BİSQ NETWORK NEDİR?
NASIL KULLANILIR?

26/04/2018 Perşembe 20.40

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Merkezileştirilmiş borsalar, hükümet düzenlemelerine ve yönetime katılanların kararlarına tabidir. Son günlerde hükümet eliyle borsalar kapanma tehlikesi altında. Bunun en büyük örneğini Çin'de görüyoruz şu an.

bisq network nedir, bisq platform nedir

Borsalar, bitcoin ekosisteminde kritik bir rol oynamaktadır. Onlar olmasaydı eğer, euro, dolar veya TL için kripto para alıp satmak neredeyse imkansız olurdu. Bitcoin likiditesi olmayan bir Pazar ve değersiz olurdu. Bitcoinin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, merkezileştirilmiş ödeme sistemlerinin sorunlarını çözme hayaliyle Bitcoin'i yarattı; Ama hala merkezileştirilmiş alışverişlerin hakimiyeti ve savunmasızlığı içinde coin alıp satmaya çalışıyoruz. Daha önceleri forumlarda sadece peer to peer (P2P) tabanlı bir borsanın nasıl oluşturulacağı konusunda pek çok tartışma yaşandı. İşte Bisq Network Platformu, P2P altyapısına dayanan bir çözüm geliştirerek, herkesin tartıştığı bu sistemi yaratmayı başaran dünyadaki ender borsalardan biri oldu.

Ulusal para biriminin aktarımı, bankalar veya ödeme işlemcileri gibi geleneksel ödeme kanallarının katılımını gerektirirken, Bisq platformunda herhangi birine bağımlı değiliz. Rolleri, olması gerekenle sınırlı kalır ve sadece ulusal para birimini aktarırlar. Mali etkileşiminizi sansürleme, izleme veya kontrol etme gücüne sahip değiller.

Coinbase gibi merkezi olan borsalarda coin alışverişi yapabilmek için önce başka bir bitcoin borsasına TL yükleyip bitcoin almak zorundayız. Sonrasında bitcoini Coinbase’e aktarıyoruz ki böylece coin işlemlerimizi gerçekleştirebilelim. Dahası bu süreçte, her iki merkezi olmayan borsaya kayıt yaptırabilmek için talep ettikleri prosedürleri yerine getirmek zorundayız (nüfus cüzdan fotokopisi, fotoğraflı, tarihli selfi..). Onaylanmayı beklemek de cabası. Ama Bisq Borsası’nda direk olarak TL yükleyip işlem borsada ticarete başlayabiliyoruz. En önemli şeylerden birisi de al sat yaptığımız çoğu borsa merkezli olduğu için güvenlik sorunu çok büyük. Her an bir saldırıya maruz kalabilirler. Ama böyle bir şey Bisq Borsası’nda pratikte mümkün değil. Ekonomik işlemler, çoğu konvansiyonel şirketin durumunun aksine Bisq DAO'da çok şeffaftır. Yani diğer kullanıcıların yaptıkları işlemleri, yatırım yaptıkları coinleri görebiliriz.

Eğer sürekli al sat içindeyseniz coinleri mecburen borsada tutmak zorunda kalırsınız ve parayı tuttuğumuz herhangi bir borsaya güvenmek de çok zordur. Başka insanlarla ticaret yapmak için merkezi bir otoritenin kontrolü altına girerek mahremiyetimizden oluyoruz. Bu bahsettiğim finansal işlemleri, aynı özel konuşmalarımız gibi düşünün. Bankalar, hükümetler ve diğer kurumlar tarafından gözetim altındasınız.

Bisq Platformu, Bitcoin (ve diğer varlıkların) ile alıcı ve satıcıyı, arada üçüncü bir şahıs olmadan birbirine bağlayan tamamen bağımsız, farklı bir projedir. Ticaret servisi, topluluk tarafından desteklenen blok zincir teknolojisinde çalışır. En önemlisi hacklenmek temel olarak imkânsızdır. Kişisel bilgileriniz; Bisqi kuranlar, kullanıcılar veya başka kişiler tarafından erişilebilir değildir. Şirket (aslında bir şirket değil) coinlerinizi hiçbir şekilde kontrol etmez.

bisq network hakkında, bisq platform hakkında

Bisq bir şirket değil bir “Decentralized Autonomous Organization” (DAO)" yani "Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş" tur. Bisq, çoğul saldırılar (hack), dolandırıcılık gibi çalkantılara karşı kararlı bir şekilde tasarlanmış bir DAO'dur. Amaç herhangi bir merkezi başarısızlık ve kontrol mekanizmasından kaçınmaktır. Bu yüzden özerktir. P2P ticaret platformu olan Bisq DAO, bir merkez tarafından kontrol edilmezken sürekli kendini kendini kontrol eder.

Twitlerinde coinlerle ilgili verdiği tüyolarla uzun zamandır takip edilen John McAfee yakın tarihli bir makalesinde, merkezi olmayan borsalar içinde kayıtlı kişilerin doğru bir şekilde vergi vermesini zorlaştırdığı için, bunun devlet kurumları için bir sorun teşkil edebileceğini belirtti. Çin, Japonya ve Güney Kore gibi bazı hükümetler son zamanlarda kripto para borsa düzenlemelerini başlattı. Uzmanlar ve analistler, hem güvenlik hem de devletler tarafından kapanma tehlikesine karşı borsaların gelecekte aynı Bisq gibi merkezi olmayan oluşumlara döneceğini söylüyor.

BİSQ NASIL KULLANILIR?

Daha önce Bitsquare olarak bilinen Bisq Network, merkezi olmayan eşler arası bir kripto para değişim borsasıdır. Bisq’te kayıt olmazsınız, bir onay süreciniz yoktur. Borsada ticaret yapabilmeniz için bitcoin yüklemenize gerek kalmaz, çünkü Bisq size doğrudan gerçek para biriminizle kendi borsasında bitcoin satın aldırır. Bisq'te işlem yaparken, al-sat bölümünde sipariş verebilir veya diğer bir kullanıcının en çok para yatırdığı parayı görebilir (en önemli özelliklerinden) ve yatırımınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

Bisq Borsası’nda Gizlilik: Bisq DAO'nun içinde coin sahibi olan herkes paydaştır. Paydaşlar ve katılımcılar anonimdir ve hepsi Tor ağı üzerinden iletişim kurar. Bisq DAO, mahremiyete saygı duyduğu için insanların eylemlerini ifşa etme konusunda tercih haklarının olması gerektiğine inanıyor.

Sansürün direnci: Bisq DAO, açık kaynaklı, eşler arası işleyen yüksek seviyede adem-i merkeziyetçidir, bu da sansüre karşı çok dirençli demektir. Buna ek olarak Bisq DAO'daki kullanıcıların tüm bilgileri için isimsizlik uygulanmaktadır.

Bisq Network’teki Ücretler: Bisq DAO'daki çoğu işlem ücretlidir. Bu, çeşitli spam türlerinden kaçınmak için tasarlanmıştır. Ücretsiz hizmetler, e-postalar dahi spam olabiliyor. Bisq Platformu’nun düşüncesine göre alınan işlem ücretleri aslında coin ticaret dünyasında dönen rakamlar karşısında çok fazla değildir.

bisq network satın al, p2p bisq platform

Ticaret araçları (kripto para birimleri)

Şu anda Bisq'te 127 tane altcoin var. Çoğunun ticaret hacmi etkileyici değil ama geliştikçe hacim büyüyecektir. Bisk Network Platformu’nu yalnızca bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Platformun dediğine göre donanım ağır değilmiş yani en azından bilgisayarınıza yük olmayacağı söyleniyor. Bisq borsasının arayüzü gelişmiş, komplike ya da ince zevkli değil, buna pek önem vermemişler. Binance, Coinbase gibi borsalarda alım satım yapanlara elbette grafikleri az ve çok sade gelecektir.

Diğer Merkezi olmayan borsalardan bazıları

En popüler merkezi olmayan borsa EtherDelta'dır ve günlük işlem hacmi 16 milyon doları aşmaktadır. Diğer merkezi olmayan exchange projeleri arasında Openledger, Counterparty gibi borsalar bulunur; bunların hepsi kullanıcılarının, Ethereum ERC-20 peer-to-peer bir ağ üzerinden ticaret yapmasına izin verir. Bu sistemler hiçbir devletin Çin kripto para borsaları gibi kapatamadığı platformlardır.

Bir Merkeze Bağlı Olmayan Yönetimlerin Faydaları

Güvenilir, küresel, hızlı ve şeffaftır. 7/24 hiç durmadan çalışır. Yazılım geliştikçe daha kullanıcı dostu hale gelecek ve bu aşamada hayal edilmesi zor yenilikçi hizmetler sunacak. Hem Bitcoin hem de merkezi olmayan borsalarla "internetin parası", hızlı bir şekilde geleceğimizi şekillendirecek bir gerçek haline geliyor.

Bu basit faydaların ötesinde, merkezi olmayan bir değişim, daha derin nedenlerden ötürü de önemlidir. Geleneksel sistemde, kimliğimizi, kredi kartı bilgilerimizi ve şifrelerimizi merkezileşmiş borsalara veriyoruz. Kripto dünyası sayesinde bu artık gereksizdir; çünkü herkes, doğru kimlik bilgilerine sahip olduklarını ispat ederek, bilgi, kimlik ve şifrelerini güvence altına alabilir.

Herkesin görebileceği şekilde her şey açıktır ve büyük kuruluşların işlerini özel tutmasına gerek yoktur. Bu teknolojinin gücü her şeyin güvenlikten ödün vermeden açık kalmasına izin verir. Geleneksel sistemde büyük kurumlar, tüm bilgilerinizi kişisel olarak kilitler

Wikipedia gibi işbirliğine dayalı hizmetler ile her türlü konuda bilgi patlaması gördük. Vikipedi birçok kez en iyi sözlüklerin büyüklüğündedir. Dijital çağda internetin yenilikçi gücü, akıllı sözleşmeler, mikro ödemeler, programlanabilir para, üst bilgi teknolojisinin global, mali hizmetler alanına girişi merkezileşmemiş sistemle mümkün.

Bisq’in pozitif ve negatif yönleri

Pozitif Yönleri

Merkezi olmayan eşler arası ağ,Bir çok ödeme seçeneği mevcut,Bir çok altcoin mevcut,Arbitraj mekanizması iyi,Tek bir grup veya şirketler grubu tarafından kontrol edilmeyen bir değişim,Ulusal hükümetlerin veya herhangi bir grup şirketin sansürünü veya denetimini geçersiz kılar,Kripto kullanıcılarını kendi bankalarına dönüştürür,Masaüstü platformu,Olumlu kullanıcı yorumları

Negatif Yönleri

Yavaş işlem hız,Düşük işlem hacmi,Platform aktif ticaret için tasarlanmamış

Başka merkezsiz borsalar zaten var. Bisq neden farklı?

*Bisq hiçbir bitcoini tutmaz. Hepsi Bisq kontrollü cüzdan yerine çok noktalı adreslerde tutuluyor.


*Bisq hiçbir ulusal para birimini tutmaz. Ulusal para birimi doğrudan bir kullanıcıdan diğerine devredilir.


*Bisq, Tor üzerinden Peer-to-Peer ağı kullanır.


*Bisq kullanıcılarını tanımıyor. Kimin kiminle ticaret yaptığına dair hiçbir veri saklanmaz.


*Bisq kayıt gerektirmez. Gizlilik korunur, "onay" bekleme süresi yoktur ve kimlik hırsızlığı imkansız hale gelir.


*Bisq bir şirket değil. Merkezi Olmayan Özerk Kuruluş (DAO) olarak organize edilen açık kaynaklı bir projedir.


DAO ekosistemi

Bisq DAO; açık kaynaklı, özerk ve sansüre karşı dirençli olduğundan, yeni bir ekosistemin başlangıcı olduğunu düşünüyorum. Merkezi olmayan borsalardaki muazzam ekonomik avantajlardan dolayı P2P yazılımlarının kaçınılmaz bir geleceği var.

DAO'lar, Bittorrent gibi açık kaynaklı P2P sistemlerine benzerlik gösterir. Siz internet'i kapatmadıkça kapatılamaz. Bisq DAO amaçlandığı gibi çalışırsa, kendi başına küçük bir başarı olarak görülen Bisq sayesinde açık kaynaklı P2P projelerini teşvik etmenin mümkün olduğunu gösterecektir.

Çoğu borsa merkezi sunucularda çalışır. Aslında diğer tüm hesap bakiyeleri firma tarafından tutulur ve ticaret yaparken mesela Bitcoin diyelim, gerçek Bitcoin blok zincirinde herhangi bir işlem yapılmıyor. Aktarımı yalnızca, şirketin iç sistemlerinde, tüm paraları tutan ve veritabanını depolayan, her bir hesapta tutulan paranın miktarını belirten bir ortamda gerçekleşiyor. Bu oldukça gelişmiş ticaret yazılımının kolaylaştırılmasına izin verirken, bazıları borsayı işleten şirkete verdikleri denetimi sevmemektedir.

Bisq'teki tüm ticaret süreci, muhtemelen alıştığınız kadar basit değil. Bisq’in potansiyeli çok iyi fakat diğer platformlara erişmek için önünde uzunca bir yol var. Bisq'ın işleyişi genel platformlarla karşılaştırıldığında işlemlerin hızı çok yavaş kalıyor. Bu da, nispeten düşük hacimlere neden oluyor. Bisq şu an için basitçe, kripto para birimleri için nakit para alışverişi yapmaya istekli kişilere yönelik (aktif ticaret yapmadan) daha kullanışlı.

Bisq Network Platform kullanıcılar tarafından çok övülüyor. Sadık hayran kitlesi büyük olmayabilir, ancak platform tarafından verilen hizmeti kesinlikle takdir etmek gerekir.

bisq platform nedir, bisq platform güvenilir mi Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Tether Coin (USDT) Nedir?Bu içeriği arkadaşlarınla paylaş:P2P Tabanlı Bisq Network Platformu
Bisq Network Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: