3. Nesil Blok Zincir Teknolojisi
CARDANO - ADA COİN

26/04/2018 Perşembe 21:10

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Cardano kendisini 3. Nesil blok zincir teknolojisi olarak adlandırır. Teknolojisi, dünyanın önde gelen üniversitelerinin akademisyenleri ve mühendisler tarafından geliştirildi.İki yıldan fazla planlama ve geliştirme sonrasında, Cardano'nun blok zinciri 29 Eylül 2017'de halka açıldı. Cardano'nun para birimi Ada coin ise 1 Ekim'de Bittrex Borsası'nda işlem görmeye başladı.

cardano nedir, ada coin nedir

Cardano nedir? Fonksiyonel programlama dili Haskell'de sıfırdan inşa edilmiş tam bir blok zincirdir. Etherium’un benzer özelliklerini taşıyan akıllı bir sözleşme platformu kullanır. Cardano ekibi projeIerini daha da geliştirebilmek için başlattıkları ICO’yu batı dünyasının aksine Asya piyasasında açtı.Eylül 2015’ten Ocak 2017’ye kadar süren kitle fonu 62 milyon dolar topladı ve 30 milyar Ada’nın satışıyla sonuçlandı. 45 milyar Ada coinin içinde şu an pazarda 31 milyarı dolaşımda. Cardano’nun öncelikli amacı blok zinciri üzerindeki transferleri daha da güvenilikli hale getirmek.

Aynı zamanda düzenlenmiş endüstrilerde çalışmak üzere bireysel gizliliği korumak için de tasarlanmıştır. Cardano üzerine kurulmuş uygulamalar düzenleyici gereksinimlerini karşılamak üzere bireysel olarak özelleştirilebilir, bireyler düzenlenmiş alanlara girmek isteyip istemediklerine bakarak gizliliklerini koruyabilir.

Cardano Platformunu benzersiz yapan nedir?

Cardano nedir sorusunun belki de en önemli cevabı,bilimsel felsefenin ışığında akademik araştırmalar üzerine kurulan ilk blok zincirplatformu olmasıdır.En önemli kriptografi konferansı olan Kripto 2017’de Proof of Stake madenciliği üzerine gelişmiş bir sistem olan Ouroboros (Nem platformunun Hasat madenciliği gibi düşünün) sunumunun kabul gördüğü ilk akademik çalışmadır aynı zamanda.Güvenlikli bir proof of stake geliştirmek oldukça zordur. Altta yatan teknolojinin bu düzeyde incelenmesi bir endüstri ilkidir. Ayrıca Cardano, Haskell kodlama dili ile yazılmış olması bakımından eşsizdir. Platform işlevini gerçek anlamdakullanamayan blok zincirini en doğru şekilde gerçek dünyaya pratiklik düzeyinde adapte etmek için protokol oluşturan ilk girişimlerden biridir.

IOHK, Cardano projesinde çalışmak üzere Haskell dilinin başlıca tasarımcısı Philip Wadler'ı seçmiş.Mühendislerin geliştirdiği Haskell, hataların sayısını en aza indirgeyerek ve platforma son derece sağlam bir güvenlik katarak, en güvenli programlama dillerinden biri olarak düşünülür. Yapılan birçok hatayı tolereedebilir. Buna formal doğrulama denilen ve kodun doğruluğunun matematiksel kanıtı olan bir teknik kullanımı dahildir.

Bitcoini 1. Nesil, Etherium’u 2. Nesil teknoloji olarak düşünürsek, genel olarak bu yeni proje, yeni blok zincir (3.nesil) standart protokol gibi görünüyor; aynı zamanda, mevcut kurumlarla blok zincirini kabul etmek ve entegre etmek için sorumlu bir şekilde çalışmayı umuyor. Cardano'nun gerçek potansiyeli tüm kripto projeleri ile statüko arasındaki bağlantıdır.

Yol haritası ayrıca üç güncellemeden oluşur; Goguen, Basho ve Voltaire. Bunlar sırasıyla akıllı sözleşmeleri, performans iyileştirmelerini ve hazine ve yönetişim sistemini bütünleştirir.

ADA platformu üç aşamalı olarak başlatılıyor; testnet dönemi, önyükleme dönemi ve ödül dönemi. Halen önyükleme döneminde, IOHK ve Cardano Vakfı merkezileştirilmiş bir şekilde olsa da, ağın işletimini yapan düğümlere güveniyor.

cardano güvenilir mi, ada coin güvenilir mi

ADA Coinin Fiyat Hareketi

Cardano'nun fiyat dalgalanmasının ardındaki başlıca nedenlerden biri, 1 doların altındaki kripto paralara yatırımcıların ilgisinin artması ve bu da yatırımcı için büyük getiriler sağlayabilir. Cboe ve CME'nin Bitcoin için vadeli işlem sözleşmelerini başlatmasıyla Bitcoin daha da popüler hale geldiğinden, yatırımcılar kripto pazarında küçük fiyattakicoinlerden yararlanmak istiyor. Bitcoin birçokları için pahalı olduğundan çoğu kişi bir sonraki büyük çıkışı tahmin etmeye çalışıyor ve Cardano bu hedeflerden biri gibi görünüyor.

Özellikle iki büyük faktör, Cardano’nun fiyatında etkili oldu.Birincisi, birçok borsa hemen projeyi desteklemeye başladı. Özellikle Bittrex, ETH / ADA ticaret çiftini kullanarak likiditeyi arttırdı. Hemen ardından Binance da ADA'yı platformuna ekledi. ADA coin çıktığı günden beri şifreleme dünyasında fırtınalı olduğunu kanıtladı. Monero, IOTA, Litecoin, Ripple, Stellar's Lumen ve NEO gibi kripto para birimleri, pazara hakim olumlu duyguların avantajlarından yararlanmaktadır.

Cardano Ada İçin Hangi Cüzdan Kullanılmalı?

Cardano'nun geliştirme ortağı IOHK, toplulukla birlikte özellikle ADA için geliştirdiği, kullanıcıların Ada coinlerini güvenli bir şekilde saklamalarına olanak tanıyan Daedalus cüzdanını kurdu. Zamanla birçok farklı kripto para birimini destekleyecektir.Cüzdan şu anda yalnızca Mac ve Windows’da mevcut, ancak Android ve iOS’da da bir cep cüzdanın yakında çıkacağı tahmin ediliyor.

Cardano Takımı

Cardano ekibi, her biri ayrı roller taşıyan üç şirketten oluşuyor. Gerçek farkı da burada yatıyor: projeye benzeri olmayan bir şekilde hayat verecek özel kuruluşlar ve hükümetlerle önemli ortaklıklar kurması. Cardano Vakfı: İsviçre'nin kar amacı gütmeyen Cardano Vakfı ekosisteminin ve topluluğunun vasisi. Açık kaynak projeleri ile stratejik ortaklıklar kurmayı amaçlıyor.

IOHK: Finansal hizmetler sunmak için eşler arası yenilikler yapmayı taahhüt eden birinci sınıf bir mühendislik ve teknoloji şirketi. Grup, 2020'ye kadar Cardano platformunu tasarlamak, inşa etmek ve korumak için sözleşmeli.

Emurgo: Cardano'nun merkeziyetçi blok zincirinden yararlanmak isteyen işletmeleri entegre etmek, geliştirmek ve desteklemek üzere kurulmuşJaponya menşeili bir şirkettir.

ADA'nın standartlaştırılması, korunması ve geliştirilmesini amaçlayan Cardano Vakfı; Ticari teşebbüsleri geliştirmeyi, desteklemeyi amaçlayan Emurgo; ve 2015 yılında Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulan Input Output Hong Kong (IOHK). IOHK ayrıca Ethereum Klasik gelişiminde çalışıyor. Kriptografi ve dağıtılmış sistemlerde araştırma ve geliştirme üzerine yoğunlaşıyor.

cardano hakkında, ada coin hakkında

Ekip, Blok zincirinin (bir katman) doğal bir ölçeklendirme problemi olduğunu belirtiyor. Mevcut formlarında her düğümün her bir blokla büyük miktarda veri tutması ve kaydetmesi gerekir. Ethereum gibi bir blok boyutu sınırı bulunmasa bile, blok zincirler ağır yük altında çökmeye meyillidir - örnek olarak ICO'lara ve Cryptokitlere bakarlar.

Cardano, özellikle ölçeklendirme sorunları fazlalaştığı için Blok zinciri çift katmanlı yapmak için proaktif çözümler geliştiriyor. Cardano’nun geliştiricileri arasında Etherium’un eski Ceo’su Charles Hoskins bulunuyor ve Etherium’un eksikliklerini birinci elden bilen biri olarak, bu Cardano’nun yapmak istedikleri için büyük bir avantaj sağlıyor.

Cardano Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano, daha ileri bir gelişime kapılarını açık tutarken blok zincirine zarar veren birçok saldırıya karşı savunma yapabileceğini iddia eden Ouroboros isimlialgoritmayı kullanıyor. Ouroboros, kullanıcıların gizliliğini korumaya ve "yan zincirler" yaratmaya çalışır.Cardano madenciliği yapılamıyor. Çünkü Cardano, Proof of Work sistemiyle değil Proof of Stake sistemiyle çalışır. Yani bilgisayar donanım gücünüzü değil coinlerinizin gücünü konuşturursunuz. Cardano Bir blok çalıştırıp Ada coini kazanabilmek için hesabınızda en az 10.000 ADA olması gerekir.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

cardano, ada coin
Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

P2P Tabanlı Bisq Network PlatformuBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:3. Nesil Blok Zincir Teknolojisi: Cardano
Cardano - Ada Coin Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: