Bitcoin Gold Nedir?
Neden Tercih Edilebilir?

11/12/2017 Pazartesi 02:00

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Sınırlı sayıda üretimi yapılan Bitcoin, büyük şirketler tarafından kontrol ediliyor. Her gün değeri artan ve yüksek kullanıcı sayısına ulaşan Bitcoin’i kazanmak da ilk günleri kadar kolay değil. Yüksek CPU gücüne sahip şirketler, müşterilerine sözleşmeli şekilde Cloud Mining araçları kiralarken, yavaş yavaş tamamen şirket içi üretime ve bitcoin madenciliğine yönelerek ‘sıradan’ olarak tabir edilen ve yüksek işlemcili cihazları bulunmayan yatırımcıları saf dışı bırakıyor.

Bitcoin Gold, bu şirketlerin önüne geçerek yeni bir yatırım aracı ve normal kullanıcıları (Yüksek işlemci gücü gerektirmeyen bilgisayarlar) yeniden yatırım yapmaya teşvik ediyor. 2017 ağustos ayında yapılan Bitcoin Cash üretimi, benzer şekilde yatırımcı sayısını artırmayı amaçlamış ve başarılı olmuştur. Bu süreçte ekstra olarak elinde bitcoin bulunan ve kullanımına sahip olan yatırımcılar, bitcoin miktarı kadar bitcoin cash kazanmışlardır. Piyasaya 175 dolar civarından giriş yapan Bitcoin Cash, aynı dönemde hızla yükselerek 450 dolar civarında işlem görmüştü. Bitcoin bölünüyor mu? Sorularını beraberinde getiren Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold, üretimi oldukça zor ve tamamen büyük şirketlerin kontrolünde olan Bitcoin’ini yeniden ayağa kaldırmayı da amaçlıyor.

bitcoin gold nedir, bitcoin cash nasıl alınır

Bitcoin’i Olan Bitcoin Gold Alabilecek mi?

Bitcoin Cash piyasaya çıktığı dönemde kullanıcılar hediye niteliğinde BTC sahibi olmuşlardır. Aynı işlem borsada şirketlere bağlı olarak farklılık gösterse de Bitcoin Gold içinde geçerli olacak. Elinde Bitcoin bulunan yatırımcılar aynı miktarda BTG sahibi olabilecek. Bitcoin Gold üzerinde yapılacak en büyük değişiklik algoritma farklılığı olacak. Bitcoin’e oranla daha kolay ve üretilebilir olacak Bitcoin Gold, bir çatallaşma oluşturarak farklı şekilde madenciliği destekler nitelikte olacak.

Bitcoin Gold ile Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin Gold ile Bitcoin arasındaki farklar madencilik alanında başlıyor. Algoritma olarak değişecek olan BTG, Zcash tarafından da kullanılan Equihash sistemini kullanarak, madenciliğin merkezi yapıya bürünmesine engel olmayı amaçlıyor. Madenciliğin zorlaşması ile birlikte zora giren Bitcoin üretimi, BTG sayesinde blok, BTG, BTC üretimi GPU’lar yapılabilecek.
İnternet üzerinde yüzlerce kripto para birimi bulunurken önemli bir kısmı bitcoin üzerinden türetilmiştir. Bitcoin yatırımcıları bitcoin için tükenme sendromuna gireceğini ve algoritmasında bazı sorunlar oluşabileceğini belirterek farklı çözüm yollarına başvurulması gerektiğini belirtmişti. Bitcoin’in bir diğer versiyonu olarak çıkacak olan Bitcoin Gold, yatırımcıların çözüm arayışlarına cevap verecek gibi görünüyor.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold

Ağustos ayında piyasaya sürülen Bitcoin Cash, yine kullanıcıların kapasiteyi artırmak ve kitleyi genişletmek için bulduğu çözüm yollarından biriydi. Bitcoin ağında çeşitli varyasyon sıkıntılarının meydana gelmesi, Bitcoin’in ‘balon’ yakıştırmalarını desteklemeye başlamışken piyasaya Bitcoin’in diğer sürümü gibi sunularak kısa sürede 3-4 katına çıktı ve değer gördü. Yoğun bir endüstri haline gelen kripto paralar, şirketlerin uyguladığı orantısız gücün de önüne geçeceğe benziyor. Bitcoin madenciliği gittikçe zorlaşırken, ASIC ( entegre devre ) sayesinde verimli şekilde devam ediyor. ASIC tabanlı şirketlere alternatif olarak sunulacak olan BTG, algoritmasındaki değişiklikler ve işlem hacmi bakımından yenilenmiş olarak piyasaya sürülecek.

Bitcoin Geçmişe Bağlı Olarak Çalışacak

Bitcoin ağı, meydana gelen işlemlerin kaydedilmesi ile blok hareketler kontrol edilebiliyor. Eşler arasında değer alışverişi blok zincirini oluşturacak ve 75.000 dolar değerinde ödül toplanmış olacak. Bitcoin’in piyasa üzerinde tutunması ve yeniden gündeme gelmesi için yapılan çalışmalar ile birlikte madenciler, matematiksel veriler ile algoritmayı çözmeye çalışarak ödülün sahibi olmaya çalışacak. Blokları keşfeden kişi diğer yatırımcılara duyurarak onay alacak ve yarışma yeniden başlatılacak.
Çin ve Rusya gibi devletlerin Bitcoin hakkında vatandaşlarını uyarması son dönemde Bitcoin değerinde düşüş yaşamasına neden olsa da, bitcoin’e güvenen yatırımcılar da çeşitli çatallaşma ( BTG, BTC ) ve algoritma değişiklikleri ile değerlerini korumayı amaçlıyor. Bitcoin Goldkullandığı Equihash algoritması bitcoin’in güvensiz olduğu iddialarına da cevap verecek nitelikte.

bitcoin gold nasıl alabilirim, bitcoin gold güvenilir mi Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Bitcoin Cash Nedir? Neden Tercih Edilebilir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Bitcoin Gold Nedir?
Bitcoin Gold Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: