BNC Borsası:
Binance Exchange Nedir?

27/12/2017 Çarşamba 20:30

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Binance nedir? Kullanıcılarının çeşitli kripto paralar üzerinden ticaret yapmalarını sağlayan Çin (Hong Kong) merkezli (merkezileştirilmiş) bir borsadır (Exchange). Binance Coin (BNB), Binance Platfromu’nun kendi para birimidir. Ethereum ağı (ERC-20) üzerinde çalışır. BNB yalnızca Binance borsasında işlem görür. BNB, doğası ve kullanımı gereği muhtemelen Binance dışındaki herhangi bir borsada işlem görmeyecektir. Dolayısıyla, başarısının tamamı Binance'ın sürekli büyümesine neden olacaktır.

BNC nedir, neden tercih edilebilir

Binance, bir ICO projesiyle başlamış her şeye, birinci çeyrek sonuçlarında 1,5 milyon dolar değerinde 986.000 coin (BNB) çıkarmış. Binance Platformu, topluluğun yardımıyla, kullanıcı dostu ve birden çok dili destekleyebilen birinci sınıf bir kripto değişimi inşa etmeye çalıştılar. Borsada en iyisi olmak amacıyla Temmuz 2017'de online ticaretine başladı. Binance platformu hali hazırda 30'dan fazla borsaya dağıtıldı. 2018 senesinde tamamen merkezsiz blok zincir üzerinde çalıştırılması planlanıyor.

Tüm önemli ticaret çiftleri için (BTC, ETH, LTC, NEO) alım satım yapabilirsiniz (örneğin BNB/BTC). Çoklu dil, çoklu cihaz seçeneği, temiz ve gelişmiş kullanıcı arayüzü sunan bir platformdur. Bir borsada görmek istediğiniz tüm özelliklere sahiptir. Sadece stop-loss seçeneği eksikti. Onu da Aralık ayı içinde çıkardılar. Bir destek ekibinden beklediğiniz ne varsa karşılığını alabilirsiniz. Özellikle Telegram canlı destek ekibi çok iyi. Çok kısa bir sürede işleminiz halledilecektir. Borsa, özellikle NEO / BTC, GAS / BTC, ETH / BTC ve BNB / BTC gibi çiftli ticarette güçlü bir hacme sahiptir. Binance.com işlem hacmine göre çok kısa zamanda önce ilk 20 hemen akabinde ilk beşe girmeyi de başarmıştır. Hem Temel (Basic), hem de İleri (Advanced) ticaret arayüzleri sunarak, yeni başlayanlar için basit işlemler yürütmeyi kolaylaştırır ve profesyonellerin marj ticareti gibi daha karmaşık seçeneklere erişimini sağlar.

Beiji Technology tarafından yönetilen Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao (CZ), finans, ticaret ve blok teknolojileri konusunda derin bilgiye sahip. Binance Platformu Ağustos 2017'de, dünyanın en iyi borsalarından biri olan OKCoin'in kurucu ortağı Yi He'nin platforma katılacağını açıkladı. Yi He’yi popüler bir kripto para misyoneri olarak tanıtabiliriz. Çin'in çevrimiçi ekonomisinde en saygın ve en sözü dinlenen kişilerinden biri. 2015 yılının sonunda OKCoin'den ayrıldıktan sonra Yi, Yixia Teknoloji'de Başkan Yardımcısı olarak görev almıştı. Daha sonra, 2016 yılında Çin merkezli bir yayın platformu olan YiZhiBo'yı kurdu. Binance borsasına Yi He’nin katılım haberi geldiğinde, bu tüm yatırımcılar için heyecan verici bir gelişmeydi. Katılımı kesinleşince BinanceCoin'in değeri anında % 40 arttı.

Binance, düşük işlem ücretleri (% 0.1) ve hızlı işlem işlem olanağı sağladığı için diğer borsalardan ayrılır. Teknolojisi en hızlı borsa günlüklerinden biridir, her saniyede 1,4 milyon sipariş işleme kapasitesine sahiptir ve bu potansiyel borsa hacminde dünya liderliğidir. Bir çok kripto para borsasında olduğu gibi Binance da güvenlik, kullanışlılık ve performans sunar. Bence en önemlisi çok kolay kullanıcı dostu bir arayüzü olması. Binance coinin mevcut piyasa değeri şu anda $715.930.628 ABD Doları. Sirkülasyonda 99.014.000 BNB coini bulunuyor. Toplam sabit arzı ise 199.013.968 coin'dir. Ekip, popüler kripto blok zinciri NEO ile çok yakın bir ilişki içerisinde olduğu için bir Binance kullanıcısı, diğer kripto paralardan farklı olarak herhangi bir ek ücret ödemeden NEO ve Gas'ı ücretsiz çekebilir.

binance exchange nedir, neden tercih edilebilir

Binance Borsası

Katmanlı bir güvenlik sistemi kullanır. Web tarayıcıları, HTLM5, WeChat ve Android desteği sağlar. İOS için mobil platformu App Store’da yoktur (Apple’da nasıl kullanacağınızı aşağıda açıkladım). Çoklu dili destekler; Binance’ı Çince, İngilizce, Japonca, Korece kullanabilirsiniz. Sadece bitcoin değil, ilk girişte platforma etherium, litecoin yükleyerek de işlem yapabilirsiniz. Tabii ki kendi para birimleri Binance Coin (BNB) olmazsa olmazları. BNB üzerinden de coin satın alabilirsiniz. Binance’ın oldukça geniş bir altcoin portföyü bulunuyor. Birkaç tane de başka yerde olmayan altcoin’e sahip. Binance'ın en büyük avantajlarından biri, onaysız olarak günde 2 BTC’ye kadar çekim yapabilmenizdir. Binance Platformu gerçek para birimiyle (fiat) işlem yapmaz. Tüm işlemler kripto para birimi üzerinden sağlanır. Sadece kripto ticaretine odaklanırlar. Her şeyden önce güvenlik, hız ve müşteri hizmetini vurgular. Fiat para birimi kabul eden borsalar piyasada mevcut. O borsalardaki bitcoininizi (veya ETH, LTC) Binance Borsası’na çekmeniz gerekir. Bu işlem ücretsizdir.

Binance mobil uygulamasını indirmek veya çevrimiçi hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir. İOS’ta mobil uygulaması olmadığı için Apple cihazlarda kullanabilmeniz için şöyle bir yol izlemeniz gerekli: Binance resmi web sitesine girerek İOS Binance’ı indirin. Telefonunuza yükleyin. İlk başta çalışmayacaktır. Ayarlardan Genel>Profiller ve Aygıt Yönetimine tıklayın. Size “bu programa güveniyor musunuz?” diye soracak, güvene basın ve artık sorunsuz bir şekilde Binance Borsası’nı Apple içinde kullanabilirsiniz. Binance'da işlem yaparken, her ticarette (alsatta) % 0.1 ücret alınır. Komisyon(Fee) bedelleri oldukça düşük. Kendi coinleri BNB ile trade yaparsanız komisyon oranınız %50 düşer (ilk yıl için). Bir miktar BNB coin alıp ayarlarınızdan –Using BNB to pay for fees-komisyonları bununla öde- seçeneğini “off” yerine “on” olarak işaretleyin (Bunu unutmayın!), böylece yaptığınız her işlemde komisyon bedeli yarıya düşer. BNB satın almayıp normal yoldan komisyon öderseniz hesabınızda hep kuruşlar kalır ve Binance bunları çekmenize izin vermez (Bu da aklınızda bulunsun). Hal böyle olunca herkes BNB satın alıyor ve günbegün BNB’nin değeriyle beraber hacimi de artıyor. Platformlarında daha fazla coin listeledikçe, kullanıcı tabanları büyüyecek ve BNB'ye olan talep de buna göre büyüyecektir. Hatta Binance ICO'lar yalnızca BNB ile finanse edildiği için talep artacaktır

Binance’tan çekim yapmak isterseniz (withdrawal) bazı işlem ücretleri şöyledir

BTC çekimi > 0,0005 BTC (10.000’de 5)
-ETH çekimi > 0,005 ETH
-LTC çekimi > 0,001 LTC
-BNB çekimi > 1 BNB
-NEO çekimi > Ücretsiz
-GAS Çekimi > Ücretsiz
-QTUM çekimi > 0,1 QTUM
-SNT çekimi > 1 SNT
-BTM çekimi > 1 BTM

binance exchange borsası nedir, ripple ne amaçla tasarlandı

Her çeyrekte olduğu gibi doğal bir deflasyon olacaktır. Binance, BNB'yi geri almak ve onları yok etmek için% 20'lik bir kâr kullanacak ve böylece fiyatı sürekli olarak artıracak bir yol haritası geliştirmiş (dolaşımdaki tüm BNB'nin% 50'sine kadar).

Binance’ta Hesap Açma

Hesabınızı açın. Binance diğer borsalar gibi zorunlu bir onay sürecine (kimlik,fotoğraf vb) tabi tutmaz sizi. Günlük 2 BTC’Ye kadar onaysız kullanabilirsiniz. Kayıt sonrası e-mail onayı istiyor daha sonrasında hemen kayıt bilgileriyle giriş yapabilirsiniz. Güvenliğinizi iki kat artırmak için hesap ayarlarına girin ve Google Auth bölümünü disable’dan enable’ye çevirin. Google authenticator’ı telefonunuza indirin. Bilmeyenler için; google authenticator extra güvenlik için, siteye her girdiğinizde size bir güvenlik şifresi verir. Şifrenizi çaldırsanız bile cep telefonunuza gelen şifre olmadan hesabınıza giriş yapılması söz konusu değildir.

Binance Hesabına Coin Aktarmak

Üyelik işlemi tamamlandıktan sonra hesabınıza bitcoin ya da Binance’ın kabul ettiği diğer coinleri atmak için Funds > Deposit Witdrawal’a tıklayın, çıkan altcoinler arasından elinizde hangisi varsa onun üzerine gelin (örneğin etherium olsun) ve Deposit’e basın. Orada çıkan cüzdan numaranızı kopyalayın. Ardından kendi özel cüzdanınıza veya coini bulundurduğunuz borsaya gelin. Etherium çekilen yerde karşınıza bir kod yazma bölümü çıkacaktır. Oraya kopyaladığınız şifreyi girin ve ok‘ye basın sms gelecektir onaylayın ve transfer başlasın

binance exchange güvenilir mi, binance exchange piyasası

Binance’ta Al-Sat Yapmak

Altcoin alım satımı için ise sol üst menüden Basic / Exchange bölümüne tıklıyoruz. Karşınıza çıkan grafikler gözünüzü korkutmasın kullanımı oldukça kolay. Bi süre sonra gözünüz alışacaktır. Bu bölüm al sat yapabileceğiniz yer oluyor. Sağ üstte sırayla aşağıya akan coinleri görüceksiniz. Oradan işlem yapmak istediğiniz coine tıklayın. Örneğin XRP’yi (ripple) seçtik. Alt orta kısımda buy XRP / sell XRP bölümü var. Hesabınızda bulunan Bitcoinden istediğiniz miktarı yazın. %25, %50, %75, %100 yüzdelerinden birini seçebilirsiniz. İsterseniz paranızın %100’üyle alırsınız XRP’yi isterseniz %25’iyle. Yarısıyla XRP alıp yarısıyla başka bir coin alabilir ya da kalan parayı üç ayrı coine bölebilirsiniz. Portföyünüzü belirlemek size kalmış. Alış emrini vereceğiniz rakamı o anki fiyatın altından verebilirsiniz. Emri verdikten sonra işleminiz sipariş (open orders) bölümünde görünür. Satın alınan coin emir verdiğimiz rakama ulaştığı zaman hesaba geçer. Satmak istediğimizde ise aynı şekilde Sell bölümüne gelip coinlerin ne kadarlık kısmını satmak istiyorsak miktarı yazıp sell’e basın, coinler BTC’ye dönüşür. Alış işleminin aynısı.

Binance’tan Cüzdana Coin Çekmek

ripple nasıl alabilirim, ripple nasıl alınır

Diyelim ki bazı coinleri veya artık hiçbirisini Binance’ta tutmak istemiyorsunuz cüzdana atacaksınız. Belki de TL’ye çevireceksiniz. İlk önce istediğiniz miktarı bitcoine çevirin. Yine aynı şekilde Funds > Deposit Witdrawal’a tıklıyoruz. Coin yatırırken deposit işlemi yapmıştık yani Binance’a para aktarma. Parayı (coin) çekmek istediğimiz için bu sefer Withdrawal’a tıklıyoruz. Tüm parayı aktarıcaksanız “Amount” bölümünü max. yapın ya da extra bir rakam girin. Adres bölümüne parayı aktaracağınız yerin size verdiği anahtar şifreyi yazıyoruz. İşlem bittikten bir süre sonra, aşırı yoğunlukta uzun sürebilir korkmayın, coin hesaba geçer. Artık coininiz TL’ye çevrilmek için hazır. Biraz kurcalarsanız kolay adapte olursunuz işlemlere.

Şu anda Binance Borsası en güvenilir borsalardan biri, işlem hacmi de çok hızlı büyüyor. Hacim arttıkça kaçıp gitme riskleri azalıyor borsaların. Elbette tüm borsalar gibi Binance da belirli riskler taşıyor. Hiçbir borsa privet keyi sizin elininizde olan cüzdanlar kadar güvenli değil. Nihayetinde o sadece sizde bulunuyor. Hodl (tutma) yapmayacaksanız al sat için belirli miktar coini burada tutmak zorundasınız. Bakalım 2018’de merkezsiz borsaya geçerlerse şayet çok daha güvenilir olacaklarına eminim. Eğer yatırım yapıp da düşücek mi inecek mi diye sürekli telaş yapanlardansanız ya da borsalara hiçbir şekilde güvenemiyorsanız coinleri kendi cüzdanlarına çekin bırakın orada kalsın.

*Bu yazıyı yazarken şu an BNB 7 dolar ki iki hafta önce 2,5 dolardı. Tarihe not düşülsün, uzun zamandır 2 dolar seviyesindeydi. Büyük ihtimalle işlem yapanların sayısı daha da arttı ve yarı yarıya komisyon fırsatından herkes haberdar. Onlar aldıkça BNB fırlıyor.

*Referans avantajından da bahsetmeden geçmeyelim. Kendi sayfanızdaki link üzerinden herhangi birisi üye olursa onun platforma ödediği ilk komisyonun %50’si sizin oluyor. Çok kişiyi üye yaparsanız güzel bir miktar hesabınıza geçebilir.

Bir Kripto Parayı Neye Dayanarak Almalıyız

Bir yatırım sınıfı olarak kripto para birimleri spekülatif yatırımlardır. Kripto para yatırımı yapmak önemli riskler içerir. Yüksek derecede geçici ve değişkendir. Korsanlığa ve sermaye kaybına açıktır. Bir coinin tarihi performansı gelecekteki getirilerin garantisi değildir. Herhangi bir kripto paraya yatırım yapmadan önce muhakkak websitesini ziyaret edin. Tüm içerik ve projelerin anlatıldığı Whitepaper’ını okuyun. İngilizce bilmiyorsanız özet halinde çeviren siteler mevcut. Google’dan aratabilirsiniz . Projenin arkasında kimler var, nasıl bir takım yönetiyor, ne zaman piyasaya çıkmış ve en önemlisi geleceğe dair ne vaat ediyor. Projelerinin gerçekleşmesi için ne gibi çalışmalar yürütüyorlar, ne kadar yol katetmişler… Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemenizi öneririm. Kendiniz okuyup, araştırın ve öyle karar verin. Bol Şans.

Binance Hesabınızı Buradan Açabilirsiniz

BNC borsası nedir, binance exchange borsası nedir Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Heyecan Veren Platform:
NEM Platform/XEM CoinBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:BNC Borsası: Binance Exchange Nedir? Neden Tercih Edilebilir?
BNC Borsası: Binance Exchange Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: