Milyonlarca Dolarlık Yatırım Alan Bitconnect!
Bitconnect Coin Platformu

27/04/2018 Cuma 01:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Öncelikle BitConnect Coin için genel bir tanım yapalım. Sonrasında nasıl işlediğine ve kullanıldığına en sonunda da Bitconnect (BCC) scam mi değil mi onu bulmaya çalışalım.

bitconnect nedir, bitconnect hakkında

Bitconnectcoin, bitcoinin blokchain (blok zincir) altyapısını kullanır. İnsanların varlıklarını, merkezi olmayan (hükümet tarafından kontrol edilmeyen) bir platformda saklayabilmelerine, yatırım yapmalarına ve hatta yatırım üzerinde belirli miktarlarda faiz kazanmasını vaat eden bir platformdur. Açık kaynaklıdır. Eşler arası ticaret (peer to peer/P2P) yani kullanıcıdan kullanıcıya direk bilgi aktarımlı ve merkezi olmayan bir sistemdir.

Bitconnect Platformu Nasıl Kullanılır ve Faizler (Komisyon) Nasıl Alınır?

Bitconnecti satın almanın iki yolu vardır. İlki, coinin satıldığı bir exchange borsasından satın almak. O borsada özgürsünüzdür ve istediğiniz gibi coin alış verişi yapabilirsiniz. Eğer faizli yatırım yapmak isterseniz öncelikle platforma üye olursunuz. Başlangıç için mutlaka bitcoininizin olması gerekir. Sistem biraz karışık, sizlere en anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle platforma cüzdanınızdan veya herhangi bir borsadan bitcoin (BTC) yatırırsınız, sonrasında yatırdığınız bitcoini kendi para birimleri olan Bitconnecteçevirirsiniz. Bu yolla hem bitcoininizi alırlar hem de kendi para birimlerinin satın alınmasını sağlayarak, market piyasasındaki işlem hacimlerini büyütüp daha da çok para kazanırlar(Bir taşla iki kuş). Daha bitmedi, yatırımı henüz yapmış değilsiniz. Yatırıma başlayabilmeniz için satın aldığınız bitconnectleri dolara çevirmeniz istenir. Şöyle bir düşünürseniz, iki kripto para birimi değil de neden içlerindeki en değersiz gerçek para birimi (dolar) ile yatırım yapıyorsunuz. İlginç değil mi sizce de? Ve bir de, ki bence en önemlisi bu sistem ana paranızı gasp eder. Yatırdığınız dolar miktarına göre anaparanızı çekebilme süreniz 120 gün ile 299 gün arası değişir. Siz bu günler içinde yalnızca kazandığınız komisyonları çekebilirsiniz. Peki neden? Buna sonra geleceğiz.

Vereceklerini iddia ettikleri komisyon düzeni şu şekilde işler:

*100$ - 1.000$ arası para yatırırsanız aylık %40 faizle anaparanızı 299 gün sonra çekebilirsiniz.

*1010$ - 5.000$ arası para yatırırsanız aylık %40 faizle anaparanızı 239 gün sonra çekebilirsiniz.

*5010$ - 10.000$ arası para yatırırsanız aylık %40 faizle anaparanızı 179 gün sonra çekebilirsiniz.

*10.010$ - 100.000$ arası para yatırırsanız aylık %40 faizle anaparanızı 120 gün sonra çekebilirsiniz.

Bitcoin>>transfer>>Bitconnect>>transfer>>Dolar>> faize yatar>>%komisyon=Dolar

bitconnect yatırım yapmak, bitconnect kazanç sağlamak

Faizleri alırsınız ama anaparanızı o süreden önce çekemezsiniz. Gelen komisyonları ne BTC olarak ne de BCC olarak alabilirsiniz. Yalnızca dolar olarak aktarılır (Evet akıllılar). En az 100 dolar, en fazla 100.000 dolar yatırabilirsiniz. Bir de referans yöntemiyle para kazanma durumu vardır. Ne kadar çok kişiyi sistemimize dahil ederseniz komisyonunuz da o denli artış gösterecektir diyor bize Bitconnect.

Bitconnect’te Madencilik (Mining) Nasıl Yapılır?

-POW yöntemiyle madencilik (Proof of Work) : 28 milyon Bitconnectten 262.800 tanesi bu yöntemle elde edilebilir. Oluşturulan bir blok başına 10 Bitconnect kazanılır.

-POS yöntemi (Proof of Stake) : Bitconnecti kendi cüzdanınızda tutarak transfer ücretlerinden kazanırsınız. 28 milyon coinden geriye kalan coinler bu şekilde dağıtılır.

Bitconnect İyi Bir Anlaşma mı Yoksa Bir Aldatmaca mı?

Neden bazıları bir aldatmaca olduğunu düşünürken diğerleri bunun büyük bir iş fırsatı olduğunu düşünüyor?

1. Bitconnect büyük bir fırsattır.

2. Bitconnect büyük bir aldatmacadır

Kripto parayla uğraşanlarbu iki zıt fikirle birbirine girmiş durumda. Bu sorularelbette kesin olarak cevaplanamaz ama biraz kripto paraya ilgisi olanlar ya da bu yazıyı okuyanlar belirli çıkarımlar yapabilir. Ponzi olabileceğinin öne sürülmesindeki en büyük etken; Bitconnect'in vereceğini iddia ettiği yüksek komisyonlardır.Tartışmalar Bitconnectin vaat ettiği yüksek faizlerin sürdürülemez olduğu ve bu nedenle bir Ponzi oyununa benzediği yönünde. Bir diğer değişle saadet zinciri. Referans sistemi de saadet zincirinin piramit yapısını destekliyor. Ne kadar çok insana bahsedersen, faiz yüzdelerin o kadar büyük olur. Bazıları bunun büyük bir yatırım fırsatı olduğunu düşünürken karşıt görüşte olanlar BitConnect'in piramit benzeri yapısının tam anlamıyla bir Ponzi planı olduğunu söylüyor.

Bu sistemler her zaman istikrar ve bağımsızlık sözü verir. Sanki bir şirketmişsiniz gibi davranır, sizi daha değerli kılmaya çalışır, çünkü öyle yapmak zorundadır! Piramit şemaları, gerçek olamayacak kadar iyi olan getirileri vaat etme eğilimindedir. Bitconnect bağlantısı işte bunu yapar.

Yazı yazdıkça steem coini kazandıran steemit.comda okuduğum bir yazıda yazar, Bitconnectin neden ponzi olabileceğini (hatta olduğunu çünkü yazar kesin gözüyle bakıyor) hesaplamalarla kanıtlamaya çalışmış. Size o yazıdaki sayısal değerlerden örnekler vereceğim.

Peki, BitConnect'in sorunu nedir?

Yukarıdaki veriler üzerindenbasit matematik işlemler yapalım. Birçok kişi BitConnect'in günlük ortalama % 0.9 faiz ödediğini söylüyor. Aşağıda yapılan hesaplama, platformun yatırım oranlarına verdiği faiz-yüzderakamlarıüzerinden hesaplanmıştır.Yukarıdaki sabit veriler üzerindenfaizlerin her gün standart %1 olduğunu düşünelim.

Sonuçlar - 10.000 $ 'lık başlangıç yatırımından gelen haftalık kârların anaparaya eklenmesi ile (reinwest) tekrar tekrar (hafta hafta) yatırım yapılmasına istinaden hesaplanmıştır.

BitConnect güvenilir mi, bitconnect satın alınmalı mı

-Bitconnect'e 10.000$ yatırım yapan kişi, her hafta kazandığı kârı anaparaya ekleyerek bir yıllık bileşik faizle 337,253 $ kazanır.

-Bitconnect'e 10.000$ yatırım yapan kişi, her hafta kazandığı kârı anaparaya ekleyerek 2 yıllık bileşik faizle 11,373,990$ kazanır.

-Bitconnect'e 10.000$ yatırım yapan kişi, her hafta kazandığı kârı anaparaya ekleyerek 3 yıllık bileşik faizle 383.591.803 $ kazanır.

-Bitconnect'e 10.000$ yatırım yapan kişi, her hafta kazandığı kârı anaparaya ekleyerek 4 yıllık bileşik faizle12,936,767,066$ kazanır.

-Bitconnect'e 10.000$ yatırım yapan kişi, her hafta kazandığı kârı anaparaya ekleyerek 6 yıllık bileşik faizle 14,714,267,184,649 $ kazanır diye hesaplamış Steemit yazarı.

Dünyada 1.826 milyarder var ancak gelin görün ki BitConnect sonsuz para basan bir para makinesi icat etmiş !!! Ve böylece Bitconnect, sadece altı yılda dünyanın ilk dolar trilyonerlerini çıkaran bir sistem yaratmış olacak. Ya da karşı çıkanların kanıtlamaya çalıştığı bir ponzi.

Bitcoinle, Bitconnect satın alınıp ardından dolara çevriliyor. Bitconect sisteminin kirli sırlarından bir tanesi de burada yatıyor. Muhtemelen siz bitconnecti dolara çevirdiğinizi zannederken aslında gerçekten değiştirmiyorsunuz. Ellerinde BCC olarak tutuyorlar fakat siz ekranda dolar olarak görüyorsunuz. Bitconnect gerçekten BCC leri dolara çevirmek isteseydi yapması gereken ilk iş BCCleri önce bir Bitcoin borsasında satmaları sonrasındaysa Bitcoini gerçek dolar fiyatından çevirmeleri olurdu. Bu değiştokuşu asla gerçekleştirmemek onların tabii ki avantajıdır. Bu onlar için iki kat pahalı işlem yaratır çünkü.

Token Modeliyle Ponzi Yapmak

Yazar, 26 Mayıs’ta 75 Bitconnect yatırmış. 3 Ağustos’a kadar biriken kazanç 871.71 $ olarak hesaplanmış. Fakat o gün sistemden kârını çekmek istediğinde önce BCC’ye çevirmesi gerekiyor ve çevirdiği zaman kazanç 11 BCC yapıyor!! Dolar üzerinden çekebilseydi eğer yıllık %76 bir faiz oranıyla kazanmış olucaktı. Ama token üzerinden hesaplanacağı için yıllık faiz oranı gerçekte %14’tür!! Kazançlar daha önce çekilebilir. Ama cüzdanda bırakıldıysa durum aynen böyle gerçekleşecektir. Bu örnekte, Bitconnect’in söz verdiği günlük %1 faiz oranı %0,2’ye düşüyor.

Görülüyor ki bir ticaret botu günlük ortalama %1’lik getiri sağlayamıyor. Zaten bu network sistemi dünyadaki ekonomik kanunlara aykırı. Çok küçük kripto paralarla yapılmış olsaydı belki bu sistem sürdürülebilir olurdu. Bitconnect modeli ise sürdürülebilir olması için yaratıldı ve önümüze öyle geldi.Platforma vermiş olduğunuz tokenlerin değeri kredi cüzdanınızdaki bileşik faizlerin bakiyelerini ödemek için yetersiz kalacağından, bir süre sonra yatırılan paranın iadesi mümkün olmayacaktır.Çünkü düşünsenize bu kâr tablolarını gören umut içinde hayal kuranlar gerçekte çıkacak sonuçları hiç görmeden yatırdıkça yatıracaklar. Gerçekte sürdürülebilir olması için deiyice şişen Bitconnectin her yarım yılda bir %55.000 büyümesi gerekli!!!

Hiçbir kripto paranın öncelikli hedefi sizi zengin etmek değildir. Yarattıkları coin ya da token ile neler yapılabileceği, ekosistem içinde ne gibi bir fayda sağlayacakları gibi çokça argüman proje sunulur.Ama bu platform hiçbir proje sunmuyor geleceğe dair. Bitconnect Platformunun size söylediği ilk şey “Get Rich / Zengin Ol”. Bu sistemde siz ne olduğunu anlamadan çok para kazanacağınızı hayal ederek yatırım yaparsınız ve bu çevresel faktörlerle kulaktan kulağa yayılır. Yatırdığınız paranın faizi sizden sonra gelen yatırımcıdan gelen parayla karşılanır. Her getirdiğiniz yeni üyeden komisyon alırsınız. Sistem bu şekilde katlanarak büyümeye başlar. İçeriye giren para akışı gerilemeye başladığı anda yavaş yavaş katılımcılara para verilememeye başlar ve en nihayetinde patlar.

İngiltere, Bitconnecte ihtar verdi. İki ay içinde nasıl bir işletme olduklarını, takımın kim olduğunu açıklamalarını istedi. Bu bir platform için korkunç bir şey. Bir tane bile yol haritası yoktu. Bir hafta önce İngiltere’nin ihtarı üzerine sanırım ki korkudan cevaben bir yol haritası kılıfı çıkarmışlar. Bu sistemde sizi Piramitin alt sırasına girmeye zorlayan kişi muhtemelen hayalinizde renkli bir resim çizecektir ve siz bu resme aldanmadan önce iyice araştırın. Bitcoin'inizi bir yıllığına kilitlemeden önce riskleri çok iyi anladığınızdan emin olun.

Bazı borsalar 23 Temmuz 2017’de çıkan Bitcoin çatalı Bitcoin Cash’in sembolünü BCC olarak listeleyeceklerini açıkladı. Bu Exchange borsaları Bitconnect’in varlığını kripto para dünyasında göz ardı etti. Ve sembol ile ilgili hala bir çözüm üretilemedi. Karışıklık devam ediyor. Mesela Exchange borsası Binance’da Bitcoin Cash’i BCC olarak görürsünüz halbuki BCH’dir. Onun için ikisinin satıldığı borsalarda dikkatli olun. Birinin yerine yanlışlıkla diğerini satmayın.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

bitconnect satın al, bitconnect yatırım yapmak
Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Kripto Paralarla İlgili Merak Edilen Kavramlar ve JargonlarBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Milyonlarca Dolarlık Yatırım Alan Bitconnect!
Bitconnect Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: