Blockchain Teknolojisi Nedir?

23/02/2017 Perşembe 06:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Bu yazımda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Blockchain Teknolojisi hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğim. Anlatılanlarla ilgimizi çeken ve araştırma isteğinde bulunduğumuz bu iki kavram çok yakında hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkacak ve bu kavramlar hakkında şimdiden bilgi sahibi olmak gerekiyor.

Blockchain Nedir?

Blockchain, Türkçe karşılığıyla Blok Zinciri yani bloklardan oluşmuş bir zincir anlamına gelir. Para transferlerinde gönderen kişinin kimliği, alıcı kişinin kimliği ve gönderilen tutar gibi bilgiler şifrelenir ve yeni bir blok oluşur. Bu bilgi bloğu diğer blokların sonuna eklenir ve tüm blockchain ağına dağıtılır, üzerine eklenen yeni bloklarla bu blok asla değiştirilemez ve kırılamaz hale gelir.

blockchain teknolojisi nedir, blockchain nedir blockchain hakkında, blockchain teknolojisi türkçe

Blockchain’ in güvenli yapısı bu şekilde oluşur. Gelen her yeni blok şifrelenir ve diğerlerinin ardına eklenir. Bu bloklar tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Ağdaki kimse bu bilgileri değiştirmeye kalkamaz veya müdahale edemez. Blockchain’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Bloklar tüm ağda bulunur ve sadece bloktaki bilgilerde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından o bloktaki bilgiler işlenebilir.

Blockchain, teknolojisi gereği aynı zamanda şeffaftır. İsteyen herkes şuana kadar birikmiş bilgi bloklarını inceleyebilir, onları gözden geçirebilir. İlk çıktığı zamanki para transferleri bile incelenebilir. Ancak alıcı ve satıcıya dair sadece şifrelenmiş kimlikler içerdiğinden alıcı ve satıcının gerçekte kim olduğu bilinemez veya tahmin edilemez. Bu açıdan blockchain teknolojisi, iki tarafında anonim kalmasını sağlar.


Yazının Devamı için tıklayın:

Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılabilir? >>>Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Blockchain Teknolojisi Nedir? Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: