EOS Coin Nedir?
Ne İşe Yarar?

08/01/2018 Pazartesi 23:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

EOS yeni bir coin. EOS.io şirketi tarafından 26 Haziran 2017'de ICO'su başlatılan proje 28 Haziran 2018’de sona erecek. EOS, Ethereum'a doğrudan bir rakip gibi görünüyor. İki başarılı kripto paranın, Steem ve Bitshare’in kurucusu da olan Dan Larimer, yeni blok zincir projesi EOS’un Etheriumdan daha hızlı ve ölçeklenebilir olacağının sözünü veriyor. EOS.io, işletmelerin web sitesi çerçevelerine benzer bir mimari kullanarak mevcut web tabanlı uygulamalara benzeyen blok zincir uygulamaları oluşturmalarını sağlayan bir platform. Blok zincirini etkili bir şekilde paylaşmak için Ağ Bant Genişliği Tahsis sistemini kullanan EOS, kulanıcılarının merkezi olmayan uygulamaları daha verimli bir şekilde oluşturmalarını sağlayacak.

Ethereum satın al

eos coin nedir, eos coin satın alma

Ağın daha da geliştirilmesi için mevcut model % 5 enflasyona izin verir. Ethereum gibi EOS da açık kaynaklı projeler ve tüketici yönelimli merkezi olmayan uygulamalar için geliştirilmiş bir akıllı bir sözleşme. Ethereum'dan pazar payı almayı ve büyük ölçekli işletmeler için kullanılabilirliği ile daha ölçeklenebilir bir blok zincir olmayı amaçlıyor. Dağıtılmış bir süper bilgisayar görevi gören Ethereum'un sanal makinasının aksine EOS, uygulamaların üzerine kurulabilecek dağıtılmış bir işletim sistemi benzeri yapı etrafında kurulmuştur. EOS.IO yazılımını benimseyen blok zincirleri, ağın büyümesine veya bakımına yardımcı olması için bir vakıf veya kar amacı gütmeyen bir organizasyona ihtiyaç duymuyor; çünkü bu tür blok zincirler her zaman kendi kendini finanse edecek.

EOS'nun vaat edilen iki özelliği, ilk çıktığında herkesin dikkatini çekti:

*EOS, merkezi olmayan bir işletim sistemine benzer; pratikte bu, geliştiricilerin EOS üzerinde uygulamalar oluşturabileceği anlamına geliyor. EOS coin zincirini kullanabilmek için hesabınızda EOS kripto paranızın olması gerekir. Etherum, kullanıcılarından her işlem için ödeme yapmalarını ister ve işlem ücretleri çok yüksektir. EOS’ta ise sunucu kaynağını kullanmak için hiçbir coin harcamanız gerekmez, yalnızca EOS coini bulundurmanız yeterli. Hesabınızda EOS olduğu sürece ücretsiz işlem yapabilirsiniz. EOS'taki blok ödülleri, bu sunucuların EOS uygulamalarını barındıracak bir teşvik unsuru. Böylece geliştiricilerin kendi özel iş mantığına odaklanmalarına olanak tanıyor.

*Uygulama yaratma aşamasında her zaman diğer kullanıcıların uygulamalarındaki çalışmaları görebilirsiniz. Bunun en güzel tarafı eğer uygulamanızda bir hata varsa ya da fikrinize benzer bir şey daha önce yapıldıysa, topluluk bunu size bildirebilir ve daha sonra bir düzeltme, yenilik yapabilirsiniz. EOS, aralarında bir mesaj değiş tokuş eden bir grup insan ve / veya bot gibi yapılandırılmış. Bunu da her kullanıcı veya botun hesabının bulunduğu bir e-posta sistemi olarak düşünebilirsiniz. Merkezi olmayan işletim sisteminde çalışan uygulamalar birbirleriyle iletişim kurabilir, paylaşım yapabilir. Her şey açık ve şeffaftır. Ayrıca uygulamalar açısından güvenlik duvarını kullandıracak tedbirler de olacak EOS’ta. EOS Cüzdanı için MetaMask (Chrome tarayıcı eklentisi) kullanın.

eos coin hakkında, eos coin ne amaçla tasarlandı

EOS’ta İşlem Hızı

Eos, merkezi olmayan uygulamaları (Dapps) destekleyen bir kripto platformudur. Geliştiricilerin bu Dapps'ları geliştirmesini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Eos’a bu yüzden Etherium katili diyorlar. Çünkü EOS ağını kullanmak Etherium’dan daha kolay ve farklıdır;

EOS ağında her şey şeffaf olacağı için kullanıcılar birbirlerinin yaptıkları işlemleri rahatça görebilecek. Kaynak kodu ("bot") bir veri olarak değil herkesin okuyabileceği şekilde kelimelerle, direkt olarak blok zincirine yüklenir. Etherium’da verileri anlayabilmek için o kodun yazılımını bilmeniz gerekiyor. Amaç şu; uygulamayı yaratma sürecinizde eğer bir hatanız olursa ağı kullanan herkes sizin hatanızı görüp anında müdahalede bulunabiliyor. Kullanıcılar tarafından kolayca okunup farkedilebildiği için siz de böylelikle hata yaptığınız yeri düzeltme şansına sahip oluyorsunuz.

Ethereum'da bir uygulama oluşturmak için öncelikle uygulama için kod yazıp daha sonra bunu makine moduna geçirmeniz gerekir. Ancak Eos bu işlemi daha kolay hale getirmeye çalışıyor. Yani EOS üzerinde merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurmak için akıllı sözleşmelere gereksiniminiz kalmayacak. Bu da kullanıcıların bu etkileşimler için artık para ödemeleri gerekmediği anlamına gelir. Yazmak / yaymak için haklı olarak para harcamak istemiyorsunuz. EOS’ta, veritabanı yönetimi, hesap yönetimi ve diğer hizmetler gibi platformda temel hizmetler sunarak geliştiricilerin kodu yeniden yazması gerekmez. Ethereum'da, tüm bu standart / temel özellikler için bu kodun tamamını yeniden yazmak zorunda kalacaksınız. EOS bunu Etherium’a karşı bir silah olarak kullanıyor. Bir bakıma akıllı uygulamaları yaratmak için kullanılan bir işletim sistemi gibidir. Ve hakkında en bilinen şey, çalışmasının çok kolay olması. EOS'un tüm teknik özellikleri Steemit'tin beyaz kağıdında (white paper) bulabilirsiniz.

eos coin nasıl alabilirim, eos coin nasıl alınır

Coinlerin % 90'ını yatırımcılara dağıtacaklar. Bu ICO için oldukça cömert bir yaklaşım. Bu, iki döneme bölünecek ve birinci kısımda % 20 ve ikinci kısımda % 70 dağıtılacak. Elbette bir EOS blok zinciri yaratmak zaman alacaktır, bu arada kripto dünyasında birçok yenilik olabilir ve bir yıllık ICO döneminde başka geliştiriciler EOS’un fikirlerinin üstüne çıkabilir. Bu da haliyle bir dezavantaj olur. Özellikle Etherium, EOS değerlemesini etkileyebilecek çok sayıda ölçeklenebilirlik çözümü uygulamak için çalışıyor. Ama kurucuların Steemit Platformu fikri harika ve gün geçtikçe daha da gelişip kullanımı yaygınlaşıyor. EOS’un ihtiyacı olan tek şey zaman ve uygun finansman. EOS coin biraz dalgalı, onun için yakın gelecekte fiyatının ne olacağını kestiremiyorum. Bu yazıyı yazarken bir EOS fiyatı 10 $ ve neredeyse 6 milyar dolar piyasa değeri, 600 milyon dolar da 24 saatlik hacmi var.

BitShares, saniyede 100.000'e kadar işlem işleme hızına izin veren yatay ölçeklenebilirlik kavramını getirdi. Steem Platform, kullanıcılarına ücret karşılığı olmadan uygulama ile etkileşim kurabileceği bir araç sağlayarak işlem maliyetleri sorununu çözmeye çalışıyor. Dan Larimer bu sefer EOS için her bir proje dahilinde blok zincir uygulamalarının ticari ölçekte yaygın kullanımını engelleyen temel bir sorunu çözdüğünü iddia ediyor. Yani EOS'un blok zincir modeli, d'App geliştiricilerine %5’lik bir pay sağlar. Bu sayede kullanıcılar tarafından blokların sürekliliğini mümkün kılmaya çalışır. Ayrıca EOS göstergesi sahipleri kaynaklarının paylarını diğer geliştiricilere kiralayabilir / devredebilir. Geliştirme (ICO) aşamasının sonunda, block.one geliştirdiği EOS.IO yazılımını bir açık kaynaklı yazılım lisansı altında herkese açacak.

Dan Lanimer’in “Paralel İşlem” dediği sistem ile elde edilen teknoloji sayesinde saniyede milyonlarca işlem yapacak potansiyele sahip bir blok mimarisi kurulacak. Yüksek işlem maliyetleri ve kötü işlem hacmi Ethereum'un kritik zayıf yönleri, bu nedenle bu özellikler EOS'u blok zincir geliştirme çözümü için ciddi bir iddia haline getiriyor. EOS zamanla işlem ücretlerini ortadan kaldıracağını söylüyor ve merkezi olmayan uygulamaların hızlı ve kolay bir şekilde yaratılmasına olanak tanıyor. Tabii bunların hepsi uzun zaman boyunca varsayım olarak kalacak. Eğer vaat ettiklerini gerçekleştirise proje şahane. EOS hala büyük ölçüde kavramsal olduğundan, ICO Ethereum (ERC-20) üzerinde yürütülüyor.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

eos coin nedir, neden tercih edilebilir?

Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Stellar Lumens Nedir?
Ne İşe Yarar?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:EOS Coin Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
EOS Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: