Doğru ICO Yatırımlarını Seçme:
Temel Kılavuz

02/05/2018 Çarşamba 19:45

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

İlk Coin Teklifi (Initial coin offerings-ICO) meşru bir para toplama yöntemi olarak geliştiriciler arasında oldukça ün kazandı. Bu kılavuzda, doğru ICO yatırımlarını nasıl seçeceğinizle ilgili önemli bilgileri açıklayacağız.

ico nedir, ico yatırım nasıl yapılmalı

Şirketler veya geliştiricler, projelerini finanse etmek için para toplamak istediğinde bir ICO başlatırlar. Her yıl yüzlerce ICO başlarken yatırımcılar için daha sonradan kâr edilebilecek ICO’lar bulabilmek çok önemlidir. İyi bir ICO seçebilmek için çok iyi bir araştırma yapmalısınız yoksa yatırdığınız para her an heba olabilir. Bu yazıda yatırım fırsatı yakalamk için ICO’nun püf noktalarını öğreneceksiniz.

Bir White Paper Nasıl Okunur?

ICO'ya yatırım yapmak istiyorsanız, yapılması gereken ilk şeylerden biri projenin teknik incelemesini okumaktır. Bir beyaz sayfanın olduğunu bilmek bir yatırımcı için yeterli değildir; Asıl önemli olan neyi aramak ya da neyi okumak gerektiğini bilmektir.

White Paper (Beyaz Kağıt) nedir?

Bir teknik rapor, bir şirket veya proje ekibi tarafından hazırlanan, şirketin karmaşık görünen projesini nasıl ele almayı planladığını okurlara açıklayan geleceğe yönelik bir belgedir (yol haritası). Böylelikle okuyucular projeyi anlayıp getirdiği yeniliği veya teknolojiyi kavramaya başlar nihayetinde yatırım konusunda bir karara varmasına yardımcı olur. "Projeyi anlamak" ve "karar verme", yatırım için iki önemli husustur.

ICO teknik belgesi size şu konularda tüm bilgileri verecektir:

Proje neden gerekli?
Projenin ele alacağı sorunlar neler?
Mevcut çözümler ve ICO'nun onları nasıl geliştirmeye çalıştığı.
Proje tanımı ve yol haritası
Projenin teknik detayları.
Proje ekibi ve uzmanlık alanları
ICO fonları (token satışı)

Evet bunları anladıktan sonra yatırım kararlarının alınması amacıyla en iyi sonucu elde etmek için teknik raporu nasıl okuyacaksınız?

Giriş bölümünü inceleyin- Size, projeyi ve neden gerekli olduğunu anlatacaktır. Bir ICO fikrinin içeriğini anlamak için bu kısmı dikkatli bir şekilde okuyun. Genel olarak projenin arka planını ortaya çıkaracaktır. Projenin nasıl başladığının anlatıldığı ve ne olduğunun tanımlandığı bu bölümü atlamayın.

ico doğru yatırım klavuzu, ico güvenilirmi

Çıkarılan Yeni Ürün - ICO'yu anlamak için ürünlerini anlamanız gerekir. ICO'ların teknik raporunu okurken aşağıdakileri mutlaka öğrenin. Genelde, ürünün anlaşılması için bu dört ana maddenin White Paper’da altının doldurulmuş olması gerekir.

*Ürün tanımı
*Mevcut çözümler ve ICO ile kendilerini nasıl geliştirmeye çalıştıklarını
*Proje tanımı detayları
*Projenin teknik detayları

Proje ekibi ve uzmanlığı - Projenin arkasında kim olduğunu bilmek zorundasınız. Araştırın ve projede gerekli uzmanlığa sahip olup olmadıklarını belirleyin.

ICO fonları (token satışı) - Bu bölüm, ICO'ların finansmanıyla ilgili ayrıntılar hakkında bilgi almanız gereken yer olmalıdır Teknik raporda yol haritası olabilir (ki bu çok iyi bir şeydir) o zaman sizi harekete geçiricek bir şeyler bulmuş olabilirsiniz. Teknik makaleyi iyi okursanız, bunu anlamak zor olmamalıdır.

Takım

Bir Ico'ya yatırım yapmayı planlıyorsanız eğer ekibi tanımak için, isimlerini bilmek, Linkedin veya Facebook hesaplarını kontrol etmek yeterli değildir. Ekip üyelerinin her birinin kapsamlı bir araştırmasını yapıp projenin vaat ettiği şeyleri sunabilecek yeterlilikteler mi buna bakmak önemlidir.

ICO'ya yatırım yapmaya başlamadan önce, ekip ile ilgili şu soruları sorun:

Yönetim ekibi kimlerdir ve bu ekipten başarılı bir proje uygulaması çıkabilir mi?

Ekibin projeyi sunmak amacıyla birlikte çalıştığını kabul ediyoruz. Lider kişiden yoksun bir ekip başarısızlığa uğrar. Bu nedenle, ekibi araştırırken, bu grup hakkında biraz daha bilgi edinmek için zaman ayırın. Sahip oldukları deneyimlerin proje liderlerinde olup olmadığını öğrenin (genellikle Linkedin profillerine bağlantılar var). Ekibin başındaki kişinin liderlik rolünü üstlendiği başka bir proje başarılı oldu mu? Hesap verebilirlikleri konusunda biliniyor mu? Veya ekipten herhangi biri dolandırıcılıkla suçlandı mı? Şüpheli geçmişler sizin için kırmızı bayrak olsun. Ekibin bu kısmı hakkında daha fazla bilgi edinmek size yatırım yapmanız için güven duygusu sağlayacaktır.

Ekip listesi gerekli uzmanlarla tamamlanmış mı?

ICO ekibi olarak gösterilen kişileri kontrol edip araştırdıktan sonra, sunulan şeyin ekip için doğru olup olmadığını kendinize sormanın zamanı geldi. Takımın, sunduğu projeyle ilgili hayati önem taşıyan bazı uzmanları eksik olabilir. ICO liderinin bir rolü de bu eksikleri tamamlamaktır. ICO projesinin kariyer / iş sayfasına gidin ve ilan edilen yayınlarda işle ilgili bir uzmanın eksik olup olmadığını öğrenin. Bakmanız gereken genelde, proje geliştiricileri, mühendisler, tasarımcılar ve pazarlamacılar gibi önemli rollerdir.

ico yatırım nasıl yapılır, ico yatırım yapmak

Danışmanları kimlerdir?

Bu bilgi, ICO'nun başarılı ya da başarısız olması hakkında bilgi vermese de, danışman ekibinin kimlerden oluştuğunu bilmek projenin geleceği açısından önemlidir. Danışmanların proje ekibiyle nasıl ilişkili olduğunu araştırın. Verdikleri röportajlara, sosyal medya mesajlarına ve genel olarak ICO'yu nasıl gördüklerine dikkat edin. Bu gibi danışmanlar, ICO'daki projenin para değeri, ticarete başlayacağı zaman piyasada olumlu etki yaratırlar.

Ürün nedir?

Yapılması gereken ana hususlardan biri de budur. ICO tarafından sunulan ürünün anlamaya çalışılması gerekir. Peki, paranızı yatırmaya karar vermeden önce ürünle ilgili bilmeniz gerekenler neler?

Ürün Tanımı - ürünün basit tanımı ilk şeydir. Burası, şirketin çözmeye çalıştığı sorunları açıkladığı yerdir. işaret edilen konularla ilgili olarak projenin teknolojisinin nasıl açıklandığını inceleyin. Projenin neyi ifade ettiğini not edin. Ayrıca gelecekte ele alınabilecek işle ilgili sorunları öğrenmeye çalışın.

Proje var olan bir soruna çözüm getiriyor mu? – Projenin bir sorunla ilgili sunduğu bir çözüm varsa, sizin o sorunu biliyor ve anlayabiliyor olmanız gerekir. Mevcut sorunları anladığınızda, piyasadaki mevcut çözümleri tanımanız kolaylaşır. Böylece hangi ICO’nun işe yaramayacağını daha çabuk kavrayabilirsiniz. Projenin rakiplerinin çözümleri ve teknolojik başarısızlıklar hakkında söylediklerini inceleyin. Burada üzerinde durmanız gereken esas konu; neden diğer çözüm sunanlar yeterince iyi değil ve neden bu şirket projesiyle daha iyi bir fikri olduğunu savunuyor.

Proje tanımının ayrıntıları – Tanımaya çalıştığımız bu ICO nedir? ICO, gerçekleştirmeye çalıştığı şeyde nasıl benzersiz olabilecekmiş? Bütün kilit konuları, çözümleri anlamalı ve uygulanabilir olup olmadıklarını öğrenmelisiniz. Çözümlerin eşsiz ve uygulanabilir olup olmadığını kendinize sorun.

Projenin teknik ayrıntıları – Projenin, verilen konuları nasıl çözmeyi planladığına ilişkin bilgiler edinildikten sonra bu bölüm aslında tam olarak her şeyin nasıl çalıştığını görmenizi sağlamalıdır. Ama unutmayın ki, açıklamaların bu bölümü birkaç teknik terimden oluşmaktadır. Bu nedenle, anlamadığınız terimleri ve benzetmeleri araştırmanız gerekir.

Blockchain Teknolojisi

ICO projesinin hangi blokzincir teknolojisini kullanacağını bilmelisiniz. Sormanız gereken anahtar sorular şunlar olmalıdır: Projenin ardındaki blok zincir teknolojisi sadece P2P para mı? Bu, bir tür dağıtılmış defter teknolojisi mi yoksa Ethereum'un "akıllı sözleşmeleri" gibi mi?

Blockchain protokolü açık kaynaklı mı? Proof of Work-POW mekanizmasına mı dayanıyor yoksa Proof of Stake-POS konsensüs algoritmasına mı dayanıyor? Hatta POI,POC gibi algoritmalar da vardır. Blok zincirinin türünü bilmek, gelecekte ICO projesiyle nasil iliski kurabileceğinizi ve tokenin satış değeri dışında ödül kazanabilme ihtimalinizi arttırır.

Şirket, ICO ile nasıl yükselmeyi planlıyor?

ICO şirketleri, genellikle kalabalık satışları, proje için sermaye artırma aracı olarak kullanmaktadır. Çıkacak tokenlerin bir exchange borsasına satılıp satılmayacağını öğrenin. Tokenler şirkete yatırım yapan yatırımcılara dağıtılır. Projenin satış için ayrılmış toplam token sayısını öğrenin. Sert forku var mı ve ilk dağıtılacak olan para madencilikle mi elde edilecek? Tokenlerin dağıtım stratejileri hakkında bilgi edinin.

Şirket ne başlatır?

Belirlediğiniz ICO'ya yatırım yapmadan önce, projeyi başlatacak token türü hakkında bilgi alın. Yalnızca bir kripto para mı yoksa başka bir değere sahip olacak mı? Token’in türünü anlamak önemlidir, anlmazsanız paranın potansiyelini bir yatırım olarak değerlendirmeniz zorlaşır. Dolayısıyla, ICO simgesinin sabit coinler (örneğin Tether), faydalı paralar, güvenlik / öz sermaye paraları veya sadece kripto para kategorisinde olup olmadığını öğrenmeniz gerekecek. Bu nedenle, hangisine yatırım yapmak üzere olduğunuzu belirlemek için yukarıdaki belirttiğimiz her şeyi okuyun.

Bir ICO'ya yatırım yapmayı düşünürken, diğer kişilerin ICO hakkında ne düşündüklerini okumak zaman alabilir. ICO'ların kendi pazarlama stratejilerinden bir sürü bilgi bulsanız da, bunlar genellikle tek taraflıdır. Bu nedenle, BitcoinTalk, Reddit ve diğer sosyal medya platformları gibi kripto para forumlarına katılmak ve diğerlerinin ICO hakkında söylediklerini dinlemek sizin için büyük fayda sağlayacaktır. Yalnız buralarda dikkatli olun sosyal medyada veya forumlarda verilen tavsiyelere de körü körüne inanmayın, dikkatli olun, bir anda kendinizi yanıltılmış bulabilirsiniz. Araştırmanızı yaparken büyük olasılıkla ICO'ya dair değerli bilgiler edineceksiniz ve white paper’ı okurken bir iki şey kaçırdığınızı fark edeceksiniz.

ico nedir, ico hakkında herşey Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Mineted Türkiye Avrupa'nın En Büyük Bulut Madenciliği TesisiBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Doğru ICO Yatırımlarını Seçme: Temel Kılavuz
ICO Yatırımları Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: