Ayı ve Boğa Piyasası
Nedir? Ne Anlama Gelir?

02/05/2018 Çarşmaba 20:15

Oğuzhan Karakaya
Girişimci - Speaker

info@oguzhankarakaya.com

Kripto dünyası ve finansal terimler, Kripto para birimlerini bilmeyen geleneksel yatırımcılara karışık gelebilir. Mesele şu ki, hangi kripto paranın neden ve nasıl hareket ettiğini (düşme-çıkma) iyi anlamak önemlidir. Elbette önemli bir spekülasyon unsuru var ama kripto topraklarındaki fiyat hareketlerinin çoğu da mantıklı. Ticaretin kendine has bir dili var. Kripto para ya da finansla ilgileniyorsanız ya da başladıysanız; uzun vade, kısa vade, ayı ve boğa terimlerini sık sık işiteceksiniz. Bu kelimeler, diğer ticaret yapan kişilerle etkili bir iletişim kurmak, pazarı iyi anlamak ve ona göre yatırım yapmak için oldukça önemlidir. “Boğa- Bullish” ve “Ayı-Bearish” terimleri, piyasadaki varlıkların (kripto para,hisse senedi, bono, dolar…) hangi yönde değerlenebileceklerini açıklamak için kullanılırlar. Deneyimli yatırımcı için, bu terimler tanıdık olmaktan daha fazlasıdır. Artık neyin ne olduğunu görebilir, ona göre yatırımını şekillendirebilir.

ayı piyasası nedir, boğa piyasası nedir

Cryptocurrency ile ilgili haberleri, başlıkları ve sosyal medya yayınlarını okuduğunuzda, sık sık “düşüş” ve “yükseliş” terimleriyle karşılaşmak zorunda kalırsınız. Bu terimler, ister geleneksel borsalar ister cryptocurrency piyasaları olsun her türlü finansal piyasada kullanılır. Yatırım yolculuğunuzda ilerlerken, bu ortak terimlerin ne anlama geldiğini ve sizi bir yatırımcı olarak nasıl etkileyebileceğini bilmelisiniz.

Ticaret yaparken, iki farklı zihniyet türü vardır: Ayılar (satıcılar) ve Boğalar (alıcılar). Genel olarak bir pazarın hangi durumda, hangi değerde odaklanacağını açıklamak için piyasanın yükselişinde (değer kazanıyorsa) “BOĞA”, piyasa düşüş eğiliminde (değer kaybediyorsa) ise “AYI” terimleri kullanılır.

AYI PAZARI- Fiyatların düştüğü piyasa

Bir ayının, rakibini aşağıya doğru pençesiyle nasıl kaydırarak kesip attığını düşünün. Hayvanın bu davranışı, Ayı piyasasında gördüğümüz düşüş eğilimini sembolize ediyor. Ayı piyasasının olduğu dönemde yatırımcının güven duygusu düşüktür. Haliyle piyasaya olumsuz bir hava hakimdir.

Ayı piyasası dönemi, bir varlığın fiyatının düşeceği inancının oluştuğu dönemdir. Bu inanca sahip bir kişi, elindeki parayı çıkartmak isteyebilir. Ayılar piyasanın daha da kötüye gideceğini düşünürler ve bu inançta olanlar satışa geçtikleri için otomatik olarak varlıkların değerleri daha da düşer.

Ayı piyasası, değerde azalan bir piyasayı açıklar. Bir boğa (artış) piyasasının karşısında, bir varlığın fiyatında tutarlı bir düşüş gördüğünüzde, büyük olasılıkla bir ayı (düşüş) piyasası tespit etmiş olursunuz.

Her fiyat düşüşünü, ‘’Evet şimdi ayı piyasası havası esiyor’’ diye yorumlayamayız, bu büyük hata olur. Her varlık ara ara normal düzeyde düşüşler yaşayacaktır. Eğer tepe noktadan % 20 gibi bir oranda düşüş yaşanmışsa işte o zaman ayı piyasasının oluştuğundan bahsedebiliriz. Geçmiş hareketleri ve o anki düşüş grafiklerini takip edip iyi analiz edebilirseniz ivmenin hangi yöne gideceğini okuyabilirsiniz. En dip noktayı ve en tepeyi kavradıktan sonra ayı piyasası dönemindeki alım satım işlemlerinizden karlı çıkabilirsiniz.

ayı piyasası hakkında, boğa piyasası hakkında, ayı ve boğa piyasası hakkında

Bir Ayı Piyasası Nasıl Tanımlanır?

Bir düşüş pazarı, tam tersi detaylarla, bir boğa piyasasıyla aynı temel faktörlerle tanımlanabilir. Bir varlığın değerinin tutarlı bir düşüş içerdiğini göreceksiniz.

Tutarlı bir yükseliş söz konusu olduğunda Ayı piyasası yaşanabilir. Örneğin; Bitcoinin 80.000 tl olduğu 2017 sonunda çoğu yatırımcı fırsatı değerlendirmek adına Bitcoinlerini sattı. Bu durumda da fazlasıyla satış emri girildiği için satışlar gerçekleştikçe doğal olarak fiyatta düşme gerçekleşir.

Satışları gören küçük çaptaki yatırımcılar para kaybetme korkusuyla acele panik satışı yapar. Böylece büyük bir düşüş başlar. Eğer bilinçli olunursa o andaki düşük fiyattan yine alım yapabilir ve değerin tekrardan yükselmesini bekleyip yine o zaman satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İnsan Psikolojisi - İnsan duygu ve psikolojisi piyasayı yönlendirir. Bazen herhangi bir faktöre bağlı olarak piyasa güveni düştüğünde bir ayı piyasası ile karşılaşırız. Korku, belirsizlik ve şüphe faktörleri düşüş eğilimine neden olabilir. Yatırımcılar bu süre zarfında paralarını daha istikrarlı varlıklara taşıyabilir.

Finans için konuşursak eğer, bir ayı piyasasında ekonominin iyi olmadığı, işsizlik oranının yükseldiği zamanlarda bir durgunluk döneminin yaklaştığı öngörülür. Eğer insanlar bu duruma karşı kötümser ise, hisse senetlerinin düşeceğine inanırlarsa, yine bir ayı dönemi başlıyor demektir.

Temel Ekonomi - Bir düşüş piyasasında, arz yüksek ve talep düşüktür. Temel ekonomide, arz> talep olduğunda fiyat düşer. Bu, daha fazla insanın varlıklarını satmaya meyilli olduğu anlamına gelir.

Ekonomi ve Sağlık - Ayı piyasası bazen zayıf bir ekonomiyle ilişkilendirilebilir. Yatırımcılar zayıf ekonomik dönemler boyunca harcayacakları paraya daha az sahip olacak ve bu düşüş eğilimi durumun yatırımcıların daha da uzağa gitmelerine neden olabilir.

BOĞA PAZARI-Fiyatların yükseldiği borsa

Bir boğa rakibe saldırdığında başını indirir ve boynuzlarını rakibini itmek için yukarı doğru kullanır. Bu hareket, Boğa piyasasında gördüğümüz yükseliş eğilimini sembolize ediyor. Boğa piyasası, bir varlığın fiyatının yükselmeye başladığı zamandır. Boğa piyasasının olduğu dönemde yatırımcının güven duygusu yüksektir. Haliyle piyasaya iyimser bir hava hakimdir.

Ayılar fiyatların düştüğüne inandığında, Boğalar, Ayı pazarının tam tersi olarak , fiyatların düşüşten sonra yükseleceğini düşünüp erken alım yaparlar.

ayı piyasası ne demek, boğa piyasası ne demek

Boğa Piyasası Nasıl Tanımlanır?

En sevdiğiniz kripto para birimi ile ilgili kötü haberler duymaya başlayabilir ya da iyi bir yatırım almak üzere olduğunu keşfedebilirsiniz. Ve bu haberler piyasadaki davranışlarınızda etkin rol oynar. Bir pazarın arkasındaki yatırımcıların düşünceleri ve hisleri, yükselişler ve düşmeler arasında önemli bir itici güçtür.

Finans dünyası için konuşursak eğer, işsizlik oranı düşük veya ekonominin iyiye gittiği düşünülüyorsa hisse senetlerinin değeri piyasadaki alımın artışından dolayı artar.

Uzun vadeli bekletmeyi düşündüğünüz yatırımlarınız için, geçmiş trendlere bakın ve boğa pazarlarının nerede gerçekleştiğini görmek için grafiklerden yararlanın. Elinizdeki varlığın piyasadaki farklı haber türlerine nasıl tepki verdiğini görmek ve benzer haberler olduğunda yatırım yapmaya daha hazırlıklı olabilmek için yükseliş ve düşüş piyasası tarihlerine odaklanmaya çalışın. Piyasayı iyi analiz eden yatırımcılar Boğa piyasasında, erken satın alıp fiyatların öngörülen en tepe noktaya ulaşmasını bekleyerek iyi bir kar elde edebilirler.

Boğa piyasası, Ayı piyasalarından çok daha uzun süre dayanır. Ayı dönemi daha kısa ve şiddetli olur. Çoğu durumda insanlar bir Ayı piyasasının içine dahil oldukları için sinirlenmeye başladıkları an, muhtemelen bir Boğa piyasasının başlangıcına daha yakındırlar. Borsa ve kripto piyasası sabır işidir. Uzun bir bekleyişten sonra kar elde edebilecekken panikle yaptığınız satışta zarara uğramayın. Nerede çıkıp nerede gireceğinizi iyi hesaplamalısınız. Unutmayın kazananlar her zaman bekleyen ve günü geldiğinde harekete geçendir. Büyük balıklara yem olmayın.

ayı piyasası hakkında, boğa piyasası hakkında, ayı ve boğa piyasası hakkında
Sonraki Yazımı Okayabilirsiniz:

Doğru ICO Yatırımlarını Seçme: Temel KılavuzBu içeriği arkadaşlarınla paylaş:Ayı ve Boğa Piyasası Nedir?
Ayı ve Boğa Piyasası Hakkındaki Düşüncelerini Paylaş: