ancak "intihar etmek" üzere programlanabilir.

Değiştirilemezlik: Kod asla değişemez.

Ethereum’un Riskleri Nedir?

Ethereum çok heyecan verici bir teknoloji ve yeni para biçimi olsa da risk taşımadığı anlamına gelmez. Öncelikle sadece sizin bilmeniz gereken özel anahtarı iyi korumanız gerek. Sizin tutumunuza ve aldığınız tedbirlere göre bu konuda bir risk olup olmadığı hakkında bir şeyler söylenebilir. Ethereum’u bir yatırım aracı olarak düşünüyorsanız klasik sözü tekrar hatırlayalım: “Bütün yumurtalarınızı bir sepete koymayın.” Asla kaybetmeyi göze alabildiğinizden fazla Ethereum almamalısınız. Çünkü kripto paralar henüz dolar, TL gibi tam olarak kendi rayına oturmadı. Dalgalanmaları çok yüksek olduğu için zarar edebilirsiniz.

Son başlıklarda bahsettiğimiz gibi yanlış kişiye gönderim yaparsanız işlemi geri alamazsınız. İnsanların Ethereum kullanma/alma kararı da, değeri doğrudan etkiliyor. Bu yüzden piyasayı takip ederseniz ve analizler çıkarırsanız risklerinizi en aza indirirsiniz.

Özetlemek gerekirse, Ethereum çok heyecan verici ve dünyayı değiştirmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Ancak bununla birlikte gelen riskleri de bilmek gerek.

Bitcoin ile Ethereum Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum ve Bitcoin benzer yapılar olmasına rağmen birkaç noktada birbirinden ayrılıyor. En büyük fark projelerin amaçları ve varmak istedikleri hedef. Bitcoin, internetin para birimi olmayı hedefleyen bir sistem. Dijital altın deposu olarak da tanımlanan Bitcoin, hem ödeme aracı hem de yatırım aracı olarak kullanılabilir. Bazı raporlarda ve söylemlerde BTC’nin dijital altın olduğuna da değinilmiştir. Zaten Bitcoin logosundaki altın sarısı renk bu amacı açıkça belli ediyor. Ethereum ise akıllı sözleşmelerin, merkezi olmayan hizmetlerin, uygulamaların yapıldığı bir platform olmayı istiyor.

Bir diğer fark toplam arz miktarıdır. Bitcoin, protokolü gereği 21 milyon ile sınırlandırılmış. Günümüzde madencilik faaliyetleriyle dolaşıma giren Bitcoin sayısı artıyor. Ethereum’da belli bir üretim sayısı açıklanmadı. İki tarafın da sürekli işleyebilmesi için madenciliğe (minig) ihtiyacı var. Bitcoin madencilerinin elektrik tüketimi kafalarda soru işaretleri oluşturduğu için, Ethereum’un bu alanda da farklılaşacağı düşünülüyor. İlerleyen zamanlarda çevreci madencilik görebiliriz.

Ether Nasıl Güvende Tutulur? En Güvenli Ethereum Cüzdanları

Ether’i güvenli bir şekilde saklamak çok önemlidir. Genelde bankalar tarafından saklanan ve bankalar tarafından kontrol edilen diğer para türlerinin aksine, Ether’i saklamak için daha fazla seçenek var. Çünkü bankaya yatırdığınız para tek taraflı saklanır. Az da olsa risk barındırır. Etherium zincirinde ise sizde olan bir şeyi herkes bilir fakat ulaşamaz. Kısacası kendi bankanız gibi hareket edersiniz.

Eterinizi taşımak için ihtiyacınız olan özel anahtarınızı hatırlıyor musunuz? O anahtarı gerçekten iyi saklamanız gerekiyor. Anahtar kimdeyse, Ether'i kontrol eder. Bu anahtar dijital ortamda da olabilir, unutmamak için bir kâğıda da yazabilirsiniz. Güvenli saklama için iki adımlı doğrulama sistemine geçiş yapabilirsiniz.

Tüm güvenli kripto para cüzdanlarında olması gereken özellikler şunlardır:

Özel anahtarlar - Özel anahtarlarınızı kontrol ettiğiniz cüzdanlar.
Kullanım kolaylığı - Kullanımı kolay
Kalkınma topluluğu - Aktif kalkınma topluluğu.
Yedekleme ve güvenlik - Yedekleme ve geri yükleme özellikleri.
Uyumluluk - Farklı işletim sistemleriyle uyumlu olması.

Eğer bir cüzdan bunlardan herhangi birine sahip değilse, paralarınız risk altında olabilir. Cüzdan ararken, paraları orada saklamadan önce yukarıdaki şartları yerine getirdiğinden emin olun.

En İyi ve Güvenli Ethereum Cüzdanlar

1. Ledger Nano S (Donanım Cüzdanı)

Ledger Nano S, mevcut en ucuz Ethereum donanım cüzdanlarından biridir. Ether, cihazda çevrimdışı olarak saklanır. Ne zaman harcamak isterseniz, Ledger cihazda saklanan özel anahtarı kullanarak imzalar. Hem ETH hem de ETC'yi (Ethereum Classic) saklayabilirsiniz.

2. Trezor (Donanım Cüzdan)

Trezor, Bitcoin için icat edilen ilk donanım cüzdandı. Bununla birlikte, şimdi Trezor MyEtherWallet web arayüzü ile Ethereum için de kullanılabilir. Ayrıca Ether'i, şifreniz ile oturum açtığınızda etkinleştirilebilen güvenli bir elektronik çip üzerine çevrimdışı olarak depolar. Çok hafif ve taşınabilir bir cihazdır. Beyaz, gri ve siyah olmak üzere 3 renktedir.

3. Exodus (Masa Üstü Cüzdan)

Exodus, dünyanın ilk multi-crypticurrency masaüstü cüzdanı. Kullanımı özgürdür ve çekici bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Exodus cüzdanı açar açmaz bir grafik tüm paralarınızı gösterecektir. Ayrı ayrı yedi kripto para birimini (Ethereum dahil) destekliyor ve kripto para alışverişi için ShapeShift'in kurulduğu ilk masaüstü cüzdan türüdür. Exodus'u kullanırken, birinin daima internete bağlı olması gerekir, ancak özel anahtarlarınız asla makinenizi terk etmediğinden endişelenmeniz gerekmez. Tek tıklamayla e-posta kurtarma ve cüzdanınızı geri yüklemek için yedek tuşları gibi özellikler paranızın güvenliğini sağlar.

4. Jaxx (Cep Cüzdanı)

Jaxx, Kanada merkezli Decentral şirketi tarafından yaratılan bir cüzdan. 13 şifreli para birimini (ETH dahil) destekler ve sağlam güvenlik özellikleri ile zarif bir tasarıma sahiptir. Jaxx'te özel anahtarlar cihazı asla terk etmez. Gerektiğinde fonlarınızı geri yüklemenizi sağlar.Ürünün yenilikçiliğine ve bakımına dikkat çeken inanılmaz bir geliştirme topluluğuna sahiptir. Jaxx cüzdanı Android, iOS, Mac OS, Windows, Linux için kullanılabilir. Ayrıca önümüzdeki aylarda donanım cüzdanını da piyasaya sürüyorlar.

ethereum hakkında, ethereum nasıl varolmuştur

5. Mist (Masa Üstü Cüzdan)

Mist resmi bir Ethereum cüzdanı. Mist'i kurduğunuzda, tüm Ethereum düğümleriyle senkronize edildiğinden başlamak biraz zaman alıyor. Senkronizasyon tamamlandıktan sonra, güvenli bir şifre belirlemenizi ister. Bu şifreyi unuttuysan, şifreyi hatırlamak zorundasın, çünkü Mist'e erişmenin başka yolu yok. Bundan sonra süreç, diğer cüzdanlarda olduğu gibi oldukça tipiktir. M-cüzdan'da işlemleri yapmak için bir çift genel ve özel anahtara erişebilirsiniz. Özel anahtarlarınız cihazın kendisinde olduğundan güvenlik konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Mist, ayrıca diğer para birimlerini alışverişinde bulunmak için yerleşik ShapeShift'e sahiptir.

6. MetaMask (Masa Üstü Cüzdan)

Ethereum ağına erişmek için bir tarayıcı gibidir. Sadece Ethereum'u depolamanıza ve göndermenize olanak tanır, aynı zamanda merkezi olmayan Ethereum uygulamalarına erişmenizi sağlar. Bir test ağı ve ana Ethereum ağı arasında hızlıca geçiş yapabileceğiniz sezgisel bir tasarıma sahiptir.

7. MyEtherWallet (Web Cüzdan)

MyEtherWallet diğer geleneksel cüzdanlardan farklıdır. Çünkü diğer web cüzdanlarının aksine burada Ethereum'un özel anahtarını makinenizde kontrol ediyorsunuz. Akıllı sözleşmelere yazabileceğiniz ve erişebileceğiniz hiçbir üçüncü taraf sunucusu olmayan açık kaynaklı bir cüzdan. Dahili bir BTC-ETH (ve tam tersi) takas tesisi vardır. MyEther'in tarayıcı ortamında fonlarına erişmek için Trezor veya Ledger Nano S'yi de bağlayabilirsiniz.

8. ETHAdress (Kağıt Cüzdan)

Kağıt cüzdan ile rahat iseniz, bir Ethereum kağıt cüzdan oluşturmak için açık kaynak projesi olan ETHAdress’i kullanabilirsiniz. Kağıt cüzdanlar, hem genel anahtarları hem de kağıt üzerine basılan özel anahtarları içerir. Özel anahtarları şifreleyen ek gizlilik seçebilirsiniz. Bu cüzdan, mevcut en ucuz soğuk depo şeklidir.

9. KeepKey (Donanım Cüzdanı)

KeepKey, en uygun maliyetli Ethereum donanım cüzdanıdır. ETH'nizi güvenli bir çevrimdışı ortamda tutar ve Ledger Nano S veya Trezor ile aynı özellikleri sunar. Diğer iki rakibinden daha büyük bir ekrana sahiptir ve biraz ağırdır (yani taşımak kolay değildir). KeepKey'in plastik gövdesi, yanlışlıkla düşürüldüğünde hasar görmesine neden olur, ancak arabirimini beğenirseniz sizin için doğru cüzdan olabilir.

*Ethereum'u uzun süre tutmayı planlıyorsanız, Paper wallet yöntemini ya da Ledger Nano S. gibi bir donanım cüzdanını kullanmalısınız.

ethereum classic satın al, ethereum classic Cüzdan Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

3. Nesil Blok Zincir Teknolojisi: CardanoBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ethereum Classic
Ethereum Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: