Ethereum ERC-20 Protokolü
Nedir, Ne İşe Yarar?

16/01/2017 Salı 20:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

ICO'ların ortaya çıkmasıyla birlikte, ERC20 simgeleri (token’i simge olarak varsayın) önemli bir adım attı. Deneyimli bir Ethereum meraklısı, geliştirici veya yatırımcı için bir ERC20 simgesinin sonuçları açıktır. Yeni katilimcilar veya teknoloji ile ilgisi olmayanlar, ERC20 simgesinin ne oldugunu bilmeyebilirler. Bu bilgi boşluğunu, bir ERC20 simgesi nedir, ana yönleri nelerdir, sahip olma avantajları nelerdir, neden bu kadar popüler olduğunu açıklayan bir anlatım ile doldurmaya çalışacağım.

ethereum erc protokolü

2014’te duyurulan Ethereum, dünyada herkesin blok zinciri üzerinden istediğini yapabilmesi için tasarlandı. Ethereum tabanlı merkezsiz uygulamaların da kendi işlemlerini yürütebilmesi için token’lara ihtiyacı var. Geçtiğimiz 6 ay boyunca, Ethereum blok zincirindeki yeni çıkacak kripto projelerine yatırım miktarı (ICO) inanılmaz oranda arttı ve 2017'de 800 milyon dolar yükseldi.

ERC20'den önce, her ICO simgesi, bir Ethereum "akıllı sözleşme" olarak uygulanmıştır Ethereum akıllı sözleşmeleri için Ethereum token standardı (ERC20) kullanılır. Yani Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmelerle yaratılmış tokenlerin kodudur. 2015 yılında geliştirilen ERC-20, bir Ethereum simgesinin uygulamak zorunda olduğu ortak kurallar listesini tanımlar. Bu, geliştiricilere Ethereum ekosisteminde yeni simgeleri nasıl işleyeceğini programlama olanağı verir. Bu protokol, tüm ERC-20 simgeleri için aynıdır. En devrimci uygulamalardan biri, bağış toplama işleminin tokenleşmesi olmuştur.

'ERC' (Ethereum Request for Comments), Ethereum ağında iyileştirmeler önermek için resmi bir protokol ve '20' sayısı benzeri olmayan özgün tasarı kimlik numarası. ERC aslında standarttır ve yazılım evreninde bazı şeylerin belli bir standardının olması büyük kolaylık ve avantaj sağlar. Token’larda da bundan söz edebiliriz

Yapılan protokol, cüzdanlardan borsalara, akıllı sözleşmelerden girişimcilere kadar herkese açık bir şekilde sunuldu. Böylece yeni token sisteminde izlenecek adımlar belirlendi. Bu, şu demek: Sisteme yeni bir token sunulacaksa sıfırdandan işe girişilmez. Dolayısıyla günümüzde Ethereum blokzincirinde bütün simgeler ERC-20 ile uyumludur. Bunlar, değeri olan Bitcoin, Monero, Ethereum, Ripple veya başka herhangi bir kripto para gibi gönderilebilen ve alınabilen blok zincir varlıklarıdır.

Popüler şifreleme ve blok sistemi olan Ethereum, satın alınabilen, satılan veya ticaret yapılabilen tokenlerin kullanımına dayanır. Ethereum ile birlikte kullanılabilen birkaç farklı token vardır ve bu Ethereum blok zincirinin yerli para birimi olan etherden farklıdır. Bu dijital varlıklar blok zincirini kullanan akıllı sözleşmelerdir.

erc-20 protokolü nedir, erc-20 protokolü ne işe yarar

ERC 20 geliştiricilere yetki verir; tüm Ethereum simgeleri için izlenecek kuralların ortak bir listesini tanımlar; yani bir simgenin, Ethereum sistemi içinde nasıl çalışacağını doğru bir şekilde tanımlamak için her tür geliştiriciyi güçlendirir. ERC-20'nin geliştiricilere olan etkisi büyüktür, çünkü bu sayede her bir yeni simge yayınlandığında projelerin yeniden yapılması gerekmez. Daha ziyade, simgeler kurallara uymaları şartıyla, yeni simgelerle uyumlu olacak şekilde tasarlandı.

ERC-20, Ethereum sistemi içindeki simgelerin yararı için altı farklı fonksiyon tanımlar. Bunlar genellikle simgelerin nasıl aktarılacağı ve kullanıcıların bir simgeyle ilgili verilere nasıl erişebilecekleri dahil olmak üzere temel işlevsellik konularıdır. ERC-20 aynı zamanda her simgenin aldığı ve diğerleriyle uyuştuğu iki farklı sinyal belirtir. Fonksiyon ve sinyaller, Ethereum sistemi içindeki simgeler bir araya geldiklerinde normal olarak çalışmalarını sağlar. Bu, ether para birimini destekleyen hemen hemen tüm cüzdanların ERC-20 uyumlu token desteklediği anlamına gelir.

Dediğim gibi ERC-20 uyumlu simgeler akıllı sözleşmelerin, transferlerin en basit yoldan anlaşacağı altı fonksiyondan oluşuyor. Token’ın transfer bilgisinden, taşıdığı verilere kadar her şey ERC-20 ile topluca sağlanır. Bu algoritmanın bütün ekosistemde aynı olması yazılımcılara ve kullanıcılara hız kazandırıyor.

ERC20 tokenlerinin ana yönleri nelerdir?

ERC20 protokolü, geliştiricilerin ortak, temel davranış kurallarına uyan bir token geliştirmelerine izin verir. Standart yaygınlaştığından ve teste art arda girildiğinden (yani art arda bir sürü token çıktığından), ERC20 simgeleri ICO endüstrisinde temel bir unsur haline geldi

ERC20 belirteçlerinin temel özellikleri şunlardır:

-Çoğu borsa tarafından teknik açıdan anında kabul edilebilirler.

-Çoğu Ether cüzdan, oluşturulan tüm belirteçleri otomatik olarak kaydedebilir.

-Kullanıcılar bu simgeleri kullanarak işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapabilir.

Bu özellikler, ERC20 simgelerinin yaratıcılarına ve kullanıcılarına açık avantajlar sağlar. Kullanıcı için, borsalarda veya diğer cüzdanlarda ERC20 simgelerinin edinilmesi, depolanması ve daha sonra satışı kolaydır. Satın almayı kararlaştırdıklarında ICO'nun diğer yönlerine odaklanmaları için yeni bir şey öğrenmek zorunda değildirler.

Standartlaştırmadan türetilen bu avantajlar, her oyuncunun protokole göre simgenin davranışının farkında olduğu bir ortam yaratır. Bu, daha fazla geliştiricinin ERC20 simgelerini kullanmasına ve kendi kendini güçlendiren bir döngüye neden oldu.

erc protokolü hakkında, erc protokolü

Bu protokol aktif olmasına rağmen teknik olarak hala taslak aşamasındadır. Gelecek günler için bir basamak gibi de düşünebiliriz. Yine de, çıkan tüm yeni simgelerin ERC-20 kurallarına uyma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Ethereum üzerinde oluştural tokenlerde oluşan en büyük risk, doğrudan akıllı bir sözleşmeyle gönderilen simgelerin ortadan yok olabilme ihtimalidir. Yani siz bir para üretiyorsunuz akıllı sözleşmeyle onu gönderiyorsunuz ama protokol size yanıt vermiyor. Bu da transferle giden paranın kaybolduğu anlamına gelir. Bugüne kadar da bir miktar para ERC20’nin bu hatasıyla kayboldu. Ama Ethereum geliştikçe bu gibi hatalar için iyileştirme yapılarak sorunlar çözülecektir. Yine de şimdi ve gelecekte ERC-20’nin Ethereum'un hayati yönünü temsil edeceği bir gerçek. Ethereum'daki simge sözleşmeleri için ortak bir dizi özellik ve arayüz sağlamaya yönelik bir girişim olarak ortaya çıktı ve küçük hatalar dışında başarılı olduğu kanıtlandı

Token sözleşmeleri için hiçbir merkezi kayıt bulunmadığını bilmek önemli, bu nedenle belirli bir adın veya simgenin benzersizliği garanti edilemiyor. Bir token sözleşmesi oluşturduktan sonra , gönderimin kabul edilmesine yönelik verilen bağlantıdaki talimatları uyguladığınızdan emin olduktan sonra simgenizin MyEtherWallet ve CoinMarketCap gibi ortak sitelere eklenmesini istemelisiniz. Token sözleşmesinin adının uzunluğu konusunda herhangi bir sınırlama yok fakat bazı cüzdan uygulamalarında uzun adların kesilmesi muhtemel, bu nedenle adın kısa tutulması en iyisidir.

Tüm ERC20 belirteçleri Ethereum cüzdanınızla aynı ağda işlem görür. MyEtherWallet, tüm ERC 20 tokenlerinizi saklayabileceğiniz bir yer için mükemmel bir kaynaktır. Aynı şekilde Eidoo’yu da kullanabilirsiniz. O da tüm ERC20 tokenleri için bir Ethereum Cüzdandır. Eidoo’da, ERC20 ve ERC223'ü desteklediği için herhangi bir şey yapılandırmanıza gerek kalmaz, tokenleri sistem otomatik olarak tanır.

Ethereum blok zincirine dayanan tokenlerin büyük çoğunluğu ERC20 standardına dayanmaktadır. Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler yoluyla verilen simgeler için ortak kurallar seti oluşturur ve ICO'lar aracılığıyla serbest bırakılan simgelerin çoğunun temelini oluşturur. Standart, Eylül 2017'de Ethereum GitHub sayfasında resmileştirildi, bu da ethereum üzerinde oluşturulan tüm belirteçlerin kurala uyması gerektiğini gösteriyor. ERC20 bir teknoloji, yazılım veya kod parçası değildir. Bu bir teknik şartname. ERC223 ise, sözleşmelerin gelen token işlemlerini ele almasını sağlayan ve yanlışlıkla gönderilen simgelerin sözleşmeler tarafından kabul edilmesini önleyen başka bir token stantartıdır.

Sonuç olarak ERC-20’de daha az risk, daha azaltılmış karmaşıklık ve tokenlerin artan likiditesi vardır. Başarılı bir ICO, kendileri ve borsa geliştiricileri arasında herhangi bir iletişim olmaksızın borsalarda işlem yapabilir. ERC20, olumlu bir geribildirim döngüsü teşvik etmiştir. Çünkü token alıcıları yeni ICO simgeleriyle ticaret yaparken daha emin olabilir. Böylece daha fazla ICO tokenleri satın alınmasına ve daha fazla ICO oluşturulmasına ve sonuç olarak da Ethereum blok zincirinde daha fazla yenilik ve değer kazanmasına neden olur.

Etherium blok zinciri üzerinde ERC-20 ile geliştirilen bazı kripto para birimleri şunlardır: Qtum(qtum), OmiseGo(OMG), Eos(EOS), Populous(PPT), Tron(TRX), Ox(ZRX), Walton(WTC), Power Ledger(POWR), Salt(SALT)…

erc protokol, erc protol ne işe yarar Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Lisk Coin Nedir, Ne İşe Yarar?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:ERC-20 Protokolü Nedir?
ERC-20 Protokolü Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: