Kripto Dünyasına Yeni Giriş Yapan
Ethereum Classic

23/03/2018 Cuma 02:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

ETHEREUM CLASSİC TANIMI

Ethereum Classic Nedir? Blok zincir teknolojisine dayalı açık kaynaklı bir platformdur. Merkezi olmayan bir uygulama sağlayarak kullanıcılarına kolaylık sağlar. Ethereum Classic, "Classic Ether / ETC" olarak adlandırılan bir kripto para değeridir. Classic ether simgesi ETC sembolü altında kripto para alışverişi üzerinde işlem görür. Ethereum Classic’in Ethereum'dan ayrılma süreci 2016'da gerçekleşti. Gönüllü programcılar tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir proje olan ETC, üçüncü parti uygulamalara ve akıllı sözleşmelerin yürütülmesine izin veren tamamen merkezsiz bir ağ üzerinde çalışır.

Kripto dünyasına yeni giriş yapanlar arasında, neden iki Ethereum olduğu konusunda çok fazla karışıklık oldu. ETC'nin ne olduğunu cevaplamadan önce, Ethereum Classic'in yaratılmasına yol açan olayları bilmek önemlidir. Ethereum'un kurucuları Vitalik Buterin, Gavin Wood ve Jeffrey Wilcke, 2014'te genel, tamamen güvenilir, akıllı bir sözleşme platformu uygulamak isteyen yeni nesil bir blok zincir üzerinde çalışmaya başladı.

ethereum classic, ethereum classic hakkında herşey

Ethereum Tanımı

Ethereum, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları kurup akıllı sözleşmeleri kullanmalarını sağlayan blok zincir teknolojisinde çalışan şeffaf bir blok platformudur. Ethereum da tıpkı Bitcoin gibi merkezsiz yani kontrol edilemiyor. Ancak Bitcoin protokolünün aksine, Ethereum uyarlanabilir (ayrılabilir) ve esnek olacak şekilde tasarlandı. Ethereum platformunda yeni uygulamalar oluşturmak kolaydır ve Homestead sürümü ile artık herkes bu uygulamaları kullanabilir.

İlk başta Ethereum doğdu

Ethereum’u Rus bir programcı olan Vitalik Buterin yaratmıştır. Vitalik, blok teknolojisini erken aşamada farkedip Bitcoin Magazine'i kuran kişidir aynı zamanda. 2013 yılının sonlarında Bitcoin'in yapamadığı işleri yapmak için Ethereum'u kurdu ve Ocak 2014'te Miami, ABD'deki The North American Bitcoin Konferansı'nda resmi olarak Ethereum’u ilan etti. Ethereum sadece şifreleme amacıyla inşa edilmedi. Aynı zamanda Ethereum Platform’unda DApps'i ve akıllı sözleşmeleri kodlayabilir, çalıştırabilir ve yürütebilirsiniz.

Sert Karar: DAO Hard Fork (Sert Çatal)

Ethereum projesinin başlamasından iki yıl sonra, Ethereum topluluğu DAO'yu başlattı. Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş, kısacası DAO, merkezi olmayan kripto projeleri için merkezi olmayan bir girişim sermayesi fonu gibi davranmak üzere inşa edilmiştir. Fikri; hiçbir yönetim kurulu ya da çalışanı olmayan, statüsü bulunmayan bir yerel örgüt oluşturmaktı. Bunun yerine bağımsız aktörleri ana aktörler olarak kullanıyordu. Mayıs 2016'da DAO, gelişimini finanse etmek için bir kalabalık token satışı yaptı. 150 milyon dolarla şimdiye kadar yapılan en büyük ikinci satış oldu. Kısa süre sonra DAO'nun kodundaki bir kusur korsanlar tarafından farkedildi ve DAO'nun fonlarından 50 milyon dolardan fazla boşaltıldı. Talihsiz olay, DAO yatırımcılarını ve Ethereum topluluğunu büyük bir düşüşe sürükledi. Bu olay yaşandığında Ethereum Platformu daha bebeklik dönemindeydi. Ethereum'un değeri haber çıktığında aniden düştü. Korsanlar aslında Ethereum'u değil, DAO kodunu hacklemesine rağmen Ethereum, DAO ile olan ilişkisi nedeniyle bir dönem itibarını ve yüksek piyasa hacmini kaybetti.

Bir örnekle açıklamak gerekirse: Ethereum platformunu internet, DAO'yu da web siteniz gibi düşünün. Web siteniz saldırıya uğradıysa, bu internetin hatalı olduğu anlamına gelmez; Bunun yerine, ana bilgisayarınızda veya web sitenizin kodunda hata var demektir. Ancak web siteniz şimdiye kadar İnternette yaratılan ilklerden biri olsaydı, interneti güvensiz bir yere benzetebilirdiniz. Bu, halkın kripto para birimlerine olan güvenini sarstı. Bu nedenle Ethereum topluluğunun çoğunluğu, Ethereum'a yatırım yapanların maddi kayıp ve itibarını düzeltmesi için "sert çatal" yapmaya karar verdi. Temel çatışma, topluluğun aynı blok zincirinde aynı protokolleri izleyemeyeceğine karar verdiği bir tür ayrılmadır. DAO yatırımcılarının kaybının iadesi için Ethereum blok zincirinde Blok, 192.000'deyken sert bir çatal uygulandı. Sert çatal saldırıya uğrayan işlemi geçersiz kıldı ve bloğun yeni bir sürümü oluşturuldu. Böylece Ethereum platformu "Ethereum Classic" (ETC) ve "Ethereum" (ETH) olmak üzere sert fork sonucu ikiye ayrıldı.

ethereum classic nedir, ethereum classic güvenilir mi

DAO, Ethereum'un platformunda inşa edilen en eski ve en büyük uygulamalardan biridir. İlkeler gereği sert çatallamayı reddeden Ethereum topluluğunun bazı üyeleri tartışmalara yol açtı. Bir diğer kısmı çatallamayla işlemi tersine çevirmek ve blok zinciri düzeltip çalınan paraları iade etmek istedi. Tartışmalar sonucunda ilk grup, bir kurtarma işleminin blok zincir teknolojisinin ilkelerine aykırı olduğuna karar verdi ve bu yüzden eski blok zincirini korudular. Bu nedenle orijinal Ethereum, temelde Ethereum Classic'tir ve Ethereum'un (ETH) mevcut versiyonu temelde "yeni" Ethereum'dur. Başka bir deyişle, ETC eski bloğun eski şifrelemesidir ve ETH yeni sürümüdür.

DAO sert forkundan önce ETH'ye sahip olan kullanıcılar, çatalın ardından eşit miktarda ETC'ye sahip oldular. Sert çatalın amacı, hem çalınan paraların iadesi için hem de yoğun hesaplamalar için ödemelerin daha akılcı bir şekilde dağıtılmasıydı ve bu da ETH’de gerçekleştirilen saldırılar için uygun koşulların ortadan kaldırılmasına yol açtı.

Ethereum Classic, Ethereum blok zincirinin bir parçasıdır. Teknolojisi Ethereum'a çok benzer, ancak fiyat ve popülaritesi daha düşüktür. Şu anda önde gelen kripto para birimleri arasında yer alıyor ve Coinmarketcap üzerinde piyasa değeri ile en iyi ilk 20 sıralamasında yer alıyor. Ethereum Classic, Ethereum paralarından daha düşük bir popülerliğe sahip olmasına rağmen kripto para birimleri arasında kendi büyümesini gerçekleştirmeyi başardı.

Bir sonraki nesil blok zincir teknolojisi

Blockchain teknolojisi, ilk önce gizemli yazarı Satoshi Nakamoto tarafından "Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi" adlı 2008 yılında yayınlanan Bitcoin'in teknolojik temelidir. Daha genel kullanımlar için blok zincir kullanımı önceleri de tartışılıyordu. Bir blok zinciri; her ağ düğümünün yürüttüğü ve bloklara ayrılmış aynı işlemlerin kaydedildiği dağınık bir bilgi işlem mimarisi. Bir seferde yalnızca bir blok eklenebilir ve her blok, önceki bloğu sırayla izlediğini doğrulayan bir matematik kanıtı içerir (POW). Bu şekilde, blok zincirin "dağıtılmış veri tabanı", tüm ağ üzerinde fikir birliği içerisinde tutulmaktadır. Bireysel kullanıcı etkileşimleri (işlemler) güçlü şifreleme ile güvence altına alınır. Ağı koruyan ve doğrulayan düğümler, protokole kodlanmış ekonomik teşviklerle teşvik edilmektedir.

Bitcoin, kısa zamanda geliştiricilerin dikkatini çekti ve blok zincir teknolojisi üzerinden eşler arası aktarım dışındaki amaçlar için geliştiriciler tarafından daha gelişmiş yeni projeler yaratılmaya başlandı. Bunların birçoğu "alt coin" adı altında - orijinal bitcoin eşleştirme protokolüne yeni özellik veya yetenekler eklemek için geliştirildi. Yaratıcıların kendi kripto para birimleri olan ayrı blok zincirler oluşturuldu. Ethereum'un mucidi Vitalik Buterin, 2013 sonlarında yeniden programlanabilen tek bir blok zincirin diğer birçok projeyi de kapsayabileceğini önermişti.

Ethereum Classic (ETC) tıpkı Ethereum gibi merkezi olmayan programlanabilir bir blok zinciridir. Ve ETH gibi, ETC de borsalarda işlem görür ve Ethereum (ETH) ile aynı merkezileştirilmiş uygulamalar ve akıllı sözleşmeler sunar. Ayrıca, Solidity adlı akıllı sözleşme diline de sahiptir. ETC’de de aynı ETH’de olduğu gibi madencilik yapılır.

ethereum classic hakkında, ethereum classic nedir

Ethereum Klasik'in Ardındaki Ekip (ETC)

Ethereum Classic'in arkasındaki fikir lideri, söylenilene göre isimsiz bir Rus programcı. ETC'nin arkasındaki ekip, genellikle sahnelerin arkasında olmayı yeğler. Ekip üyelerinin çoğu takma ad kullanıyor. ETC topluluğu ve ekibi "yeni" ETH topluluğundan çok daha küçüktür.

Not: Ethereum Classic, bu yılın sonuna kadar 230 milyon ETC ile sabit bir para birimi sınırı belirleyerek para politikasını değiştirecek.

Ethereum Classic Cüzdanlar

Donanım Cüzdanları - Trezor, Ledger Nano S , Mobil Cüzdanlar - Jaxx (iOS, Android), Masaüstü Cüzdanları - Jaxx (Windows, Mac OS, Linux), Sis (Windows, Mac OS, Linux), Web Cüzdanları - Classic Ether Cüzdan, Kağıt Cüzdanlar – Classic Ether Cüzdan

Ethereum Classic Projeler

Ethereum'un, pazardaki akıllı sözleşmelerin ve DApps'in rakipsiz kralı olduğu şüphesizdir. Ama Ethereum Classic'in çok geride kalmadığı da bir gerçektir. Ethereum Classic, Ethereum'un sunduğu tüm özellikleri sunuyor ve pazardaki en iyi 20 arasında. Aslında, Ethereum Classic'in blok zincirindeki birkaç ICO ve projeler, aslında ölü olmadığına dair yeterli kanıt. Ancak, bu projeler ve ICO'ların şimdiye kadar piyasa değeri üzerinde çok az etkisi oldu.

Ethereum Classic’teki önemli projeler ve ICO'lar şunlardır:

ICO'lar-Postalji, Korion, DEX

Projeler- Stamp.io, InPay, BitTicket

Ethereum Classic'in Geleceği

Ethereum Classic'in geride kalması ya da güçlenmesi, yalnızca zamanın söyleyebileceği bir şey. Mevcut piyasa konumunu izleyerek, burada kalır gibi görünüyor, ancak bu uçucu kripto piyasasında doğru şeyi tahmin etmek zor. Piyasa açısından bakarsanız, ETC rekabetçi bir kripto paradır. Temmuz 2016'dan Temmuz 2017'ye kadar olan son bir yıllık dönemde ETC, % 1600 oranında büyüdü; bu geniş miktarda kâr ve gözardı edilmesi zor bir sayı. Ancak, ETC'nin ETH ile rekabette kalması gerekiyorsa, teknoloji ve kullanım örnekleri açısından da kesinlikle Ethereum'un hızıyla yenilik yapmalı ve Enterprise Ethereum Alliance gibi ortaklıklar üretmelidir. Aksi takdirde, Ethereum Classic, Kodak gibi modası geçmiş olacak. Gelecekte Ethereum Classic'in, Vitalik gibi vizyoner bir liderden yoksun olarak nasıl çalıştığını görmek ilginç olacak.

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

ethereum classic satın al, ethereum classic Cüzdan Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Blok Zincir Destekli Platform: VeChainBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Yeni Kripto Para: Ethereum Classic
Ethereum Classic Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: