Cloud Mining Nedir?
Bulut Madenciliği Nasıl Yapılır?

28/02/2017 Salı 05:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Merhaba, bu yazımda Cloud Mining nedir, neden tercih edilir ve Bulut Madenciliği nasıl yapılır gibi konulardan bahsedeceğim. Biraz teknik detaylara değineceğim için bazı terimler kullanacağım, bu terimleri ve açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

CPU Nedir?
Merkezi işlem birimi, En gelişmiş özelliklere sahip işlemci türüdür. Fakat coin üretimi konusunda diğer alternatiflere göre daha az işlem gücüne sahiptir.

GPU Nedir?
Ekran kartı işlemcisi, CPU kadar gelişmiş olmamasına ragmen işlem gücü açısından cpulardan daha etkilidir.

ASIC Nedir?
Coin üretmek için özel olarak üretilen makineler. Varoluş amacı coin üretmek olan, yaptığı tek işlem coin algoritmasına göre matematiksel işlemleri yapan cihazlara denir.

Hash Power Nedir?
Coin üretirkenki işlem gücünü ifade eder. GigaHash/s TeraHash/s PetaHash/s olarak katlamaları vardır. Şuan en güçlü Antminer s9 madenci cihazı 14Terahash/s üretim gücüne sahiptir

Zorluk Seviyesi Nedir?
Toplam üretim gücüne göre, coin üretiminde yapılan işlemin zorlugunun artması yada azalmasını ifade eder.

Proof-of-Work Coin Nedir?
Madencilik ile üretilen coinlere denir.

Cloud Mining Nedir?

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Coin üretimi yapan cihazların belirli şartlar ve bedel karşılığında kiralanmasına ve bu cihazlarla mining işlemi yapılmasına denir. Cloud Mining şirketleri, coin üretebilen güçlü cihaz altyapısına ve bu cihazlardan oluşan büyük ve gelişmiş tesislere sahiptir.

Cihazlar, Cloud Mining Şirketlerinin üretim tesislerinde coin üretimi yapar ve Cloud Mining yapan cihazları kiralamanıza bu cihazlarla coin madenciliği yapmanıza olanak sağlar. Daha uygun fiyata daha az bir iş gücüyle coin madenciliğine başlamış olursunuz. Peki neden Cloud Mining hizmetine neden ihtiyaç duyuluyor?

Cloud Mining Hizmetine Neden İhtiyaç Duyuluyor?

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Bulut Madenciliği hizmeti veren firmalar coin madenciliği yapmanız gereken cihazları sizlere kiraladığı için cihaz masrafından kurtulmuş olursunuz bu da sizin yüksek bir miktarda kar etmenizi sağlayacaktır.

İlk bakışta, bir mining cihazı alarak kişisel olarak mining yapmanın sunucu üzerinden madencilikten daha ucuz olduğu düşünülebilir. Ancak, bir madenci cihza satın alıp çalıştırmanın ekonomide önemli değişiklikler yaratan bir dizi gizli maliyeti de vardır. Bu maliyetlerinden birkaçı şunlardır;

Nakliye Maliyetleri

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Bazı satıcılar bunu karşılar, ancak çoğu zaman ekstra ödeme yapmanız beklenir.

Gümrük Vergileri/KDV

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Bu bir uluslararası teslimatsa, gümrük vergisi ve KDV ödemeniz gerekecektir; çoğu zaman bu da madencilik ekipmanınızın toplam maliyetini önemli ölçüde artırır.

Teslimat Süresi

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Cihazınızın parasını ödedikten sonra, madencinizin paketlenip gönderilmesini beklersiniz. Gümrükte de beklerse, size ulaşması haftalar sürebilir ve bu zaman zarfında da madencilik yapamazsınız. Ancak gelmesini umarak bekleyebilirsiniz. Satıcının stok sorunu varsa bile beklemesi gereken siz olursunuz.

Ekipman Maliyeti

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Büyük perakendecilerden madenci cihazı satın alırken, genellikle ülkenizin şebeke değerlerine uygun bir ekstra güç kaynağı, kontrol üniteleri ve verimliliğini kaybetmeden duracağı bir yer sağlamaya yönelik raflar gibi ek ekipmanlar da satın almanız gerekir. Bu da hash gücünüzün toplam maliyetini çok fazla etkiler.

Sistemin Kurulumu

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Cihaz elinize ulaştığında da monte edip kurulumunu yapmanız gerekir. Yeni başlayanlar çoğu zaman cihazın çalıştırılması ve ayarlarının optimize edilmesi için gereken çalışma ve teknik bilgiyi maliyet olarak görmezler. İlk ASIC'leri kullanan kişiler, bu işler için günlerini, hatta haftalarını harcamıştı. Parasal açıdan, size iki kat maliyet çıkarır: zamanınız ve kayıp madencilik fırsatı.

Bakım

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Donanım arızaları, kesintiler ve çökmeler, saniyeler ila haftalar süren çalışmayan sürelere neden olabilir. Üniteniz bozulursa, iade edip sıfırdan başlamanız gerekir (bu arada, madencinizin garanti süresine bakmayı unutmayın, çoğu zaman bu süre bir yıldan kısadır). Ünitelerden birisi arızalanırsa, aynı saniye içinde farklı bir üniteye geçiş yaparsınız ve hash gücünüz çalışmaya devam eder.

Elektrik

cloud mining, cloud mining nedir, bulut madenciliği

Evinizde makine bulundurmanız sadece gürültü ve ısı yaratmakla kalmaz, aynı zamanda elektrik faturanızı da ciddi miktarda yükseltebilir. Bu da çoğu kişinin önemsemediği bir faktördür.Özetle Bulut Madenciliği'nin yönetimi kolay, ve herhangi teknik bir bilgiye ihtiyacınız yok. Cloud mining şirketleri tüm altyapıyı sizin adınıza kurar ve işlemleri yönetebileceğiniz bir web yönetim paneli sunar. Üretilen coinler sizin cüzdanınıza aktarılır.

Bundan dolayı yeni başlayacak olan coin madencileri için cloud mining vazgeçilmez bir başlangıç olacaktır

Cloud Mining Firması Genesis-Mining'in Ethereum İçin Ürettiği Tesisi

Genesis-Mining'in Tesisi Nasıl Yapıldı?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Cloud Mining Nedir? Bulut Madenciliği Nasıl Yapılır?
Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: