Açık Kaynaklı Dijital Para Birimi Digibyte
Nedir?

18/01/2018 Perşembe 23:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Digibyte nedir? Sayısallaştırılan verilerin (kişisel bilgiler, para birimleri, taşınmaz varlıklar vb.) taklit edilmesini, çalınmasını ve bozulmasını önleyen dijital bir varlık, bir kripto paradır. Jared Tate’in oluşturduğu açık kaynaklı dijital para birimi olan Digibyte 2013’te geliştirilmiştir. 2014’te ilk bloğu oluşturulan DGB, hızlı ve güvenilir sistemiyle hemen dikkat çekmeyi başardı. Western Union ve Paypal gibi A noktasından B noktasına en hızlı şekilde para göndermek için bu para birimi tercih ediliyor. Önemli belgeleri dijitalleştirip şifreleyerek taklit edilemez ve çalınamaz hale getirip transfer imkânı vaat ediyor. Gizlilik ve transfer ücretinden de kesinti yapılmıyor. Segwit’in (Soft fork) Nisan 2017’de aktif ettiği ilk büyük başarılı altcoindir. Genesis bloğu, blok zincirin ilk bloğudur. Digibyte'ın genesis bloğu 10 ocak 2014'te üretilmiştir.

Neden Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Digibyte( DGB) önemli bir vizyona sahip. Çağımız gereği insanlar artık internetten bağımsız yaşayamıyor. Alışveriş yapmak için bir internet sitesine girmek yeterli. Durum böyle olunca işlemlerin hızlı ve güvenilir olması ayrıca ekstra masraf çıkarmaması gerekiyor. Bu nedenle DigiByte, ekosisteminde merkezi olmayan bir ödeme ağı bulunduruyor. Eğer projeler gerçekleşirse DGB’nin ilerleyen yıllarda etkisini açıkça hissedeceğiz.

digibyte nedir, digibyte hakkında

DigiByte'nin ürün yelpazesi üç ana uygulama alanı içeriyor: Digiexplorer, Digibot-Telegram ve DigiByte Gaming. Digiexplorer; DigiByte veritabanının tamamı için bir tür arama motorudur. Örneğin, belirli işlemler için arama yapabilirsiniz. Digibot-Telgraf; DigiByte ve haber mesajcısı Telgraf arasındaki işbirliğinin ürünüdür. Yapmanız gereken tek şey, mevcut döviz kuru veya belirli işlemler hakkında bilgi almak için @digubot ile iletişime geçmektir. DigiByte Gaming; Counter Strike, Legends Ligi veya World of Warcraft oynayarak DigiByte paraları kazanma şansınızdır. Bunlar bir nevi, oyuncuların para birimi ve blok zinciridir.

Digibyte’ı Nereden Alabilirim? Poloniex, Bittrex gibi kripto para borsaları arasından DGB içeren platformları tercih ederek BTC, XRP gibi paralarınızı DGB’ye çevirebilirsiniz. 8 Ocak 2018’de 1 DGB 0.09 Euro ediyor.

Digibyte Cüzdan? Aldığınız DGB birimlerini sanal cüzdanınıza çekerek alışverişlerde kullanma imkânınız var. Ya da para transferi yapmak istediğinizde alıcı kişinin cüzdan adresini girmeniz yeterli olacaktır. Ubuntu, Gaming Wallet, Jaxx Wallet ve Ledger Nano S gibi cüzdanlar Digibyte için uygun görünüyor. En güvenilir Ledger Nano S

Digibyte Madencilik Nasıl Yapılır?

DigiByte sadece özel kullanıcılar için sayısız güvenli seçenek sunmakla kalmaz aynı zamanda madencilik için de kârlıdır. Bir madenci olarak faaliyete geçmek isterseniz, bunu Blockfactory veya DigiHash yoluyla yapabilirsiniz. Özellikle DigiHash, madencilere farklı seviyelerde kripto para kazanma fırsatı verir. DigiHash, madencilik havuzunun geliştirici firması. 2017’nin haziran ayından itibaren Sha256, Scrypt, Skein, Groestl ve Qubit kod dillerini destekliyor. Her bir algoritmanın kendi zorluk ayarlaması vardır ve bu, diğer algoritmalara karşı MultiShield olarak bilinen dinamik bir süreçle ağırlıklandırılır. MultiShield, orijinal DigiShield'in gelişmiş versiyonudur (asimetrik zorluk ayarı artık pek çok diğer blok zincirde yaygın olarak uygulanmaktadır).

DigiByte hem MultiShield hem de DigiShield'e öncülük etti. DigiHash, beş DigiByte madenciliği algoritmasını destekleyen bir havuzdur ve aynı zamanda yeni başlayanlar için olan EasyMiner havuzuna da bağlanmıştır. Ortalama olarak bir algoritma% 20 yeni blok oluşturur. Bir hacker atağını yapabilmek için bir algoritmanın % 93'üne artı dört tane daha algoritmaya ihtiyacı olacaktır. Bu güçlü yerinden yönetim, DigiByte sisteminin ne kadar güvenli olduğunu gösteriyor. Havuzdan alınan ücretlerden bir kısmı para birimini koruyan madencilere ödül olarak gidiyor. Yani DGB coinleri cüzdanınızda tutuğunuz müddetçe kazanıyorsunuz. DGB sadece madencilere değil, aynı zamanda oyunculara da odaklanır. Örneğin, DGB 10 Haziran'da Mainkraft'a entegre edildi.

*Digibyte blok zincir ve para birimi için 6 platform var: DiguSign, DigiHash, DigiByteGaming, DigibyteTip, Digibyte Market, Digi-ID.

DiguSign Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Herhangi bir dokümanı veya sözleşmeyi dünya çapında merkezi olmayan bir blok zincirin içine yerleştirir, güvence altına alır ve doğrular.

DigiSign sağlık sektörü için kullanılabilir: Sağlık sistemi belgelerinizin ve sözleşmelerinizin verimliliğini, geçerliliğini ve iş akışını artırmak için DiguSign'u kullanabilirsiniz. Dijital hasta kayıtları daha sonra dijitalleştirilebilir ve gerektiğinde kolayca alınması ve doğrulanması için imzalanabilir. DiguSign'ın blok zincirini son derece güvenli, ucuz ve bağımsız yönetime geçen bir noter olarak düşünün. Hasta verilerinin güvenliğini ve yönetimini iyileştirir, düzenler ve maliyeti düşürür.

DigiByte Hakkında, digibyte satın alma

b>Hükümet ve kamu belgeleri için Digisign kullanılabilir:

DiguSign'ı kullanarak hükümet belgelerini ve sözleşmelerini doğrulamak, noterden geçirmek ve güvence altına almak halka ve hükümetlere çeşitli avantajlar sağlar. Herhangi bir kamu sözleşmesi veya anlaşması DiguSign sistemi vasıtasıyla kolayca doğrulanabilir. Avantajları: Daha az formalite (doküman işleri), blok belgesi kimlikleri ve kayıtları.

Yasal dökümanlar ve sözleşmeler için Digisign kullanılabilir: Hukuki anlaşmalarınızın ve belgelerinizin güven ve doğrulamalarını arttırmak için bugün DiguSign'ı kullanabilirsiniz. Mevcut yasal iş akışları verimsizdir. Sürüyle kağıt işleri ile çokça vakit kaybedilir ve süreç uzar. DiguSign ile herhangi bir sözleşmeyi dijital bir biçimde güvence altına alabilir ve şifreleyerek belirli bir zamanda çıkararak formatında değişiklik olmadan belgenin varlığını blok zinciriyle ispatlayabilirsiniz. Avantajları: Varlığın kanıtı; doğrusal olmayan bir ortamda gerçekleştirilen doğrulama; tüm belgeler sayısallaştırılabilir.

Ticaret belgeleri için Digisign kullanılabilir: Genel bir blok zincirindeki sözleşmeler için dijital e-Signature, küresel ticaret belgelerinin geleceğidir. Dolandırıcılık, gecikmeler ve diğer verimsizlikler mevcut ticarete dayalı pek çok ticaretin vebası. DiguSign ticari belgeleriyle güvenli bir dijital blok zincir çözümüne kavuşursunuz ve şirketiniz pek çok ticari fayda sağlayacaktır. Bir merkeze bağlı olmayan bağımszı bir sistemde küresel güven ve doğrulama elde edebilirsiniz. Avantajları: Dolandırıcılığı önleme; Kağıda nazaran son derece güvenli dijital sisteme geçmek; verimlilik ve verimlilik artışı.

Digisign’ı finans hizmet dökümanları için kullanabilirsiniz: DiguSign, siz ve müşterileriniz için blok zinciri doğrulaması ile finansal hizmet işlemlerinizi daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Avantajları: Bankacılık sözleşmeleri ve belgeleri; kredi sözleşmeleri ve belgeler; varlık yönetimi sözleşmeleri ve belgeleri; servet yönetimi sözleşmeleri ve belgeleri.

Sigortacılık dökümanları için Digisign Kullanılabilir: Müşterilerle sigorta poliçenizin iş akışını düzene sokmak için DiguSign'u kullanabilirsiniz. Bir temsilci veya bir komisyoncuyla Digusign'ı kullanarak, kolayca herhangi bir poliçe sözleşmesini son derece güvenli bir şekilde imzalayabilir ve doğrulayabilirsiniz. Avantajları: Müşterilerin formlarını herhangi bir cihazdan ve konumdan güvenli şekilde e-imzalamasına izin verir; garanti politikası hiçbir şekilde değiştirilmemiştir; herhangi bir yerden güvenli bir global politika doğrulaması sağlar.

Emlak dökümanları için Digisign’ı kullanma: DiguSign'ın sunduğu blok zinciri doğrulama avantajlarından yararlanarak gayrimenkul işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Müşterilerinize hızlıca dijital belgeler sunabilirsiniz. Bir Emlak anlaşması ya da sözleşme imzalandıktan sonra dijital olarak imzalanır ve gelecekte doğrulanması için blok zincirine konur. Avantajları: Yeni anlaşmanızı hızlı ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz; herhangi bir cihazdan veya konumdan imzaları güvenli hale getirebilirsiniz; iş verimliliğini artırır ve kağıt kullanma maliyetlerini düşürür.

Emlak dökümanları için Digisign’ı kullanma: DiguSign'ın sunduğu blok zinciri doğrulama avantajlarından yararlanarak gayrimenkul işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Müşterilerinize hızlıca dijital belgeler sunabilirsiniz. Bir Emlak anlaşması ya da sözleşme imzalandıktan sonra dijital olarak imzalanır ve gelecekte doğrulanması için blok zincirine konur. Avantajları: Yeni anlaşmanızı hızlı ve verimli bir şekilde yapabilirsiniz; herhangi bir cihazdan veya konumdan imzaları güvenli hale getirebilirsiniz; iş verimliliğini artırır ve kağıt kullanma maliyetlerini düşürür.

digibyte satın al, digibyte güvenilir mi?

DigiByte Blokzincir (Blockchain) Katmanları

DigiByte dünyasında kullanıcıları 3 katman bekliyor. İlk katmanda tüm DigiByte altyapısını destekleyen çekirdek iletişim protokolü yer alır. Bunu bir piramit gibi düşünebiliriz. İkinci katmanda dijital güvenlik prosedürleri var. Dijital varlığınızı korumak için önce güvenliği düşünmelisiniz. Üçüncü katmanda ise günlük işlemleriniz de kullandığınız platformlar konumlanmış. Para transferi, alışveriş, veri gönderimi gibi şeyler uygulama katmanında meydana geliyor. Bloklar her 15 saniyede bir digibyte ağında oluşur.

Yatırım ve Ortaklıklar

Açık kaynaklı DigiByte, blokzincir üzerinde proje geliştirmek isteyen firmaların dikkatini çekmeyi başardı. Örneğin Mine That Digi adlı oyun platformu Minecraft kullanıcılarını DigiByte ile ödüllendiriyor. DigiPSN ise ödemeleri DigiByte ile alan bir PlayStation Store hizmeti.

2016 yılında Microsoft, DigiByte Holding’i Microsoft BizSpark Plus programına dahil etti. 2017 DigiByte için önemli bir yıldı. Citi Tech organizasyonuna seçilen 1000 katılımcı arasında bulunan DigiByte; “DigiSign”ı Facebook, IBM, PWC, Microsoft ve Mastercard gibi kuruluşlara anlattı. Ve Citi Bank, Digisign ile ortak çalışma kararı aldı.

DigiByte ile Benzersiz Deneyim

Para, doküman, mesaj, video, müzik, fotoğraf ve dataları “digital byte” ile entegre ederek karşı tarafa aktarabilme şansınız var. Kimlik doğrulama, değişmezlik ve şifreleme adımlarıyla son derece güvenli işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin ve Digibyte Arasındaki Farklar

Güvenlik: Digibyte’ta 5 tane madencilik algoritması vardır yani daha güvenli işlemler sunarak %51 ataklarını ciddi oranda önleyebiliyor. Bitcoinde madencilik 1 tanedir. Digibyte madenciliği çok daha dağıtıktır.

Hız: Digi işlemleri Bitcoin işlem sürelerinden daha hızlıdır. 1-3 saniye arası işlem bildirir, 15 saniyede bir blok tamamlar. Bitcoin 10 dakikada blok tamamlar.

İşlme Kuvveti: Digibyte saniyede 280+ işlem gerçekleştirerek daha fazla işlemin üstesinden gelebilir. Bitcoin saniyede yalnızca 7 işlemle başa çıkabilir. *2015 yılında Digibyte hardfork değişikliği sundu. Böylelikle her iki yılda ağın kapasitesi iki katına çıkıyor.

Toplam Arz: Daha fazla DGB, düşük fiyat (komisyon), daha micro işlemler, daha iyi fiyat stabiliteliği…21 milyon DGB 21 yılda üretilecek bu da daha fazla yayılım gücü demek. 21 milyon Bitcoin ise 140+ yılda üretilecek.

Digibyte’ın bugüne kadar geçirdiği forklar

4x Hardforks: DigiShield, MultiAlgo, MultiShield, DigiSpeed; 3x Softforks: SegWit, CSV, NversionBips

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir.

DigiByte Kripto Para, digibyte şifreleme Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Ethereum Tabanlı Finansal Teknoloji: OmisegoBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Açık Kaynaklı Dijital Para Birimi Digibyte
Digibyte Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: