Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

23/02/2017 Perşembe 07:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Blockchain ilk defa bir kripto para olan Bitcoin ile hayatımıza girdi. Şuanda en popüler kullanım alanı kripto paralar olsa da, getirdiği yenilikçi teknoloji ve imkanlar sayesinde bir çok alanda kullanılabilir.

blockchain kullanım alanları, blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain teknolojisi nedir

Blockchain hangi alanlarda kullanılabilir? Ağdaki herkesin katılımıyla, bir merkeze bağlı olmadan işlemlerin güvenli, şifreli ve müdahale edilemez oluşu, elbette kripto paralar dışında bir çok alanda kullanılabilir.

En başta bir merkeze ihtiyaç duymadan, kişilerin güvenli şekilde işlem yapmasına olanak sağlayan Blockchain Teknolojisi büyük bankalar, gelişmiş ülkelerin ar-ge departmanları, büyük prestije sahip üniversiteler tarafından büyük yatırımlarla araştırılıyor ve Blockchain Teknolojisi ile projeler geliştiriyor.

Blockchain aracısız para alış-verişlerine olanak sağladığı gibi hayatımızda farklı alanlarda da bizlere yeni teknolojiler, imkanlar sunabilir. Örneğin şuanda iletişim kanallarımızın tamamı bir firma ya da kurum, kuruluş tarafından yönetiliyor. Cep telefonları ile yaptığımız görüşmeler, internet üzerinden gönderdiğimiz epostalar, sosyal medya hesaplarımız tamamı bir merkeze bağlı ve istenildiği zaman müdahale edilebilir durumdalar.

Para Alışverişi blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain teknolojisi nedir blockchain kullanım alanları

Blockchain teknolojisi kullanılarak geliştirilecek bir iletişim kanalı ile mesajlarımız, görüşmelerimiz tamamen güvenli hale gelebilir.

Güvenli Görüşme blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain teknolojisi nedir blockchain kullanım alanları

Blockchain Teknolojisi ile geliştirilecek bir bulut sistemiyle, verilerimizi güvenli bir şekilde depolama şansı elde edebiliriz.

Güvenli Depolama blockchain teknolojisi nedir blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain kullanım alanları

Kendi çektiğimiz bir fotoğrafı, bir makaleyi, bir şarkıyı anında blockchain ile geliştirilmiş telif hakkı sistemine girerek, bu içeriğin bize ait olduğunu teyit ettirebilir, hiçbir patent kuruluşuna bağlı olmadan projelerimizin, çalışmalarımızın patentini alabiliriz. Sahibi olduğumuz tapuların, senetlerin, isim haklarının bize ait olduğunu doğrulayabiliriz.

Smart Contracts blockchain teknolojisi nedir blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain kullanım alanları

Blockchain Teknolojisinin en büyük getirilerinden biri de güvenli oylamalara altyapısal olarak çok uygun olması. Hiçbir merkeze gerek duymadan, oylamalara yapılmasına imkan sağlayan Blockchain Teknolojisi ile bir topluluk arasında, bir şirket içinde güvenli oylamalar yapılabilir. Hiçbir şekilde güven sorunu yaratmayacağı gibi yüzde yüz demokrasiyi sağlayabilir. Estonya’da seçimler internet üzerinden yapılıyor. Estonya vatandaşları kimlik numaralarıyla internetten giriş yaptıkları online seçim sisteminden oy kullanabiliyorlar. Blockchain teknolojisi kullanılarak bu oylama sistemi yüzde yüz güvenli hale gelebilir. Belki de gelecekte, meclislerde alınan yasa kararları tamamen dijital ortama taşınacak ve her bir vatandaş yasaları oylayabilecek.

Güvenli Oylama blockchain hangi alanlarda kullanılabilir blockchain teknolojisi nedir blockchain kullanım alanları Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Blockchain Hangi Alanlarda Kullanılabilir? Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: